V Škótsku je množstvo jazier, no jedno je naozaj výnimočné – Loch Ness. Väčšina ľudí ho pozná najmä pre záhadné príhody a slávnu dlhokrkú príšeru priateľsky prezývanú „Nessie“. Loch Ness je okrem turistickej atrakcie významné aj geograficky. Druhé najväčšie škótske jazero dlhé viac ako 36 kilometrov zaberá plochu neuveriteľných 56 kilometrov štvorcových, navyše s hĺbkou 227 metrov tvorí najväčší sladkovodný zdroj vo Veľkej Británii. Dokonca všetky ostatné jazerá v Škótsku, Anglicku a Walese spolu nemajú toľko vody ako Loch Ness. Do jazera sa vlieva množstvo potokov a rieky Oich, Tarff, Enrich, Coiltie, Moriston, Foyers a Farigaig. Jazero nikdy nezamŕza.
Záhada Lochnesskej príšery
Aj keď údajne zmienky o príšere, obrovskom zvierati v jazere Loch Ness sa objavili už skôr, skutočný ošiaľ pátrania po príšere sa začal v roku 1933, keď sa dokončila cesta popri jazere. Krátko nato londýnsky Daily Mail uverejnil fotografiu, na ktorej z hladiny vytŕča dlhý krk. Niektorí boli presvedčení, že to bola len novinárska kačica, že išlo o čajku odfotenú z určitého uhla, ďalší tvrdili, že to bola umelo vytvorená bábka pripevnená na malú hračkársku ponorku. Po čase bola fotografia naozaj označená za podvrh.
V roku 1934 študent medicíny Arthur Grant zazrel veľkého tvora mimo vody, čo podporilo hrôzostrašné historky miestnych, že príšera občas vychádza z jazera von. Nech už to bola Nessie alebo len študentova fantázia podporená strachom, odvtedy stovky ľudí tvrdia, že z hladiny jazera Loch Ness sa naozaj vynára nejaká obluda, ktorá dokonca dostala označenie – Nessiteras rhombopteryx. Niekoľko vedeckých výprav k jazeru totiž potvrdilo, že v jeho vodách sa naozaj pohybujú tvory väčšie ako žralok a menšie ako veľryba.
My sme jazero videli za slnečného počasia a prekvapilo nás, aké je obrovské. Tajomnejšie je určite navštíviť ho za hmly, vtedy sa určite každé drevo na hladine bude ponášať na bájnu Lochnesskú príšeru.
Jedna odpoveď