Pizza – voľakedy jedlo chudobných, dnes jedno z najobľúbenejších jedál, ktoré nechýba na žiadnom jedálnom lístku. Viete, čo má pizza spoločné s Kolumbom, kráľovnou Margheritou, vesmírom a Jamesom Bondom?
Pizza a Krištof Kolumbus
Dnes už nikto nezistí, koho prvého napadlo posypať cesto nejakými koreninami a ďalšími pochutinami. Jedlo podobné pizzi poznali starí Egypťania aj Peržania, zmienka o ňom sa objavila dokonca aj vo Vergiliovom diele Aneneis. Zdá sa, že chlebové placky sprevádzajú ľudí od nepamäti. Stredozemná foccacia, indické roti, grécka pita, pakistánsky naan, nemecký flaamkuchen, palestínsky matzoh či turecké pide, to všetko môžu byť predchodcovia pizze.
Kde sa však vzala pizza, tak ako ju poznáme dnes? Pri jej zrode bol prekvapivo Krištof Kolumbus, ktorý priviezol z “Ameriky” okrem zemiakov aj paradajky. Bolo to práve v Neapole, kde zvedaví Taliani prišli na to, že na rastlinách, ktoré sa dovtedy pestovali len na okrasu, dozrievajú chutné plody. V okamihu, keď si jeden z nich natrel upečené cesto paradajkovou omáčkou, zrodila sa prvá pizza. Popularita jednoduchého a chutného jedla rýchlo prekročila hranice mesta a začala lákať do Neapola cudzincov. Z pouličných stánkov sa stali ozajstné reštaurácie. O slávu jednej z nich sa zaslúžil pekár Raffael Esposito, ktorý pri príležitosti návštevy talianskeho kráľa Umberta I. vymyslel nový recept.
Najznámejšia pizza na svete
Raffael dostal za úlohu pripraviť také jedlo, na ktorom by si pochutila aj samotná kráľovná. Talian bol nielen skvelý kuchár ale aj národovec. Z mäkkej bielej mozzarelly, čerstvého oregana a paradajok pripravil pizzu s talianskymi farbami. Kráľovná Margaréta Savojská bola očarená nielen vzhľadom ale aj chuťou jedla, a tak Raffael pomenoval svoju novú pizzu práve po nej. Margherita. Práve táto pizza je dnes najznámejšou na svete.
Pizza Hut vo vesmíre
Netrvalo dlho a pizza prenikla aj za oceán. Prvá pizzeria v Severnej Amerike bola otvorená v New Yorku roku 1905. V roku 1958 vznikla v Kansase firma pizza Hut ako najznámejší fast food predávajúci pizzu. Príbeh slávnej značky sa začal koncom 50-tych rokov, keď dvaja bratia Frank a Dan Carneyovci, otvorili svoju prvú reštauráciu s ponukou pizze. Bol to drevený domček s 25 miestami na sedenie a počiatočnou investíciou 600 dolárov požičaných od mamy. Keďže nápis mal obsahovať najviac osem písmen, rozhodli sa k slovu PIZZA pridať slovo HUT, čo znamená chalúpka. 22. mája 2001 sa tejto svetoznámej spoločnosti dostalo neobyčajného ocenenia, keď bol jeden z jej výrobkov doručený priamo do vesmíru kozmonautom žijúcim na Medzinárodnej vesmírnej stanici.
Najväčšia pizza
Bolo len otázkou času, kedy sa pekári pizze pokúsia o zápis do Guinessovej knihy rekordov. Najväčšia kruhová pizza vznikla v Norwoode, v Južnej Afrike 8. decembra 1990. Mala priemer 37,4 metrov a vážila 12,2 tony. Na jej výrobu bolo použitých 500 kg múky, 800 kg syra a 900 kg paradajkového pretlaku.
Najdlhšia pizza
Najdlhšou pizzou sveta sa stala pizzová štangľa, ktorú vytvorili 15. novembra 2008 v texaskom Austine. Merala 31 metrov, bola dochutená pepperoni a syrom a svojmu tvorcovi vydláždila cestu do Guinnessovej knihy rekordov.
Najdrahšia pizza
O popularite Jamesa Bonda – agenta kráľovskej výsosti svedčí aj fakt, že jedna z najdrahších pizz na svete sa volá po ňom. Pizza Royale 007 je poprášená zlatým prachom a obložená kaviárom a homármi marinovanými v 100-ročnom koňaku. A jej cena? 4200 dolárov.
Rekord v jedení
No a viete, ako rýchlo sa dá zjesť pizza? Spýtajte sa Josha Andersona, ktorý 22. marca 2008 v novozélandskom Wellingtone zhltol 30-cm pizzu za 1 minútu a 47 sekúnd a stal sa svetovým rekordérom.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba
Jedna odpoveď