Poodhaľte krásy Mexika a presvedčte sa, že ponúka oveľa viac ako tyrkysovomodré letovisko Cancún. Najkrajšie pyramídy, skryté v džungli, odkaz Aztékov, Zapotékov, Olmékov aj Mayov, historická Oaxaca a moderné Mexico City. Pacifik aj Karibik. Kde majú najlepšie tacos, ako pijú v Tenampe mariachis tequilu, kde sa dá zohnať pravý mezcal a čerstvé kakao? Spoznáte všemožné aj nemožné chute Strednej Ameriky, budete vedieť, čo znamená cochinilla aj či vám chutia vyprážané kobylky. Guatemalský Tikal aj neznámy a nespútaný Salvador. Vidiecky Honduras a multietnické Belize. Stredná Amerika udivuje rôznorodosťou každého svojho regiónu, správaním ľudí, dojíma návštevníkov a otvára poznanie histórie celého Amerického kontinentu. Dlhoročná sprievodkyňa CK BUBO Katka Líšková tieto krajiny dobre pozná, dovoľte jej zobrať vás na cestu Strednou Amerikou.
Ako by si charakterizovala krajiny Strednej Ameriky? Čo majú spoločné a v čom sa líšia?
Do regiónu Strednej Ameriky sa obyčajne radia nasledujúce krajiny: časť Mexika, Guatemala, Belize (aj keď samotní Belizania o sebe radi tvrdia, že sú viac súčasťou Karibiku ako Strednej Ameriky), Salvador, Honduras, Nikaragua, Costa Rica a Panama. Je to poriadny kus sveta a tým pádom rozdiely medzi jednotlivými časťami sú markantné. Tak napríklad Mexiko je obrovská krajina so skoro dvoma miliónmi kilometrov štvorcových, kde nájdete takmer všetko. Od púští na severe, cez hornatý stred, vlhké pobrežie Pacifiku a tajuplný dažďový prales na juhu.
Guatemala má nádherné farebné kroje, bohatú históriu a hlboko zakorenené tradície. Nespútanú krajinu so sopkami môže človek hľadať v málo prebádanej Nikarague alebo jej modernejšej a na turizmus lepšie pripravenej susedke Costa Rice. Honduras je ešte stále z veľkej časti veľkou neznámou a v Salvadore sa dá geniálne surfovať za najlepšie peniaze v regióne. A Panama, to je krajina s budúcnosťou. Panamský prieplav je impozantné dielo ľudskej vynaliezavosti. Všade v Strednej Amerike cítiť veľkú pohodu, “maňana štýl” života, kde slovo stres je považované za najväčšiu nadávku. To majú určite všetky krajiny spoločné.
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí vydať do tohto regiónu.
- Bohatá história. Tak napríklad len samotné Mexiko má viac ako 30 pamiatok na zozname UNESCO. Chichen Itzá je považované za jeden z novodobých 7 Divov Sveta. Ostatné krajiny sa nenechajú zahanbiť. Tikal v Guatemale je jednoducho dychberúci. Copán v Hondurase má prekvapivo zachovalé mayské nápisy a Xunantunich v Belize pohladí srdce káždému cestovateľovi.
- Nespútaná a rôznorodá prírodná scenéria. Sopky, na ktoré sa dá vystúpiť a takmer dotknúť lávy ako napríklad Pacaya v Guatemale, biele pláže v Belize a čierny vulkanický piesok v Salvadore.
- Pestrá a originálna kuchyňa, ktorá v dnešnom globalizovanom svete nemá obdoby. Možno nezachutí každému, ale originalitu jej nemožno uprieť.
- Panamský prieplav a samotná Panama. Mesto, ktoré má atmosféru. Historické centrum sa obnovuje a vyzerá naozaj skvelo. Moderné mrakodrapy pripomínajú Miami a prieplav vás jednoducho musí chytiť za srdce. Stáť len pár metrov od impozantných obrovitánskych lodí a takmer sa dotýkať ich niekoľkotisíc tonového nákladu, to človek nezažíva každý deň.
