Čo sú modré zóny? Sú to miesta na Zemi, kde sa ľudia dožívajú neobvykle vysokého veku. Jedným z týchto piatich miest je aj Ostrov Ikarus
Môže to byť čerstvým vzduchom, bezstarostnosťou, čerstvou zeleninou, kozím mliekom alebo družným životným štýlom. Alebo to môže byť hornatým terénom, či dokonca prírodnou radiáciou, ktorá uniká z blízkych hôr ? Obyvateľ Stamatis Moraitis si ale myslí, že je to vo víne. „Je čisté, bez pridania konzeračných látok. Komerčne vyrábané víno tieto látky obsahuje, čo nie je dobré pre zdravie. Ale víno, ktoré si vyrábame sami, je čisté.„
Práve víno a družné dni strávené s priateľmi a rodinou, to je podľa Stamatisa tajomstvo liečivého pôsobenia ostrova. Pred 45 rokmi žil v USA a lekári ho vtedy postavili pred desivú diagnózu – neliečiteľná rakovina pľúc. V tej dobe tam bol drahý pohreb a tak sa vo svojich 53 rokoch vrátil na ostrov, aby strávil posledné mesiace života so svojimi blízkymi a neskôr mal byť pochovaný so svojimi rodičmi. Teraz má však Stamatis 98 rokov, iskry v očiach a celý žiari. „V dedine, kde som sa narodil, som našiel svojich priateľov, tak sme spolu popíjali víno a ja som čakal. Pomyslel som si, že aspoň umriem šťastný. Ubehol ale nejaký čas a cítil som sa silnejší. Ubehlo osudových 9 mesiacov a ja som sa cítil dobre. Po jedenástich mesiacov som sa cítil ešte lepšie. A teraz, o 45 rokov neskôr som stále tu“. Pred niekoľkými rokmi sa dokonca vrátil do USA a snažil sa nájsť svojich lekárov. Nenašiel ich, všetci už boli mŕtvi.
Takýto príbeh ale zďaleka nie je na Ikaruse jediný. V posledných rokoch preto začali vedci a lekári tento fenomén dlhovekosti sledovať. Došli k záveru, že všetci obyvatelia (v počte: 8 000) žijú v priemere dlhšie ako väčšina Európanov (vyše 90 rokov) a do vysokého veku sa im vyhýbajú závažnejšie zdravotné problémy. Bádateľ Dan Buttner v spolupráci s magazínom National Geographic preto nedávno ostrov zaradil medzi takzvané modré zóny planéty, kde sa obyvatelia doživajú extrémnej dlhovekosti. Patria sem aj ostrov Okinawa v Japonsku, provincia Nuoro na ostrove Sardínia v Taliansku, Loma Linda v Kalifornii a poloostrov Nicoya na Kostarike.
Chcete vedieť aký recept majú miestni ľudia ?
Zdravý životný štýl tu vyznáva väčšina obyvateľstva. Jedia viac rýb a zeleniny a relatívne málo mäsa. Na liečebné účely a dochutenie každého jedla používajú bylinky. Sú to totiž prírodné antioxidanty. Denne si varia čerstvý horský čaj z materinej dúšky, šalvie, mäty, harmančeku a sladia si ho medom od miestnych včiel. Veľkou mierou prispieva aj fakt, že väčšina miestnych sú nefajčiari, pracujú fyzicky, uprednostňujú poobedňajšiu siestu s krátkym spánkom. Tempo ich života je pomalé, socializujú sa s rodinami, priateľmi a v primeranej miere pijú víno.
Jedna odpoveď