Správny cestovateľ by v každej krajine mal poznať aspoň základné zvyky, ochutnať lokálne jedlá a naučiť sa aspoň pár slov v domácom jazyku. Ak pôjdete do Španielska, určite si dajte čerstvé ryby a morské plody, ochutnajte ovocnú Sangríu, ktorú v každom podniku miešajú podľa vlastného receptu, alebo ľahké letné svieže víno Tinto de Verano. Keďže nemáme radi morské plody, my sme vynechali známu španielsku špecialitu paella. Ak nebudete veľmi hladní, zobnite si tapas, ktoré som si zamiloval, nie ani pre konkrétnu chuť, ale skôr pre spôsob jedenia a tradíciu, ktorú prinášajú.
Niektoré reštaurácie majú pri vchode tabulu s nápisom „50 rôznych tapas“, iné lákajú na akcie „Všetky tapas za 2,99€„, bary „Ku každému drinku tapas podľa vlastného výberu zdarma“.
Tapas sú malé porcie jedla, niečo ako snack, ktoré umožňujú viacerým jesť z jedného taniera, resp. objednať si rôzne druhy jedál a vybrať si to, na čo máme práve chuť. Rodiny si zdieľajú taniere, niekto si zoberie z vyprážaných kalamárov, dá si jeden pečený zemiak s štipľavou omáčkou, iný radšej ochutná žltý melón s údenou šunkou, chorizo salámu, varenú klobásku, či viacej druhov syra. Tým, že nikto nemá veľkú porciu, ktorú 15-minút v kuse prežúva, konverzácia beží neustále aj počas jedla. Malé reštaurácie majú v jedálnom lístku pri väčšine jedál možnosť Ración (štandardná porcia), media ración (polovičná porcia) alebo tapa (jednohubka).
My sme ochutnali typickú španielsku zemiakovú omeletu (Tortilla española), vyprážané kalamáre (Calamares), údenú šunku (Jamon Serrano), pečené zemiaky v šupke (Patatatas Bravas), býčí chvost (Rabo de torro), mäsové guličky v paradajkovej omáčke, kuracie mäso v syrovej omáčke, či studenú paradajkovú krémovú polievku (Salmorejo). Ak by ste mali pre zmenu chuť na niečo sladké, typická španielska špecialita sú Churros (čuros), sladké langoše, ktoré s čokoládou jedávajú najmä na raňajky. Takže na záver už len Dobrú chuť!
Jedna odpoveď