- Mexiko City. Jedno z najväčších miest na svete. Pulzujúci život v metropole, v ktorej sa stále niečo deje. Svieže noci a horúce dni. Nadmorská výška cez 2000 metrov a pohodoví Mexičania. Silná história a hrdý národ. A všadeprítomná kukurica ako národné jedlo.
Najobľúbenejšou a najnavštevovanejšou krajinou je určite Mexiko. Čo je na ňom najlepšie?
Na Mexiku je určite najlepšia jeho rôznorodosť. Viaceré štatistiky ho radia medzi 10 najnavštevovanejších krajín sveta. Niekoľko miliónov ľudí ročne sa predsa nemôže mýliť 🙂 Mexiko láka nádhernými plážami. Tá tyrkysová je až neskutočná. Vyzerá to, že na celej Mayskej riviére, Cancún nevynímajúc, stroskotala nejaká veľká loď s celosvetovými zásobami azúrovej. Fotky si vôbec nemusíte po dovolenke upravovať a máte ich dokonalo hrajúce všetkými odtieňmi modrej, zelenkavej, blankytnej…
A samozrejme krajina láka svojou veľkolepou históriou. Mexiko, to nie sú len Aztékovia a Mayovia, ale mnoho iných civilizácií, pri ktorých má človek chuť zložiť klobúk alebo “sombrero” dole 🙂
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v ktorej krajine najviac chutí?
Zážitky spojené s jedlom čakajú na cestovateľa v Strednej Amerike na každom kroku. Stačí sa ráno prebudiť a na ulici sa predávajú okrem čerstvo odšťavených džúsov všakovaké kukuričné placky plnené okrem iného aj kvetmi tekvice, pokrájaným kaktusom alebo tmavými hubami, ktoré parazitujú na kukurici a vzdialene pripomínajú šampióny.
Na desiatu si môžete dať vysmážané červíčky na masle, čerstvo obraté z agave a keď už nebudete vládať chodiť po pyramídach, treba sa posilniť “atole”. Nápoj, ktorý sa kedysi dával indiánom, aby vydržali pracovať dlhé hodiny v baniach, pretože jeho základ tvorí kakao a kukurica.
Na obed možno “chile en nogada”, národné jedlo vo farbách mexickej vlajky. Obrovská plnená paprika na celý tanier musí zasýtiť každého. Vo vnútri je mäsko s medom a orechmi a celé jedlo je zaliate smotanovou omáčkou, na ktorej ešte nájdeme granátové jablko a petržlen. Farby mexickej vlajky musia byť “completos” 🙂
Večera môže mať v názve “mole”. Nie tie, čo máme v skrini. “Mole” je dokonca spomínané aj vo filme Frida. “Mole” je pýchou každej gazdinky. Vždy sa jedná o rodinný recept chránený ako oko v hlave a predávaný z generácie na generáciu ako najväčší poklad, ako svadobné šaty. Je to zmes korenia, čokolády, chili, mäsového vývaru. Je to omáčka, ktorá príliš vábne nevyzerá, ale raz, keď si ju zamilujete, neviete sa jej dojesť. Obyčajne sa podáva s kuracím mäsom a ryžou a naozaj ju treba aspoň raz v živote ochutnať. Veľmi v skratke by sme to mohli definovať ako kura na štipľavej čokoládovej omáčke 🙂
Pre svokru vždy odporúčam zobrať domov vyprážané kobylky 🙂 Chutia ako “chipsy” a super sa hodia k sledovaniu aspoň 158. dielu nejakej mexickej telenovely.
