Magický Tibet uprostred Himalájí na streche sveta. Stáda jakov v sedlách cez 5000 m.n.m., budhistické kláštory, modlitebné mlynčeky a farebné vlajočky. Kto je to Dalajláma a prečo je dôležitý Pančenláma? Čo sa za posledné roky zmenilo v Lhase? Aká je tradičná tibetská kuchyňa a čo jedia turisti v Tibete dnes? Leteckou spoločnosťou Buddha Air až k magickému Mt. Everestu. Krásne ženy a historické drevené stavby v Kathmandú. Nepálsky hinduizmus a pivko Everest pod najvyššou horou sveta. Vydajte sa na túto zaujímavú cestu s Petrom Blažekom, sprievodcom CK BUBO, ktorý ju pozná ako vlastnú dlaň.
Ako by si charakterizoval Tibet a Nepál ako krajiny? Čo majú spoločné a v čom sa líšia?
Tibet aj Nepál su himalájske krajiny, niekdajšie kráľovstvá buddhizmu a hinduizmu, domov mysticizmu a duchovna. Delia sa o niektoré z najvyšších kopcov sveta. Asi toľko ich spája.
Tibet sa ako strecha sveta dotýka najvyšších hôr zo severnej strany a Tibetská náhorná plošina je jeden z najodľahlejších regiónov sveta s priemernou nadmorskou výškou 4 000 m.n.m. Už len to napovedá, že Tibet nie je destinácia pre charterového cestovateľa. Vyberie sa sem človek s láskou k horám, alebo človek hľadajúci duchovno očarujúceho tibetského buddhizmu. Krajina vás očarí svojou nekonečnou pustatinou s horami všade dookola, cez ktoré sa kľukatia údolia riek. Vo výškach nad štyritisíc metrov tu nájdete posvätné jazerá, buddhistické chrámy, mníchov a pútnikov, pre ktorých ste pred pár rokmi boli ako cestovateľ tak vzácny, že vám prejavovali úctu vyplazením jazyka.
Nepál z južnej strany Himaláji je od Tibetu tak odlišný ako sa len dá. Preto považujem za geniálny nápad, tieto dve krajiny kombinovať. Krajina je na rozdiel od nehostinného Tibetu neskutočne zelená a šťavnatá. Zo severu na juh má Nepál iba dvesto kilometrov. Na severe nájdete pásmo, kde je osem zo štrnástich osemtisícoviek, potom strednohorské pásmo so vždy zelenými 2-3 tisícovkami obsiatými ryžovými poliami. No a na juhu už Nepál susedí s indogangskou nížinou. Rôznorodosť v tak malej krajine je priam neuveriteľná a veľmi ju vystihuje. Nielen v prírode, ale aj náboženstvách, kultúre, či v kuchyni.
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí vydať do tohto regiónu.
- Splniť si sen a byť súčasťou toho, čo pre väčšinu ľudí ostane pohyblivým obrázkom v televíznom dokumente. Pristáť na Náhornej plošine je naozaj výnimočné a je to moment, kedy máte pocit, že ste dokázali niečo naozaj cestovateľské.
- Pokora akú majú Tibeťania pred chrámom Jokhang, či Potalou.
- Pohľad do jazera Yamdrok v nadmorskej výške 4 444 metrov.
- Neskutočný prejazd a zároveň zjazd z Himalájí dole do Nepálu. To, čo Vám tam príroda počas asi 150 kilometrovej jazdy naservíruje je nielen neopísateľné, ale aj neobsiahnuteľné. Z päťťisícového priesmyku v absolútnej pustatine do hádam najšťavnatejšej a najzelenšej krajiny, ktorú poznám, k ryžovým poliam a banánovnikom Nepálu.
- Veľká “zážitkovosť“ Nepálu. Od výhliadkového letu k Everestu, cez zraftovanie himalájskej rieky až na chrbát slona stopovať nosorožce.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v ktorej krajine najviac chutí?
Asi si viete predstaviť, že v krajine, kde je priemerná nadmorská výška 4 tisíc metrov na vytvorenie gurmánskych tradícii nebolo veľa príležitostí. Avšak, ak niečo vyčnieva z menu, tak to bude určite yak sizzler – jačie mäso pripravené na spôsob stejku servírované v horúcej panvičke s chutnými rezancami a opekanými zemiačikmi. Za ochutnanie určite stojí momo (plnené pirohy, varené, alebo osmažené, podávané s chilly omáčkou), alebo thukpa, hustá a sýta rezancová tibetská polievka. Neviem, či zaradiť čaj s jačím maslom a štipkou soli ku gurmánskym zážitkom, ale ochutnať ho treba. Už len kvôli anekdote, ktorá sa o ňom hovorí a to, že iba jedna vec na svete chutí horšie ako jačí čaj…a to je studený jačí čaj. V nepálskej kuchyni, ktorá je ovplyvnená tou indickou mi chutí hádam všetko a tak, keď mám vybrať aspoň jedno jedlo, nech je to to národné – daal bhat. Ryža, šošovicová polievka, zeleninové curry, papadam, nejaká zeleninka a chutney. Nepálci si toto jedlo veľmi považujú a preto k nemu majú aj výstižné porekadlo: daal bhat power – 24 hour.
Komu by si zájazd Tibet, Nepál odporučil a prečo?
Každému, kto chce polichotiť svojej cestovateľskej duši a potešiť ju. Cesta je to náročná, nejazdia tu luxusné autobusy po nemeckých diaľniciach, ale až na to, tento zájazd zvládne naozaj každý.
Na aký zážitok z týchto krajín nikdy nezabudneš?
Medzi momentami, kedy som prvýkrát videl Everest, prvýkrát bol v jeho Base Campe, cez mníšske ceremónie v buddhistických kláštoroch až po rockové koncerty v khátmandskom Thameli sú mraky zážitkov, o ktorých by sa dalo hovoriť. Ťažko niektoré vypichnúť, tažko na ktorýkoľvek zabudnúť. Toto sú vysnívané krajiny, kde je zážitkom už len to, že sa ráno zobudíte a čaká vás ďalší deň plný poznania.
Na plavbe cez Mekong, po rieke Irrawady, po Gange, alebo Brahmaputre, či na safari v Afrike, tam všade môžete stretnúť Petra Blažeka, sprievodcu CK BUBO. Vždy pozitívne naladený a pripravený stiahnuť vás na vlnu intenzívnejšieho života. Súťaživý typ, ale výborný kamarát. Vždy má poruke trefnú príhodu zo života v krajinách, ktoré aktívne a pravidelne navštevuje. Chvíle s ním si skutočne užijete.
2 Responses
veľmi pekné, trochu mi to pripomína túto knihu:http://www.knihyocestovani.g6.cz/osm-mesicu-v-asii/
super 😉