Palermo, piate najväčšie talianske mesto, ktoré sa nachádza na severnom pobreží Sicílie, je preslávené najmä vďaka mafiánskym filmom a knihám. Takmer 700 tisíc ľudí (okolo milióna aj s predmestiami) vytvára hlasnými motormi mopedov, trúbením a pokrikovaním rušnú metropolu spodnej časti talianskej „čižmy“.
Doprava v Palerme vyžaduje ostražitosť, keďže takmer nikto nerešpektuje pruhy na ceste, bez problémov sa na dvojprúdovke ocitnú vedľa seba 3 malé talianske autíčka a k tomu 2 mopedy. Na väčších križovatkách postávajú desiatky Indov aj miestnych s pol litrovou fľaškou so saponátom a špongiou na krátkej palici, aby vám očistili večne zaprášené auto za malú almužnu. Desiatky pamiatok, krásne uličky, množstvo obchodov, zmrzlinární a kaviarni láka turistov z celého sveta. Keďže sme v tejto sicílskej metropole strávili len niekoľko hodín, istotne sme videli len zlomok z toho, čo ponúka. Ak idete autom, vo väčších mestách sa lepšie parkuje poobede, kedy domáci majú siestu. Ak sa rozhodnete ubytovať priamo v Palerme, dvojlôžková izba sa dá zohnať od 39€/noc. Požičať auto na letisku je najlepšie vopred cez internet.
Zaparkovali sme prenajaté autíčko a dúfali sme, že ho nikto za tú chvíľu nerozbije alebo neukradne. Na internete sme čítali viacero článkov o kriminalite v sicílskych mestách Palermo a Catania, a tak sme sa snažili mať dôležité veci pri sebe a na bezpečnom mieste. Okrem pár opustených uličiek, do ktorých sme omylom zablúdili, keď sme hľadali auto, však na nás mesto nepôsobilo obzvlášť nebezpečne.
Palermo a jeho pamiatky
Od hlavnej stanice sme prechádzali mestom po jednej z hlavných ulíc Via Roma, popri obrovskej budove pošty, pár kostolov, množstva obchodov až k námestiu Piazza Castelnuevo, kde sa nachádza aj krásne Teatro Politeama Garibaldi. Odtiaľ sme sa vidali k Teatro Massimo, tretej najväčšej opere v Európe, po parížskej Opéra National de Paris a viedenskej K. K. Hof-Opernhaus. Budova Teatro Massimo je slávna pre fanúšikov Maria Puzza aj zo záverečných scén trilógie krstného otca. Pokračovali sme po ulici Via Maqueda, ktorá sa presne v strede historického centra križuje s ďalšou významnou ulicou Via Vittorio Emanuele. V blízkosti tejto križovatky sa nachádzajú kostoly San Giuseppe dei Teatini a Santa Caterina s námestím Pretoria s fontánou. Samotná križovatka s prezývkou Quattro Canti je zaujímavá, má tvar osemuholníka, ktorý okrem spomínaných ulíc tvoria 4 barokové priečelia domov zdobené sochami a fontánami. Každá fasáda je orientovaná na jednu svetovú stranu, symbolizuje jedno ročné obdobie, je tam podobizeň jedného španielskeho kráľa Sicílie a taktiež nesie podobu jednej z patróniek Palerma.
- Juh – jar , Karol II., Cristina di Bolsena
- Západ – leto, Filip II., Santa Ninfa
- Sever – jeseň, Filip IV., Oliva di Palermo
- Východ – zima, Filip III., Sant’Agata
Určite sa prejdite aj po Via Vittorio Emanuele smerom ku katedrále Duomo di Palermo. Nádherná budova je zmesou viacerých štýlov, dnešná podoba sa formovala po stáročia, zažila rôzne prístavby a tiež úpravy vzhľadom na pestrú históriu mesta Palermo. V meste sa nachádza množstvo historických budov, kostolov, sú tu aj krásne záhrady a parky s palmami, Palermo má obrovské katakomby Convento dei Cappuccini s takmer 8-tisícami mumifikovaných pozostatkov, je tu napríklad aj bábkové múzeum Museo delle Marionette a mnoho ďalších zaujímavých miest a atrakcií.
Palermo a celkovo Sicília svojou jedinečnou atmosférou stoja za návštevu. Ak vás nezaujímajú pamiatky, určite sa vám zapáčia niektoré pláže alebo sicílska kuchyňa.
Jedna odpoveď