Vplyv škandinávskych kráľov, ruskej veľmoci a germánskych rytierov zanechal v Estónsku unikátne historické dedičstvo. Takzvané „Mõis“, teda zámky, panstvá, či vidiecke sídla zdobia Estónsko a sú bezpochyby najatraktívnejšie turistické lákadlá krajiny. Zo všetkých 1250 panstiev žiaľ z niektorých zostali iba ruiny. Dnes je približne 200 pod ochranou štátu ako architektonická pamiatka a 100 z nich je aktívne využívaných. Tretina z nich bola vybudovaná v 18. a začiatkom 19. storočia a je z nich silne cítiť práve nemecký a ruský vplyv na architektúru. Aj keď sa v nich neplánujete ubytovať, môžete si ich prehliadnuť za symbolický poplatok (1-4 Eur) a prejsť sa po zaujímavých chodbách, niekedy aj do miestností.
Panstvá boli budované v najrôznejších štýloch, vrátane barokového, klasického, či tzv. Art Nouveau. Rytierske panstvá sú hlavným typom, popri mnohých ostatných, ktoré boli v Estónsku vybudované. Napríklad, kostolné panstvá boli prevádzkované pastormi a mestské panstvá boli využívané pre riadenie miest. Pôvodne šlo o neformálne zoskupenie drevených alebo kamenných budov, často vrátane kaplnky, kuchyne, farmárskych budov a veľkej haly. Hala slúžila na verejné stretnutia a riadenie gazdovského dvora. Neskôr sa panstvá stávali silnejšie chránenými pozemkami a stavby čím ďalej, tým viac pripomínali pevnosti imponujúcimi hradbami, vežami, dokonca niekedy aj hradnými priekopami. Hlavné budovy boli rezidenciami bohatých a dôležitých osobností alebo rodín a zosobňovali ich životný štýl.
Dnes panstvá slúžia ako múzeá, takmer všetky ponúkajú možnosť ubytovania a sú veľmi obľúbené priestory pre svadby, firemné a rodinné večierky. Dokonca nájdete aj zaujímavé balíky ponúkajúce kurzy varenia, či kurzy spoločenských zvykov práve v historických priestoroch. V niektorých máte možnosť si prenajať dobové kostýmy a celý deň prežiť ako pravý aristokrat, farmár, alebo remeselník a vyrobiť si vlastné výrobky. Panstvá vidíte niekedy priamo z cesty, avšak vo väčšine sú skryté v lone očarujúceho lesa. Oplatí sa však, sledovať (hnedé) navigačné tabule a spraviť si pár minútovú zachádzku z plánovanej trasy, pretože panstvá sú často obklopené sú prekrásnymi parkami, vodopádmi a jazerami.
Ak sa rozhodnete navštíviť Estónsko, tu je malá ochutnávka niektorých aktívnych panstiev, ktoré by ste nemali vynechať.
Maarjamäe Palace
Nachádza sa priamo v hlavnom meste Tallin.
Keila-Joa loss, mõis ja park
Panstvo vzniklo v roku 1833 v neo-gotickom štýle v dizajne Hansa von Stackenschneidera a stalo sa jedným z kľúčových zástupcov tohto historického štýlu v Rusku. Zrenovované bolo za pomoci európskych fondov len v roku 2014 a bude otvorené ako komplex všetkých zrekonštruovaných budov vrátane poľnohospodárskych častí v roku 2016.
Kadriorg palace
Považovaný za jeden z najkrajších palácov v Estónsku s úžasnou záhradnou architektúrou. Leží priamo v hlavnom meste Tallin. Postavený na obraz talianskej architektúry v 18. storočí, pôvodne ako letná cisárska rezidencia.
Sangaste Manor, Otepää
Postavený v gotickom štýle v rokoch 1879-1883. Bol postavený ako dôkaz vlastnej cti grófom Friedrichom von Berg na dokázanie anglickému aristokratovi, ktorého dcére dvoril, že nie je „divochom z Ruska“ ale je skutočným šľachticom.
Vasalemma castle
Panstvo známe aj ako Vasalemský mramor sa týči 40 km od hlavného mesta Tallin v meste Vasalema Vald. Objavil sa v nejednom anglickom filme. V lete je ho možné navštíviť aj v rámci tzv. hier zabudnutých panstiev navštíviť panstvo aj s jeho tajnými komnatami.
Kuressaare Episcopal Castle
Hrad v meste Kuressaare z 13. storočia. Predpokladá sa, že pred ním na tom istom mieste stál hrad z dreva už v 11. storočí.
Laitse Castle
Laitse loss, evokujúci rytiersky hrad, bude v roku 2014 znovuotvorený verejnosti ako luxusný hotel so 17 romantickými izbami a wellness.