https://youtu.be/qU3aHJ3cD58
Thajsko. Malajzia. Singapur. Poznáte lepšie miesta, kde by ste začali spoznávanie farebného a lákavého regiónu juhovýchodnej Ázie? Napadlo by Vás, že sa hriešny Bangkok môže prezývať „Mesto anjelov“? Nazrieme za brány rozprávkového Kráľovského paláca, vylezieme na slávny chrám Wat Arun a neobídeme ani najväčšieho ležiaceho Budhu celého Thajska. Čo je to Pad Thai? Tom Yum? Tom Ka Kai? Exotické Krabi, kokosové orechy, najlepší ananás sveta, grilované ryby a oddych na priezračných plážach. Ako to vyzerá na mieste, kde sa natáčal slávny film Pláž? V Malajzii vystrieda budhizmus islam a krajina môže učiť svet tolerancii. Ostrov Penang, kde kúsok od seba stojí kresťanský kostol, budhistický chrám, hinduistická svätyňa a krásna mešita. Čo vieme doma o Malajzii a na čo slúži betelový orech? Prejdeme Malajským polostrovom až do modernej metropoly Kuala Lumpur, pokocháme sa panorámou azda najslávnejších dvojičiek a povieme si, kde stretnúť najviac Indov. Našu cestu zakončíme v meste budúcnosti, ktorým je Singapur. Prečo ho volajú mesto leva, keď tu žiadni nežijú? Nákupné centrá, ale aj živé štvrte s nádychom Číny a Indie. Luxusné stavby a vízie budúcnosti, ktoré sa môžu porovnávať s Dubajom.
Tri krajiny, tri kultúry – v čom sa líšia a v čom sú si podobné?
Tri spomenuté krajiny juhovýchodnej Ázie by na človeka, ktorý tu nikdy nebol, mohli spočiatku pôsobiť rovnako, no akonáhle sa tu ocitne, uvidí obrovský rozdiel. Každá z nich má svoju vlastnú dušu a najkrajšie na tom je to, že sa na seba vôbec nepodobajú a tak sa pred očami rozvinú tri krásne svety. Thajsko je farebné, živelné, plné nádherných chrámov, skvelého jedla a usmievavých ľudí. Malajzia je moslimskou krajinou, no nesmierne tolerantnou a tak tu na jednej ulici rastú mešity, budhistické chrámy, kostoly či hinduistické svätostánky a Singapur to je pohľad do budúcnosti. Výškové budovy, vízie premenené na skutočnosť, architektonické lahôdky a tropická klíma.
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí vydať na zájazd Thajsko, Malajzia, Singapur.
1. Neskutočná pohoda Thajska.
Každý, kto príde do thajského kráľovstva, na vlastnej koži zistí, aký pokoj z tejto krajiny vyžaruje. Ruch veľkého Bangkoku, hrmot tuk tukov alebo nočný život na Khao Sane síce ideu pokoja mierne narúšajú, no aj toto si človek po čase zamiluje. Prelínanie rušného a pokojného sveta vyšperkujú domáci, ktorí akoby sa celý deň usmievali a nemali s ničím problém.
2. Plávajúce trhy.
Neďaleko Bangkoku sa odrazu rozplynie ruch veľkomesta a pomedzi palmové háje si tu razia loďky cestu vodnými kanálmi. Úplne odlišné od sveta, aký človek doposiaľ poznal. Drevené domčeky postavené na koloch, lode naložené tovarom, bežný život domácich a napokon jedno obrovské trhovisko preplnené farbami. Exotické ovocie, kokosové palacinky, polievky pripravené priamo na lodiach a desiatky fotiek, pretože všetko stojí za to, aby si to človek zaznamenal. Silný zážitok.
3. Najkrajšie pláže Ázie.
Thajsko a konkrétne oblasť Krabi sa môže pochváliť najkrajšími plážami celej Ázie, za ktorými sa oplatí merať cestu cez pol sveta. Krabi – to je dokonale biely piesok, tyrkysové zátoky, osviežujúce more, koralové útesy, šnorchlovanie a kŕmenie rýb priamo z ruky a napokon oddych s kokosovým orechom v ruke na malých, neobývaných ostrovoch. Raj na päť písmen. To presne vystihuje Krabi.
4. Koloniálna krása Malajzie.
Ostrov Penang, ale aj Kuala Lumpur, prekvapí svojou koloniálnou architektúrou, ktorá tu zostala po Britoch. Penang je vriaci kotol národov, ktoré tu pokojne vedľa seba nažívajú a Kuala Lumpur je najmodernejšie centrum tejto moslimskej krajiny, kde je islam tolerantný a vysiela do sveta pozitívny signál o fungujúcej spoločnosti.
5. Futuristický Singapur.
Po tom ako ste videli malé dedinky i veľké mestá sa ocitnete v Singapure sediac na loďke plaviacej sa po rieke Singapur a celé mesto s obrovskými mrakodrapmi na vás odrazu padá. Vysvietený downtown strčí do vrecka New York a to, o čom si iní mysleli, že nie je možné, v Singapure bez váhania rovno postavili. Pôsobí príjemnejšie než Dubaj a skrýva v sebe kúsok koloniálnej histórie aj pohľad do budúcnosti.
