Tenerife je najväčší z kanárskych ostrovov a ponúka návštevníkom z každého rožku trošku. Napriek tomu, že ostrov má rozlohu len 2 tisíc kilometrov štvorcových, každý si tu nájde to svoje. Ak sa rozhodnete požičať si auto alebo vyrazíte na niektorý z fakultatívnych výletov, zistíte, že cestovanie po Tenerife je omnoho viac ako len relax pri mori.
Najkrajšie pláže na Tenerife
Mladé partie a britskí drink turisti vyhľadávajú najmä rušnú oblasť Playa Americas a Los Cristianos s diskotékami na juhu. Juh má krásne slnečné počasie, niekedy tu aj niekoľko rokov neprší, všetky zrážky zachytáva sopka Teide. Preto na juhu nájdete menej zelene a skôr široké pláže s lehátkami a slnečníkmi zaplnené do posledného miesta, na promenáde je množstvo reštaurácií a barov s menu vo viacerých jazykoch (nechýba občas ani nórčina, fínčina, švédština atď). Ak teda plánujete oddychovať na pláži s drinkom v ruke, pozrite si hotely pri pláži na juhu Tenerife. Nám sa na juhu ostrova páčila aj Costa del Silencio so zaujímavými úťesmi, táto pláž však určite nie je vhodná pre deti a seniorov, do vody sa schádzalo z vysokého móla po rebríku.
Na západe je pekná pláž s rozpáleným uhlovočiernym pieskom La Arena pri útesoch Los Gigantes. Rovnako ako vegetácia a životný štýl, aj počasie na Tenerife závisí od oblasti. Na severe ostrova oveľa častejšie prší, napríklad návštevu zaujímavej dedinky Garachico s prírodnými bazénmi nám prekazilo zamračené počasie. Pol hodinu cesty odtiaľ po diaľnici však pražilo ako besné a tak sme sa 3 krát vrátili na jedinú pláž na severe vhodnú na kúpanie – prekrásnu Las Teresitas pár kilometrov od hlavného mesta Santa Cruz. Ak idete na výlet s frajerkou, manželkou, dcérou alebo sestrou, vyhýbajte sa hlavnému mestu, v ktorom sa nachádza hneď niekoľko obchodných centier vrátane El Corte Inglés (kabelky majú samostatné poschodie…). V Santa Cruz sme si pozreli najmä niektoré pekné uličky, palmové parky, zaujímavé hodiny z kvetov a viac krát sme prechádzali autom cez obrovský prístav a zaujímavej stavby auditória.
Zaujímavé miesta a pamiatky na Tenerife
Milovníci histórie si na Tenerife prídu na svoje napríklad v mestečku Orotava, ktoré okrem zaujímavých budov s drevenými balkónmi ponúka aj krásne uličky a zelené parky. Medzi obľúbené atrakcie mesta Orotava patrí aj park miniatúrnych modelov kanárskych ostrovov „Pueblo chico“. Ak sa budete túlať v okolí miest Puerto de la Cruz a La Laguna, navštívte aj takmer tisícročný strom Drago v Icod de los Vinos, alebo sa pokochajte pohľadom na stupňovité pyramídy v Guimar na východe ostrova. Históriu kanárskych ostrovov, pyramíd ale aj predkolombovského plavenia medzi oceánmi vám priblíži múzeum a expozície nórskeho dobrodruha a antropológa Thora Heyerdahla, ktorý našťastie presvedčil lokálnych obyvateľov, že pyramídy majú až príliš mnoho spoločných znakov so slávnymi mexickými, juhoamerickými a egyptskými pyramídami, aby to boli len terasovité záhrady poľnohospodárov.
Hikeri a fanúšikovia horskej turistiky sa môžu vyštverať na najvyšší vrch Španielska (3718 m.n.m.) a zároveň tretiu najvyššiu sopku na svete- Pico de Teide, ktorá sa od morského dna týči neuveriteľných 7500 metrov. Keďže sme pár týždňov pred návštevou Tenerife liezli na Etnu, nešli sme úplne hore a sopku sme si fotili skôr z parkoviska pri nádherných kamenných útvaroch, jeden z monolitov ma dokonca tvar ženskej lodičky. Na pohľadniciach je často obrázok Teide s monolitom Roque de García. Cesta na Teide je kľukatá a môže trvať omnoho dlhšie ako naznačuje navigácia. Na niektorých zákrutách serpentín sú malé parkoviská, aby ste sa mohli pokochať výhľadom na okolité ostrovy (Gran Canaria, La Gomera, El Hiero a La Palma), ktoré sa vynárajú v diaľke spod oblakov. Najmä pri dlhších pobytoch by som určite odporúčal na jeden deň vyraziť na návštevu prekrásneho zeleného ostrova La Gomera.
Rodiny s deťmi musia počas dovolenky na Tenerife navštíviť prekrásny Loro Park s tučniakmi, papagájmi, bengálskymi tigrami, gorilami a vodnou šou obrovských kosatiek, inteligentných delfínov, či šikovných tuleňov. Zaujímavé je prechádzať sa v tuneli pod plávajúcimi žralokmi a rajami, alebo vyliezť po rebríkoch do korún stromov a pozorovať papagáje. V parku sme strávili takmer 8 hodín, reštaurácie mali prijateľné ceny a dozvedeli sme sa aj o poslaní nadácie Loro Parque, ktorá sa snaží zachrániť najmä zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie. Krátke vzdelávacie video nás upozornilo, že každý deň vyhynie na svete viac ako 250 jedinečných živočíšnych druhov a tak je možné, že naše vnúčatá už budú poznať len 20% dnešných zvierat. Vstupné do parku vrátane všetkých šou stojí 33€, avšak viac sa oplatí v kombinácii s akčnejším aquaparkom za zvýhodnenú cenu „twin ticket“. Siam park je plný tematických tobogánov a vodných atrakcií, patrí medzi najväčšie a najmodernejšie v Európe. Kite surferi a wind surferi obľubujú najmä východné pobrežie v okolí mestečka El Medano. Aby ste si vedeli lepšie predstaviť zopár zo spomínaných miest a zaujímavostí, tu je naša turistická mapa Tenerife
Ak by ste sa rozhodli ísť bez cestovky na vlastnú päsť, spiatočné letenky na Tenerife je možné zohnať napríklad cez Madrid pod 400€, niektoré dni sú aj priame lety, ktoré su trošku drahšie. Ryanairom sa na Tenerife dá letieť napríklad cez Brusel, Miláno, Paríž, Londýn atď, prípadne môžete priletieť na niektorý z iných kanárskych ostrovov a potom sa na Tenerife presunúť letecky alebo trajektom.
4 Responses