Belize je známe svojou kreolskou kuchyňou, parádne čerstvé ryby. V Guatemale sa vždy najviac teším na “tapado”. Garifúnska špecialita v kokosovej omáčke. Salvadorské pupusas sú najlepšie priamo z pece a honduraske placky mi najviac chutia s domácim nálevom s kyslou kapustou a cviklou. V Nicarague zase robia vynikajúce tamales. Sú väčšie ako tie Mexické a obyčajne s väčšou dávkou mäsa aj chilli vo vnútri. Jedná sa o kukuričnú múku a v nej zapečené samé mňamky tak trochu na štýl “co dům dal” 🙂
Costa Rica ponúka kvalitné hovädzie mäso a v Paname je, okrem vynikajúcej medzinárodnej kuchyne, stále zachovaná aj tradičná domáca kuchyňa. Po prílete sa vždy neskutočne teším na večerné “sancocho”. Hutný vývar, ktorý je pýchou každej kuchárky. Nájdete v ňom, okrem riadnej porcie mäsa, pravdepodobne aj kukuricu, nejaký sladký zemiak a kopec zeleniny.
A to sme nenačreli pravdepodobne ani do jedného percenta kulinárskych možností Strednej Ameriky. Je to skrátka raj pre toho, kto chce ochutnávať a ochutnávať stále dokola 🙂
Komu by si odporučila Mexiko a komu ostatné krajiny Strednej Ameriky?
Mexiko by som odporučila naozaj každému. Napriek tomu, že nemá príliš dobrú povesť, čo sa bezpečnosi týka, si myslím, že turistické miesta sú absolútne bezpečné. Cancún ročne navštívi niekoľko miliónov Američanov a tí by určite do ničoho nebezpečného nevodili svoje rodiny dovolenkovať na bielom piesku. Dokonca niekoľko tisíc Američanov v Cancúne aj dlhodobo býva. Asi vedia prečo.
Stredná Amerika si už vyžaduje skúsenejšieho cestovateľa alebo aspoň dobrého sprievodcu, ktorý sa v regióne vyzná a vie, čo si môže a čo nemôže dovoliť. Potom to môže byť perfektná poznávacia cesta. Stredná Amerika má toho veľmi veľa čo ponúknuť. Veď predsa, koľko je na svete ešte miest, kde ľudia používajú kroj ako svoju každodennú súčasť života?
Na aký zážitok z ciest po Strednej Amerike nikdy nezabudneš?
Tých zážitkov je samozrejme veľa, ale napríklad sa mi páčilo zažiť prezidentské voľby v Guatemale, kde sa to bralo ako najväčšia udalosť daného obdobia. Ľudia “vyfintení” v krojoch schádzali do dediniek a miest, splniť si svoju občiansku povinnosť. Boli hrdí a krásni. A volilo sa nasledovne. Keďže v danom regióne sa ešte stále pasujú s negramotnosťou, tak každý namočil prst do čierneho atramentu a na volebnom lístku “očiernil” svojho favorita, ktorý na ňom mal namiesto napísaného mena, svoju fotografiu. Lístok sa potom klasicky hodil do urny a aby ste nemohli ísť dvakrát odvoliť, tak čierny atrament vám nezišiel z prsta niekoľko dní. Všetci z toho mali obrovskú zábavu a radovali sa ako malé deti. Bola to prietrž farieb, radosti, hrdosti a pocitu, že k niečomu dôležitému patria, že sú súčasťou prítomnosti, ktorou môžu zmeniť budúcnosť. A v krčmách sa oslavovalo do rána a všetky tie farebné kroje to vydržali 🙂
Keď Katka Líšková z CK BUBO pred mnohými rokmi po prvýkrát získala ocenenie najlepšieho slovenského sprievodcu, dozvedeli sa to aj na Kube, kde si ju za roky, kde odsprevádzala viac ako tisíc spokojných klientov, veľmi vážia. Katka študovala päť rokov v Granade a svoje perfektné znalosti španielčiny zužitkováva vo váš prospech. Tí, ktorí sa stretli s Katkou v Indii, vedia, že aj tam Katka dva roky študovala a rovnako dobre sa vyzná ai v Ázii. S úsmevom a pohodou zvláda všetký možné aj nemožné situácie.
Jedna odpoveď