Viete, kde boli objavené prvé mince, ktoré peniaze sú najkrajšie na svete a čo je to biatec? Pamätáte sa ešte na čas, keď sa pred cestou do zahraničia museli meniť aj peniaze?
Ak nie vy, tak určite vaši rodičia zažili časy, keď sa v banke stálo na chorvátske dináre, francúzske franky, rakúske šilingy, alebo nemecké marky. Dnes sú tieto peniaze už minulosťou a patria medzi zaniknuté meny. Zdobia zbierky numizmatikov a obrázkové katalógy. V Európe dnes platíme najmladšou menou na svete – eurom, Amerika si vystačí s dolárom, najľudnatejšia krajina sveta Čína používa jüan…
História peňazí
Prvé peniaze sa objavili asi pred 11-tisíc rokmi a mali podobu poľnohospodárskych produktov. Ľudia si medzi sebou vymieňali nielen plodiny a zvieratá, ale aj kožušiny a rôzne ozdobné predmety. Tento spôsob “platenia” sa do celého sveta rozšíril z údolia riek Eufrat a Tigris. Ľudia si však postupne uvedomovali, že všetky ponúkané tovary majú rozdielnu hodnotu a preto treba cenu nejako ujednotiť. A tak nastúpili kúsky kovov, s ktorými sa lepšie „počítalo“ aj cestovalo.
Viete, čo je to biatec?
Mince sa prvý raz objavili v Lýdii (dnešné Turecko) a zdokonalili ich starovekí Gréci. Na našom území sa objavili prvé peniaze spolu s Keltmi. Mincami sa u nás platilo už v 4. storočí pred.n.l. Jedno z najvýznamnejších platidiel tej doby boli mince biatec. Tie sa dodnes považujú za európsky unikát a podľa jednej z teórií predstavovali všeobecné platidlo ako dnešné euro.
Zaniknuté meny
Mnohé národné meny zanikli vstupom danej krajiny do eurozóny a prijatím jednotného eura. Jednou z najstarších mien bol holandský gulden, ktorý bol menovou jednotkou Holandska od 13. storočia do roku 2002, kedy bol nahradený eurom. Francúzsky frank prvýkrát zaviedol kráľ Ján II. Dobrý v roku 1360. Názov meny je odvodený od latinského nápisu na minciach: Johannes Dei Gratia Francorum Rex ( Ján, z milosti Božej kráľ Frankov). Drachma bola názvom až troch novovekých gréckych mien. Prvá bola uvedená v roku 1832 a posledná bola nahradená eurom v roku 2003. Lírami sa platilo v Talianku, San Marine, vo Vatikáne a na Malte. Slovinský toliar bol do 31. decembra 2006 menovou jednotkou Slovinska. Delil sa na 100 stotiniek a na každej z mincí bol vyobrazený živočích žijúci na Slovinsku.
- na 20 stotinoch sova,
- na 50 stotinoch včela,
- na 1 toliarovke pstruh,
- na 2 toliarovke lastovička,
- na 5 toliarovke kozorožec,
- na 10 toliarovke kôň,
- na 20 toliarovke bocian,
- na 50 toliarovke býk
Najkrajšie peniaze na svete majú Ukrajinci
Áno, aj peniaze majú svoju kráľovnú krásy. Rebríček najkrajších valút vzniká každoročne vo Švajčiarsku, kde odborníci dekorujú najkrajšie peniaze sveta. V roku 2013 sa na prvom mieste ocitla ukrajinská hrivna. Zaujímavosťou je, že tejto mene patrilo prvenstvo už aj v roku v roku 2008. Druhou najkrajšou valutou sa stal austrálsky dolár, na treťom mieste je euro. Na štvrtom mieste je bulharský leva a americkému doláru sa ušlo 5. miesto.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba