Oravský hrad nás lákal už dlhšiu dobu ako jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Dominanta Oravy sa nachádza v dedinke Oravský Podzámok na vysokom brale nad riekou Orava a tak je hrad vidieť už z diaľky. Počasie nám veľmi neprialo a zmokli sme už na parkovisku. Mali sme so sebou psíka a tak sme chceli ísť len na nádvorie, spraviť si pár fotiek a pokračovať v ceste. Prehliadka je však všetko alebo nič. Ak si nekúpite prehliadku so sprievodcom, nedostanete sa ani za prvú hradnú bránu. Ochotná teta nám pri predaji lístkov prižmúrila jedno oko a povolila vstup so psíkom, ak ju budeme mať celý čas na rukách. Velmi sme sa potešili, no zabudli sme sa spýtať, koľko trvá prehliadka. Po pol hodinke nám už aj yorkshire bol trošku ťažký, po hodine sme si ju už striedali a tesne pred koncom dvojhodinovej prehliadky interiéru, exteriéru aj hradného divadla sme mali náznak svalovice na rukách 😉 Rovnako na tom boli niektoré detičky, ktore ku koncu už boli zjavne unavené, takže pred prehliadkou nezabudnite s detmi navštíviť WC a zobrať nejakú „svačinku“.
Najkrajší výhľad na hrad je z námestia, ktoré zdobí aj drevený rozprávkový koč, stĺp hanby, či ozajstná šibenica.
V interiéroch sa nachádzajú aj dobové kostýmy, nábytok, lovecké trofeje, zbrane, či nádherné obrazy.
Z hradieb je krásny výhľad, v baštách a vežiach sú delá, pušky, muškety a rôzne ďalšie zbrane, štíty, erby a brnenia.
Pred vstupom do najvyššej časti hradu nám prehliadku spestrili herci, ktorí predstavili adaptáciu oravského Don Quijote so sluhom Sanchom Panzom.
Na hrade sa natáčali viaceré filmy (Dracula, rozprávky Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, či Sokoliar Tomáš) a preto sa nezlaknite bubulákov 😉 Okrem grófa Drakulu na hrade číha aj biela pani s odseknutou rukou.
Ak vám vyhladne, pod hradom je zopár reštaurácií so slovenskými špecialitami a vlastným pivom, pri nádhernom kostole je aj pizzéria.
Oravský hrad cez historické okienko
Najvyššia časť hradu je vo výške až 112 metrov nad hladinou rieky a toto miesto bolo pre strategický význam osídlené pravdepodobne už v praveku. Murovaný hrad tu vyrástol miesto drevenej pevnosti niekedy v 13. storočí. V 15. storočí hradu panoval Matej Korvín, vďaka čomu získal viaceré bezpečnostné úpravy. Do histórie hradu sa významne zapísal aj rod Turzovcov. Vlastnili ho najprv František I. Turzo, neskôr jeho syn Juraj VII. Turzo a potom jeho syn Imrich. Počas tohto obdobia rekonštruovali horný hrad, postavili nový palác k západnej bašte stredného hradu a prestavali opevnenia v dolnom hrade. V tejto podobe sa zachoval dodnes. Hrad niekoľko krát obliehali, no nikdy nedobili. Škody z obrovského požiaru z roku 1800 sa podarilo zrekonštruovať Františkovi Zičimu a Jozefovi Pálfimu. Najbližšie k zničenie paradoxne mal počas druhej svetovej vojny, keď ruskí delostrelci pálili na hrad z raketometov a vydurili tak nemcov. Dnešnú podobu nadobudol vďaka rozsiahlej rekonštrukcii z obdobia 1953-1968, vďaka ktorej dnes môže na hrade byť Oravské múzeum.