Viete, prečo sa Číňania obdarovávajú na Vianoce jablkami a prečo sa Venezuelčania obliekajú do žltého? Prečítajte si ďalšiu časť o trošku netradičných vianočných zvykoch vo svete.
Čínske Vianoce
V Číne je len 1 % kresťanov a tak sú Vianoce oslavované len vo veľkých mestách. Ak ľudia majú stromček, je zvyčajne plastový a ozdobený papierovými reťazami, kvetmi a lampiónmi. Zvláštne je, že väčšina umelých stromčekov a ozdôb je vyrobených v Číne, ale ľudia, ktorí ich vyrábajú, mnohokrát ani nevedia, načo slúžia. Najobľúbenejším darčekom sú jablká, ktoré nájdete v obchodoch zabalené v darčekovom papieri. Táto tradícia vznikla zrejme na základe podobnosti slov – Štedrý deň sa nazýva „Ping An Ye“ a jablko „Ping Guo“, čo znie veľmi podobne 🙂
Vianoce v Indonézii
Aj keď väčšina ľudí v Indonézii (asi 85%) sú moslimovia, 10 % populácie tvoria kresťania – a to je stále asi 20 miliónov ľudí! Zvláštnymi stromčekmi vyrobenými z peria sa preslávil najmä ostrov Bali. Tieto ručne robené stromčeky sa vyvážajú do celého sveta. Neodbytnou súčasťou vianočného stola sú sušienky – medzi najobľúbenejšie patria sušienky prichutené ananásom alebo syrom a poprášené práškovým cukrom.
Vianoce vo Venezuele
Venezuelské Vianoce sú najfarebnejšie v Latinskej Amerike a na celom svete! Býva tradíciou pred sviatkami si vymaľovať dom, aby bolo na Vianoce všetko pekné a farebné. Mnoho ľudí sa oblieka do úplne nových šiat, na ktorých nesmie chýbať žltá farba. Venezuelčania veria, že ak budú mať na sebe žlté oblečenie, čaká ich v budúcom roku šťastie.
K tradičným vianočným jedlám patrí „Hallacas“ – zmes hovädzieho, bravčového, kuracieho mäsa, s kaparami, hrozienkami a olivami, ktorá sa balí do kukuričných listov, previaže špagátom a uvarí. K tomu sa podáva špeciálny chlieb plnený hrozienkami.
Vianoce v Egypte
V Egypte sa Santa sa nazýva Baba Noël (čo znamená Otec Vianoc). Deti dúfajú, že k nim priletí cez okno a zanechá nejaké darčeky! Väčšina egyptských kresťanov patriť k koptskej pravoslávnej cirkvi, takže Štedrý večer sa neoslavuje 25. decembra ale 7. januára. K obľúbeným jedlám patrí polievka, ktorá obsahuje chlieb, ryžu, cesnak a varené jahňacie mäso. Na štedrovečernú hostinu plnú mäsa, vajec a mliečnych výrobkov sa teší mnoho egyptských kresťanov, ktorí dodržiavajú pred Vianocami až 43-dňový pôst, kedy sa musia zdržať všetkých jedál obsahujúcich práve spomínané mäso, mlieko a vajcia. No a samozrejme, nesmú chýbať ani sladké koláčiky vyrobené z tenkého cesta, orechov, medu a sirupu.