Bangkok, Kuala Lumpur alebo Singapur? Ktorá z troch metropol na tejto ceste je ti najbližšia a prečo?
Všetky tieto tri veľkomestá juhovýchodnej Ázie majú v sebe niečo, čo si človek zamiluje, ale u mňa to jednoznačne vyhráva thajský Bangkok. Tá neuveriteľná energia, ktorá sa v ňom skrýva je fascinujúca a nezáleží na tom, či sa jeho ulicami človek túla ráno o šiestej, podvečer alebo neskoro v noci, pretože sa neustále naokolo niečo deje. O niekoľkých mestách sveta sa hovorí „že nikdy nespia“, no podľa mňa to najviac platí práve na Bangkok. Skvelé jedlo, pouličná strava za lacné peniaze, no geniálnej chuti, prekrásne stavby v podobe chrámov Wat Arun na brehu rieky Chao Praya, Wat Pho s ležiacim Budhom či Kráľovský palác s chrámom smaragdového Budhu. Čím viac času človek v Bangkoku trávi, tým ho má radšej.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v tomto regióne najviac chutí?
Celá cesta Thajsko, Malajzia a Singapur je vlastne jeden veľký gurmánsky zážitok. Strava na týchto miestach patrí k najlepšej na svete a kto po prvýkrát ochutná pravú thajskú kuchyňu v Thajsku, tomu sa automaticky poprehadzuje rebríček obľúbených jedál či kuchýň. Thajská kuchyňa prekvapí svojou rôznorodosťou a exotickými chuťami, pričom poteší fanúšikov pikantných jedál. Určite sa oplatí ochutnať polievka Tom Yum s krevetami či kuracím mäsom, ktorá je v pikantnosti top, no kto by chcel ešte viac exotiky, pre toho tu je polievka Tom Ka Kai. Tú pripravujú z kokosového mlieka, citrónovej trávy, hríbov a s kuracím mäsom. Medzi najchutnejšie jedlá patria aj tradičné slíže Pad Thai. Všade ich pripravia inak, no jedno majú spoločné a to, že nech si ich dáte kdekoľvek či už priamo na ulici z malého stánku či v luxusnej reštaurácii, vždy budú chutiť výborne. Bez toho, aby človek ochutnal kari, by nemal odchádzať z Thajska. Zelené kari má špecifickú vôňu a Thajci sú majstri v jeho príprave. Na Krabi sa nechávame unášať na vlne morských plodov, grilovaných rýb či sladkostí v podobe palaciniek s banánmi a kešu orieškami. Malajská kuchyňa je zmesou čínskej či indickej stravy, no tiež má svoje prekvapenia akým je napríklad rendang, hovädzie s kokosovým mliekom a ryžou. Ostrov Penang je kulinárskym rajom Malajzie a na náš obľúbený trh chodíme za špecialitami akými sú žaby, grilovaná raja v kari omáčke, kurací satay v arašidovom náleve či polievka loksa. Singapur v sebe ukrýva všetky významné svetové kuchyne a tak si tu každý nájde to svoje, no medzi najväčšie špeciality patrí krab. Každý deň je tu nabitý kulinárskymi zaujímavosťami.
Na aký zážitok z ciest po týchto krajinách nikdy nezabudneš?
Krajiny juhovýchodnej Ázie sú dokonalou továrňou na zážitky a pri tejto otázke sa myseľ zaplní tisíckou momentov, ktoré stáli za to. Medzi tie posledné krásne zážitky patrí zátoka Ao Talan, kam chodíme kajakovať pomedzi mangrovníkové lesy. Niekoľko kilometrový okruh v zátoke je naplnený tichom a rúškom exotiky a v diaľke sme si všimli, že sa inak pokojná voda nepravidelne pred nami vlní, tak sme spomalili a sledovali, čo sa bude diať. Najprv sa vynoril chvost, potom zmizol a o pár sekúnd sa vynorila z vody hlava veľkého varana. Chvíľku plávala pred nami a napokon sa zastavila na brehu a varan vyliezol z vody. Mal takmer dva metre a celý pre nás pózoval. Bolo to krásne stretnutie. Thajci veria, že uvidieť varana prináša šťastie, no ja som sa cítil šťastný aj keby tomu tak nebolo. Autentické stretnutie priamo uprostred mangrovníkov, kam si človek musí dokajakovať sám a nikto ho tam nedonesie má príchuť dobrodružstva a pocit objaviteľa. Preto je to krásne miesto. Varan sa napokon rozlúčil vyplazeným jazykom a stratil sa vo vode. Krátko na to sa okolo nás zhŕklo stádo opíc makakov a naskákali nám na kajaky.
Sprievodca CK BUBO Tomáš Kubuš je vyštudovaný historik s veľkým srdcom. Získa si vás obetavosťou (vie o vašich prianiach skôr, než si ich uvedomíte vy) a ohromnými znalosťami. Miluje Áziu a krajiny Stredného východu. Stretnete sa s ním v Iráne aj v Uzbekistane, v Jordánsku aj v Izraeli. Do novšej histórie si chodí oddýchnuť do juhovýchodnej Ázie. S láskou vás prevedie Indočínou, Thajskom či Malajziou. Veľmi rád píše a jeho články nájdete v mnohých slovenských časopisoch aj na našom blog Od pólu k pólu.