Valencia – tretie najväčšie mesto Španielska na nás urobilo krásny dojem napriek tomu, že sme v ňom strávili menej ako 24 hodín. Mesto sa nachádza na východnom pobreží, patrí medzi najvýznamnejšie európske prístavy a cestovatelia ho poznajú najmä ako miesto, odkiaľ pochádza Paella – rizoto so zeleninou, mäsom (kura, zajac, kačka, slimáky), fazuľou a korením. V ostatných častiach Španielska sa v paelle často nahrádza mäso morskými plodmi. Vo väčšine reštaurácii sa podáva priamo v panvici, a preto sa zväčša objednáva minimálne pre dve osoby. Mali sme dosť nabitý program a tak sme pravú paellu z Valencie žiaľ neochutnali. Tento hriech sme sa pokúsili zachrániť ďalšou lokálnou špecialitou, nápojom z drtených orieškov, vody a cukru – „Orxata“ (orčata). Podáva sa studený a pripomína niečo medzi mliečnym koktejlom a liekom na trávenie SMECTA.
Pri letisku je niekoľko lacnejších hotelov, my sme si vybrali IBIS, ktorý je od letiska peši 5-10 minút, avšak jeden úsek sme museli kráčať po krajnici cesty, takže rodinám s deťmi odporúčame radšej ísť jednu zastávku metrom. Ak si chcete prenajať auto vo Valencii, najlepšie je objednať v predstihu cez internet. Na druhý deň ráno sme sa vydali metrom do centra, napriek tomu, že viem po španielsky, mali sme chvílu problém orientovať sa v nápisoch, ktoré boli v lokálnom dialekte. Domáci nám ochotne pomohli, poradili nám, že ak chceme navštíviť historické centrum, najlepšie vystúpiť na zastávke Xativa pri hlavnej železničnej stanici a býčej aréne (Plaza de toros). Valencia je rozdelená do viacerých zón, kúpili sme si lístky na metro (zóna A/B) a z letiska do centra premáva zelená aj červená linka, prípadne odporúčam vytlačiť si mapu -metro Valencia ešte pred odchodom.
Valencia má nádherné historické centrum
Je ťažké povedať, ktoré pamiatky sa nám páčili najviac, určite je to vec vkusu. Niekomu sa budu páčiť záhrady, parky a aleje stromov vybudované v bývalom koryte rieky Turia, ktorú v v polovici 20. storočia presmerovali mimo mesta pre časté povodne. Kto rád obdivuje a fotí historické budovy, starodávne brány, hradby, kostoly a námestia, určite si príde na svoje pri pamiatkach ako
- Plaza de Tores de Valencia – aréna, v ktorej sa dodnes konajú býčie zápasy
- Plaza de Ayuntamieto – námestie s palmami pred radnicou a fontána s krásnym parkom
- Opevnené brány Torres de Serranos s mostom cez vyschnuté koryto rieky
- Námestia Plaza de la Reina a Plaza de la Virgen pri Katedrále
- V katedrále sú rôzne nádherné umelecké diela, steny zdobí aj práca Francisca Goyu (zaujímavé najmä ak ste videli film Goyove prízraky)
Nás najviac zaujal Mercado Central, obľúbený mestský trh s čerstvými rybami, morskými plodmi, mäsom, syrmi, šunkami, zeleninou, ovocím. Rôzne druhy slimákov, položivé chobotnice a stovky netradičných rýb v moderných obchodíkoch boli v kontraste s ozdobným stropom a stenami historickej budovy.
Valencia je aj mesto umenia a vedy
Moderný komplex budov „la ciudad de las artes y las ciencias“ tvorí národné múzeum umenia a vedy, navrhol ho španielsky architekt Santiago Calatrava. Obrovský komplex na ploche 350 000 m2 sa budoval viac ako desať rokov a dnes je doslova symbolom Valencie.
Planetárium bolo dokončené v roku 1998 a pripomína každému niečo iné. Od ľudského oka (s odrazom vo vode), až po chrbát pásavca. V obrovskej kupole denne premietajú rôzne 3D filmy (o Egypte, morskom svete, rozprávky..) a vo večerných hodinách astronomickú šou.
Vedecké múzeum princa Filipa bolo inšpirované kostrou dinosaura, nachádzajú sa tu rôzne interaktívne testy, obrovská molekula DNA, model vesmírnej stanice ISS, inkubátor pre kuriatka atď.
Palác umenia pripomína vesmírnu loď z budúcnosti, ktorá pristala v plytkej tyrkysovej vode moderného komplexu. S kapacitou 1300 divákov sa tu konajú balety, opery aj koncerty.
Jedna odpoveď
Valencia je skutočne krásne mesto 🙂 .
Ale čo tá gramatika ?! Otras 🙁 .