Aby nejaký národ mohol existovať, potrebuje dve veci, bez ktorých to nejde. V prvom rade je to územie a potom uznanie OSN. Ak sa to nepodarí, národ spadá do kategórie tzv. mikronárodov. Na svete ich existuje niekoľko – niektoré z nich boli zriadené ako vtipy, niektoré z protestu, a niektoré pre legitímny účel nezávislosti. Tak, či onak, pozrite si šestnásť najunikátnejších.
1. Kniežatstvo Seborga
Dedina s 300 obyvateľmi na pobreží Talianska, ktorá bola v stredoveku samostatným feudálnym kniežatstvom. V r. 1995 sa obyvatelia rozhodli zrušiť pripojenie k Sardínii a vyhlásili Seborgu za nezávislý štát. Občania však platia talianske dane a dodržujú talianske zákony, kniežatstvo slúži prevažne ako turistická atrakcia.
2. Kniežatstvo Sealand
Opustená umelá plošina v Severnom mori, ktorú v r. 1967 obsadila rodina Paddyho Batesa a vytvorila tu monarchiu nezávislú od Spojeného kráľovstva. V roku 2006 plošinu zachvátil požiar, v súčasnosti na nej žije len jedna osoba. Sealand má aj pasy, občianske preukazy a svoju menu – sealandský dolár, ktorý je kurzovo rovný s americkým dolárom.
3. Kniežatstvo Hutt River
Územie na západnom pobreží Austrálie, kde miestny farmár Leonard Casley vyhlásil v r. 1970 vlastné kniežatstvo na protest proti štátnym kvótam, ktoré mu nedovolili predávať toľko obilia, koľko dopestoval. V súčasnej dobe má 18 000 občanov, ktorí žijú v zahraničí.
4. Republika Saugeais
K vyhláseniu tejto republiky sa viaže kuriózna historka. V roku 1947 sa prefekt Ottaviani zastavil v miestnom hoteli, kde mu majiteľ Georges Pourchet rozpovedal históriu údolia Saugeais, v ktorom v r. 1150 páni z Joux zriadili samostatné opátstvo, a zo žartu pridal: „V skutočnosti by ste potrebovali povolenie k vstupu na naše územie.” Prefekt pohotovo odpovedal: „Dobre, tak oddnes ste zase republika a keďže tak dobre varíte, vymenujem vás za prezidenta.“ Podnikavý Pourchet využil situáciu a vytvoril zo svojej republiky turistickú atrakciu.
5. Kráľovstvo ostrovov Korálového mora
Bolo založené austrálskymi aktivistami bojujúcimi za práva homosexuálov. Oficiálna zástava tohto kráľovstva je dúhová.
6. Veľkovojvodstvo Westarctica
V roku 2001 Travis McHenry zistil, že kus antarktického územia pomenovaný ako Marie Byrd Land je úplne nevyužitý a pokúsil sa vytvoriť tam veľkovojvodstvo. Zatiaľ sa však jeho „krajine“ podarilo vyrobiť len niekoľko známok.
7. Kráľovstvo Lovely
Tento internetový mikronárod bol súčasťou televízneho dokumentu „Ako si vytvoriť svoju vlastnú krajinu“. Hoci jeho tvorca, komik Danny Wallace, požiadal OSN o uznanie, legalizácii zabránil nedostatok nezávislého územia.
8. Republika Lomar
Názov je skratkou francúzskeho výrazu Libre Organisation Mondiale á l’Aide des Refugées. Republika je súčasťou charitatívneho projektu, ktorý ma za cieľ udeľovať občianstvo politickým utečencom.
9. Rose Island
Postavený v roku 1968 talianskym architektom Giorgiom Rosom. Platforma mimo talianskeho pobrežia mala byť turistickým miestom, ale akonáhle bola postavené, Rose vyhlásil zvrchovanosť. Bohužiaľ, talianska vláda sa domnievala, že by sa chce vyhnúť daniam, takže námorníctvo objekt zničilo.
10. Christiania
Nachádza sa na opustenej vojenskej základni v Kodani. Mestečko hippies a voľnomyšlienkárov chce byť príkladom, že aj anarchia je legitímnou formou vlády. Oblasť má vlastné zákony, ktoré dovoľujú všetko okrem krádeže, tvrdých drog a vlastnenia strelných zbraní.
11. Pitcairn
Pitcairn je malý vulkanický ostrov v Tichom oceáne. V roku 1790 sem priplávali vzbúrenci z lode Bounty spoločne s niekoľkými Tahiťanmi. Loď spálili v zátoke Bounty Bay, založili mesto Adamstown a časť ich potomkov tu žije dodnes. Hoci nie sú považovaní za národ, niektorí ľudia ich považujú za najmenšiu demokraciu na svete.
12. Republika Minerva
V r. 1972 vyhlásila skupina amerických obchodníkov na útesoch patriacich kráľovstvu Tongo samostatnú republiku. Obchodníci plánovali na útesoch vybudovať umelé plošiny a vytvoriť areál pre luxusnú turistiku, ktorý by bol hazardným a daňovým rajom. Vyrazili aj vlastné mince, ktoré sú zberateľským unikátom. Po zásahu armády museli útesy opustiť.
13. Republika Filettino
Keď sa malá talianska dedina Filettino mala zlúčiť so susednou dedinou kvôli zníženiu administratívnych nákladov, dedinčania namiesto zlúčenia rozhodli o nezávislosti. Zatiaľ si vytlačili vlastnú menu, vytvorili erb a ratifikovali ústavu.
14. Wirtland
V ostatnej dobe vznikajú mikronárody, ktoré nepotrebujú žiadne teritórium a majú charakter internetovej komunity spájajúcej ľudí z rôznych krajín. Najúspešnejším príkladom štátu existujúcim len v kyberpriestore je Wirtland, ktorý má viac ako 1 700 členov, a ktorý vznikol v Bulharsku.
15. Národ nebeského priestoru – Celestia
Národ nebeského priestoru ( tiež známy ako Celestia ) bol mikronárod vytvorený Jamesom Thomasom Manganom. Celestia mala zaručiť celistvosť „vesmíru “ a zabrániť, aby niektorá z veľmocí ovládla vesmír. Pri svojom vzniku mala Celestia 19 členov, neskôr sa členstvo rozrástlo na 19 057 ľudí.
16. Melchizedekovo panstvo
Čiernou ovcou medzi mikronárodmi je Melchizedekovo panstvo (Dominion of Melchizedek), ktoré vzniklo, aby krylo bankové špekulácie a zneužívalo diplomatickú imunitu. Tvorcovi sa podarilo dokonca podplatiť niekoľko chudobných afrických štátov, aby ho uznali za subjekt medzinárodného práva.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba