Sú miesta na zemi, ktoré fascinujú ľudí celé stáročia. Nezvyčajné farby a tvary, nevysvetliteľné javy, unikátne výtvory prírody. Pozrite si tie najzáhadnejšie miesta na svete.
1 | Bermudský trojuholník
Bermudský trojuholník je oblasť medzi Floridou, Puerto Ricom a Bermudami. Pre mnohé neobjesňané prípady zmiznutých lodí a lietadiel práve v tejto oblasti sa začali skúmať možné príčiny. Aj keď ide skôr o nepotvrdené hypotézy, mnohí hovoria o silných búrkach a nepokojných vodách so silnými prúdmi, dôvodom zlyhania navigácie a kompasov môže byť zvýšený magnetizmus v niektorých oblastiach, iné zdroje hovoria o bublinách metánu, ktoré nižšou hustotou ničia vztlakovú silu a spôsobujú nepresnosť výškomerov.
2 | Vlna v Arizone
The Wave je pieskovcová kamenná formácia na hranici amerických štátov Arizona a Utah na Colorádskej náhornej plošine. Známa, fotogenická a unikátna arizonská vlna má krásne farby a tvar vymodelovaný tisíckami veterných rokov v nehostinnej prírode.
3 | Veľká modrá diera
Veľká modrá diera, anglicky „Great Blue Hole“ je obrovský zatopený závrt pri Belizé. Diera ma takmer presný kruhový tvar s priemerom 300 metrov a hĺbkou 124 metrov. Vznikol pravdepodobne počas doby ľadovej a dnes je tvorí súčasť koralového systému, ktoré boli v roku 1996 zapísané na zoznam UNESCO.
4 | Mount Roraima
Náhorná plošina Roraima sa nachádza na hraniciach Brazílie, Venezuely a Guyany, má priemernú nadmorskú výšku 2700 m a relatívne plochý tvar. V okruhu 550 km je najvyššie položeným miestom a pre jej pozoruhodný tvar a izolovanosť sa tu nachádza množstvo endemických rastlín a živočíchov. Táto obľúbená destinácia pre hikerov ponúka neskutočné scenérie najmä v obklopení oblakov, kedy vyzerá ako ostrov.
5 | Kamenný les Yunnan
Kamenný les “ 石林 “ je zaujímavé zoskupenie vápencových formácií v čínskej provincii Yunnan, neďaleko Shilin. Vysoké skaly sa týčia zo zeme ako obrovské stromy a od roku 2007 patria do svetového dedičstva UNESCO.
6 | Racetrack playa
Zaujímavá scéna vyschnutého jazera vo výške viac ako 1,1 km nad morom v Kalifornskom údolí smrti udivuje turistov najmä svojími plávajúcimi kameňmi. Plošina vyschnutého jazera je takmer dokonalo plochá (severný koniec je len o 4cm vyššie ako južný) je pri väčších dažďoch zaplavená, pričom bahno na tejto nehostinnej púšti rýchlo vyschne a popraská do šesťuholníkovej „dlažby“. Kamene rôznych veľkostí pomaly putujú po povrchu a zanechávajú za sebou stopu aj niekoľko rokov. Niektoré teórie hovoria o vplyve dažďa, iné o zamrznutom povrchu v noci, kedy stačí ľahký vietor na rozhýbanie kameňov po klzkom zmrznutom povrchu.
7 | ostrov Socotra
Ostrov Socotra je považovaný za klenot Arabského mora svojou netradičnou faunou a flórou. Viac ako 700 endemických druhov radí tento ostrov v konkurencii biodiverzity za miesta ako Hawaii, Nová Kaledónia, či Galapágy. Teplo a sucho vytvorili absolútne unikátne podmienky a druhy rastlín, spomedzi ktorých je najznámejší strom Dragon s dáždnikovým tvarom a červenou miazgou.
Ak vás zaujímajú nezvyčajné miesta, prečítajte si aj príbeh ako vznikol Fly Geyser v Nevade, prečo je rieka Rio Tinto červená a aké neónové farby ponúka Grand Prismatic Spring v národnom parku Yellowstone.