Ak sa chystáte na Sicíliu spoznávať typickú taliansku kuchyňu, môžete byť veľmi prekvapení. Cestoviny, ktoré poznáte z našich „talianskych reštaurácií“, budú na jedálnych lístkoch chýbať. Ak ich v ponuke nájdete, budú uvedené ako prvý chod – primi piatti, a upravené s rybami, alebo ingredienciami, ktoré sa u nás nepoužívajú až tak bežne. Dokonca ani pizza nie je úplnou samozrejmosťou.
Sicílska kuchyňa je proste iná a dôvod nájdeme v histórii tohoto svojrázneho talianskeho ostrova. Vplyv Feničanov, Grékov, Rimanov a Byzanťanov neskôr zatienili iné kultúry – Arabi pri obliehaní v priebehu 9-11 storočia priniesli exotické korenia a ingrediencie z orientu. Stopy zanechali aj obdobia spojené s nadvládou Normánov, španielskych príbuzných kráľa z Aragónie, potom sa vystriedali Savojské dynastie, Habsburgovci, neskôr prišlo spojenie s Neapolským kráľovstvom.
Sicílska kuchyňa dnes
Hlavným a prvoradým zdrojom sicílskej stravy sú ryby a dary mora. Sú pripravované na množstvo spôsobov od predjedla, cez rybacie polievky, až po hlavné chody. Sicílska kuchyňa je najmä o rybách, aj preto väčšinu cestovín a šalátov mixujú s rybami a plodmi mora. Dá sa natrafiť aj na známejšie omáčky ako carbonnara či bolognese, nie je to však v reštaurácii pravidlom. Nám chutili špagety s rybou „spada“ (po našom mečiar) pokrájanou na kocky, posypané bylinkami. Prekvapia vás kombinácie paradajkovej omáčky s hráškom, salámou, či sardinkami. Veľmi častá je kombinácia s pistáciami. Pistácie nájdete všade, zaujímavo chutia cestoviny farfalle s nastrúhanými pistáciami a parmezánom, alebo lahodná poctivá pistáciová zmrzlina. Ako predjedlá sa okrem morských plodov dajú objednať aj caprese šalát, či prosciutto s melónom. Slanou špecialitou Sicílie sú aj Arancine – vyprážané ryžové guličky plnené rôznymi ingredienciami (šunka, syr, pistácie, hríby…).
Okrem toho, žiadne sicílske hlavné jedlo sa nezaobíde bez hojného množstva olivového oleja. Tak sú zvyknutí od mala. Ale nemusíte sa báť dopriať si ho viac, olivový olej zo Sicílie patrí medzi najkvalitnejšie olivové oleje na svete a rovnako kvalitné sú miestne pomaranče a paradajky. Keď už sme pri tých paradajkách, najviac som sa tešil na hustú krémovú taliansku paradajkovú polievku, ktorú si dávam v každej reštaurácii na Slovensku. Žiaľ, za sedem dní som ju našiel v jedinej reštaurácii, aj to za cenu hlavného chodu. Nakoniec som neodolal, musel som ju ochutnať, no bol som dosť sklamaný, polievka bola skôr vodová. Ak teda do vášho jedálnička nepatria morské potvorky, prichystajte sa na to, že výdatné obedy budete kompenzovať množstvom sladkostí.
Sicílske sladkosti
Ak sú Sicílčania (Taliani) v niečom dobrí, tak v pečení koláčikov, plnených croissantov, či príprave famóznej zmrzliny. Sicílska kuchyňa ponúka mnohé sladké špeciality, napríklad Casatta Siciliana – kandizované ovocie, Cannoli – trubičky plnené ricottou, a do detailu prepracované marcipánové postavičky a dezerty v tvare ovocia. Veľmi často ako plnku používajú vanilkové a citrónové krémy, a koláčiky tradične posypú mandľami či pistáciami. Ak preferujete zdravú čerstvú stravu, potešia vás najmä šťavnaté pomaranče a iné chutné ovocie.
Sicílske vína
Ak máte radi víno, na Sicílii si určite prídete na svoje. Korene produkcie vína na Sicílii siahajú až do antiky a najmä západná časť v okolí mesta Marsala je známa vinohradnícka oblasť. Ochutnali sme viaceré lokálne fľaškové vína a tiež rozlievané „Vino di Casa“. Boli veľmi chutné. Vína sú ľahšie a vynikajúco osviežia najmä v letných horúčavách.
Jedna odpoveď