Zlatý okruh patrí medzi najpopulárnejšie poznávacie aktivity na Islande. Ide o približne 230-250km dlhú trasu k najbližším turistickým a prírodným skvostom v okolí hlavného mesta Reykjavik a trvá približne 3-8 hodín, v závislosti od počasia a toho, koľko času strávite na jednotlivých zastávkach, prípadne koľko ste ochotní čakať na „selfiečko“ bez húfu turistov vo vašom okolí.
Zlatý okruh Islandom sme absolvovali na vlastnú päsť prenajatým autom, ale samozrejme dá sa ísť aj na organizovaný výlet, stopom, či autobusom. Pozrite si hlavné atrakcie a možno zvážite, či sa chcete vybrať na dlhšie spoznávanie celého ostrova, alebo vám stačí takáto „malá“ niekoľkohodinová ochutnávka.
Zlatý okruh (Gullni hringurinn) má 3 hlavné atrakcie – Národný park Þingvellir, termálnu oblasť s gejzírmi Haukadalur a vodopády Gulfoss. Mnohí si však Golden Circle obohatia aj o ďalšie zastávky, či už v termálnych kúpeloch, alebo pri krásnej prírode. My sme sa na výlet vybrali v sobotu ráno 1. apríla, takže sme nečakali slnkom zaliate letné zelené pastviny a húfy turistov, ale skôr pokojnejšiu atmosféru a dozvuky zimy 😉
Národný park Þingvellir
Þingvellir sa stal národným parkom v 1928 najmä v snahe uchovať miesto, kde vznikol pravdepodobne najstarší európsky parlament (930 n.l.). Dodnes tu má napríklad letné sídlo islandský premiér. Národný park Þingvellir je však významný aj pre svoju polohu medzi severo-americkou a euro-ázijskou tektonickou doskou, ktorá sa každý rok posúva o približne 2 cm.
Môžete sa prechádzať v roklinách a dokonca tí odvážnejší aj potápať v unikátnom vodnom raji Silfra. Jazero Þingvallavatn je najväčším prírodným jazerom na Islande a najmä v krajšom počasí ponúka krásne zrkadlo pre panoramatické fotky hôr a prírody.
Geysir a Strokkur
Geotermálna oblasť Haukadalur je známa najmä pre Geysir – slávny prameň, ktorý striekal vodu až do výšky 70 metrov a dal svetu názov pre svojich menších súrodencov. Aj keď v posledných rokoch je aktívny len veľmi zriedka, je tu viac ako 40 horúcich prameňov a dier s horúcim bahnom. Paru s vôňou „vajcovky“ si užijete do sýtosti. Navyše každých 5-10 minút vystrelí vodu a paru do výšky 15-40 metrov gejzír Strokkur. Obkolesený je vášnivými fotografmi, čo čakajú na ten skvelý záber, ktorý vie pokaziť jedine škaredé počasie. Také, ako sme mali my 😉
Vodopády Golfuss
Gullfoss patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie. Na rozdiel od Niagarských vodopádov tu zatiaľ nie je vystavaných 20 reštaurácií, hotely a kasíno a dokonca musíte k vodopádu prekráčať aspoň 500 metrov. Aj preto to bol pre mňa krajší zážitok, ako Niagarské, lebo som videl naozaj obrovské vodopády priamo v prírode. V lete je prietok približne 140 m3 za sekundu a v zime okolo 80m3.
Vulkanický kráter Kerið
Kerið je vyhasnutý vulkanický kráter zaujímavej červenej farby. Kaldera má hĺbku približne 55 metrov a samotné jazero signalizuje výšku spodnej vody. Vstupné na kráter je 400 ISK a dá sa prejsť okolo jazera a zísť dolu k hladine. Ideálne naplánovať návštevu tak, aby svietilo slnko čo najkolmejšie (okolo obeda) a aby hladina bola krásna nezatienená.
Termálne kúpele v Laugarvatn, či Hveragerði
Ak vám po ceste bude zima, alebo sa počasie veľmi zhorší, zastavte sa v niektorých z horúcich prameňov. V úvodnej tretine cesty sa ponúka Laugarvatn a na záver cesty sa môžete zastaviť v Hveragerði. Tam okrem termálnych kúpeľov dominujú najmä skleníky vyhrievané teplou vodou.
Árbæjarsafn
Ak sa vám podarí otočiť zlatý okruh ešte pred zotmením, pred príchodom do samotného Reykjaviku odporúčame navštíviť krásny skanzen islandských domčekov. Počas leta sa dá dostať aj do vnútra, cez chladnejšie mesiace sa môžete poprechádzať aspoň popri nich 😉