Výletu do Škótska som sa na začiatku obávala kvôli strave. Škótska kuchyňa nie je veľká sláva, vraví sa, že Škóti majú radi vyprážané jedlá a tak sú schopní vypražiť doslova všetko. Aby neostalo iba pri slovách, z recesie začali dokonca vyprážať aj čokoládové tyčinky Mars alebo Snickers. Nakoniec sa to veľmi dobre ujalo a stal sa z toho miestny trhák. To sme si teda nemohli nechať ujsť. Ujo v stánku fish&chips kúsok od Subway v Edinburgu nám s radosťou takúto pochúťku pripravil. Tyčinky namočil do nejakého tekutého cestíčka a už sa smažili na panvici. Výsledok si pozrite na fotke, chuťovo to bol stále Mars, len teplý a strašne sladký.
Škótska kuchyňa – raňajky:
Veľmi som sa tešila na pravé škótske raňajky, keďže toto bola moja prvá návšteva GB. Tradičné raňajky pozostávajú z vajíčok. Môžete si dokonca vybrať, či ich chcete vo forme volského oka, praženice alebo na tvrdo. Klasikou je opražená šunka (vraj slanina, ale bola to šunka), pečené fazuľky v paradajkovej omáčke a čudná biela klobása. Tá vôbec nevyzerala byť jedlá, tak som ani neochutnala. Okrem toho dostanete aj menšiu porciu black puding (nie je to žiadna sladká pochúťka, ale zmes sušenej krvi, tuku a ovsenej kaše – chutí to ako naše jaternice) a nakoniec ešte dusené hríby. K tomu si dávajú opražené toasty. Po takejto mastnej porcii na ráno sa môžete cítiť všelijako. Určite však nie dobre. Keď som aj na tretí deň ráno videla na mojom tanieri túto kalorickú bombu, natrela som si radšej toasty maslom, ktoré majú slané, ale v podstate mi chutilo rovnako, a marmeládou (skoro všade mali citrónovú a pomarančovú, dali sa jesť, ale žiaden zázrak to nebol). Istotkou bol ešte med. Raňajkovým predkrmom môže byť aj tradičná ovsená kaša – porridge. Tradícia sa zachovala z dávnych časov, kedy tento pokrm tvoril celé raňajky. Samozrejme máte na výber ešte cereálie a ovocné kompóty, čiže v konečnom dôsledku si na raňajky každý nájde to svoje.
Škótska kuchyňa – obed a večera:
Musím však spomenúť, že škótska kuchyňa je najmä o rybách, morských aj sladkovodných. Napríklad takého lososa tu podávajú na všetky spôsoby. Údeného si môžete dať už aj na raňajky k praženici. (Čudné, že ?) Typickým obedom škótov sú fish&chips, teda ryba s hranolkami. Snažila som sa zharmonizovať tieto dve chute, ale nedalo sa. Hranolky mi proste k rybe absolútne nesedia. Hotové barbarstvo. Okrem rýb sa im v jedálničku objavuje aj zverina, jahňacina, baranina a divoké vtáky (napr. kačky). Škóti však uprednostňujú skôr rýchle jedlá ako hamburgery s hranolkami a podobné obmeny vyprážaných jedál.
A tu už prichádza národné jedlo: haggies tatties and neeps. Skrátene: jaternice so zemiakovou kašou a repou, podávané vo forme trojfarebného pudingu. Kto má rád vnútornosti a teda naše jaternice, môže mať k tomuto jedlu pozitívny vzťah. Pre istotu vám ale nepopíšem, z čoho sa milé haggies vyrábajú. V konečnom dôsledku to bolo jedlé a nie príliš mastné jedlo a viac vedieť nemusíte, možno by vás prešla chuť.
Ak sa vám žiadne z týchto jedál nezdajú dosť atraktívne, v ponuke Škótska je pre istotu mnoho medzinárodných reštaurácií. Nakoniec sme sa aj my do jednej pravej talianskej vybrali bez výčitiek svedomia, že sme zavrhli tú ich domácu.
Ozaj, ak máte radi sladké, kúpte si v Tescu čokoládky – karamelky Thorntons. Patria medzi elitu čokoládových firiem v Anglicku a môžem prehlásiť, že pre mňa boli najväčším kulinárskym zážitkom (potešením).
Jedna odpoveď