Kedy ste naposledy navštívili Maďarsko? Nie len tak pri prejazde smerom do Chorvátska alebo pri odlete z Budapešti, pre lacnejšie Ryanair/Wizzair letenky? Možno by ste sa práve do Maďarska mali vybrať do úžasných kúpeľov, za skvelým vínom a kuchyňou alebo za množstvom nádherných miest, ktoré pripomínajú našu spoločnú históriu. Predtým si však prečítajte zopár zaujímavostí o našom južnom susedovi.
- Na území Maďarska vládli dávno Kelti, neskôr Rimania a po ich páde a príchode Hunov sa od konca 9. storočia datuje Maďarsko (Hungaria) ako jedna z najstarších a najväčších krajín Európy, dokonca staršia ako Francúzsko, či Nemecko.
- Maďarský jazyk je unikátny pre svoj hunský pôvod, v Európe sú mu najbližšie fínština a estónčina.
- V Maďarsku sa v roku 1986 konali prvé preteky F1 za železnou oponou.
- Maďari majú až 13 laureátov Nobelovej ceny, a to vo všetkých kategóriách okrem ceny za mier.
- Medzi najznámejšie vynálezy maďarského pôvodu patria okrem populárneho hlavolamu Erna Rubika (rubikova kocka), tichej zápalky János Irinyiho, aj vynálezy maďarských emigrantov – princípy holografie (Dennis Gabor), guľôčkové pero (László Bíró), či programovací jazyk BASIC (John Kemeny, Thomas E. Kurtz).
- Ak milujete wellness, do Maďarska vás priláka viac ako 1000 termálnych prameňov a stovky kúpeľov.
- Maďari sú veľmi úspešní športovci najmä na letných Olympijských hrách a patria medzi TOP10 v počte zlatých medailí.
- Hudobný festival Sziget patrí medzi najväčšie v Európe a každoročne sa koná na ostrove Óbudai-sziget na rieke Dunaj.
- Maďari vďaka svoje rovinatej krajine a histórii patria medzi najlepších „kovbojov“ Európy. Chov koní má bohatú tradíciu dodnes.
- Lanovka na hrad Buda bola otvorená v Budapešti v roku 1870 a bola len druhou v Európe (po Lyone).
- Skvelá maďarská kuchyňa každoročne láka milióny turistov a dávno prekročila hranice svojej krajiny. Jedlá korenené paprikou, halászlé, perkelt, mangalica, langoš, lečo, somlói halušky, klobásy, či guláš patria často aj do nášho jedálnička.
- Medzi najznámejšie nápoje patrí určite Tokajské víno, či Barack pálinka. Ak ste už ochutnali silné červené víno „býčia krv“, možno neviete, že podľa legendy tento názov mu dali v čase obliehania hradu Eger Turkami, keď domáci vojaci odolávali útokom práve vďaka tomuto nápoju, ktorý im dával silu a odvahu.