Viete, kde sa nachádza najväčšie prírodné zrkadlo na Zemi, kde žije červ, ktorý dokáže zjesť človeka, a ktorá časť zemského povrchu sa podobá na Mars? Predstavíme si najzaujímavejšie púšte sveta. Aj keď nepatria medzi najobľúbenejšie destinácie na dovolenky a cestovanie do týchto často nehostinných miest je skôr adrenalín ako relax, púšte maju v sebe niečo čarovné.
1. Najväčšia púšť na svete
Najväčšou púšťou sveta je Sahara, ktorá svojou rozlohou 9 miliónov km2 zaberá plochu ako Čína alebo USA. Jej názov už nemôže byť výstižnejší, sahara po arabsky znamená púšť. Je taká veľká, že ju vidno aj z vesmíru. A čo je zaujímavé – pred státisícmi rokov sa ešte zelenala a svoj domov v nej našli aj vodné živočíchy, o čom svedčia početné fosílie nájdené na jej území.
2. Púšť opradená strašidelnou legendou
Je ňou púšť Gobi. Okrem toho, že sa pýši najväčšími výkyvmi teploty (teploty sa tu pohybujú od −40 °C do 40 °C) , viaže sa k nej aj legenda o 1,5 m dlhom červovi, ktorého miestni nazývajú Olgoj chorchoj, a ktorý dokáže zabiť aj človeka. Napriek nehostinným podmienkam žije v púšti Gobi vzácny leopard snežný, kozorožec horský, kôň przewalský
3. Domov strieborných antilop
Na juhovýchode Arabského polostrova je najväčšia púštna plocha na Zemi – Rub-al-Chálí , po arabsky Prázdny polmesiac. Územie je posiate krátermi a oblasť patrí k najsuchším na Zemi. Ak si položíte otázku, ako tu môže existovať život, odpoveď vám dajú antilopy so striebornou srsťou. Tieto pôvabné zvieratá sa dokázali prispôsobiť nehostinným podmienkam – v zime pijú rannú rosu a v lete spásajú kvety kaktusovitých rastlín.
4. Miesto, ktoré sa podobá na Mars
Púšť Atacama je jedným z najsuchších miest na zemi, na niektorých miestach neprší celé desaťročia. Kvôli prírodným podmienkam a nehostinnému povrchu ho NASA využíva na testy zariadení pre budúce misie na Mars. Avšak na juh od obratníka Kozorožca, vďaka pobrežným hmlám zvaným camanchaca, púšť pokrýva bujná vegetácia a raz do roka poskytuje úchvatný jav – celá zakvitne. Oblasť preslávili aj gejzíry El Tatio, ktoré sú najvyššie položenými gejzírmi na svete.
5. Najtajomnejšia púšť na Zemi
Na severozápade Číny sa rozprestiera púšť patriaca medzi najtajomnejšie púšte sveta – Taklamakan. Názov sa dá voľne preložiť ako „miesto, odkiaľ niet návratu“ a vznikol preto, že púšť nepretržite mení svoj charakter a tak sa v nej dá veľmi ľahko stratiť. Rozlohou 327 000 km² zaberá púšť plochu veľkú približne ako Nový Zéland. Asi najväčší rozkvet zažila v dobách, keď na jej okrajoch viedla hodvábna cesta, staroveká obchodná trasa spájajúca južnú Áziu so stredomorím. Výnimočná je aj tým, že sa na nej strieda piesok so snehom. V roku 2008 bola dokonca celá pokrytá snehom.
6. Púšť plná lagún
Znie to neuveriteľne, ale púšť nájdete aj v krajine, ktorá sa pýši najväčším dažďovým pralesom na svete. Púšť Lencois Maranhenses na severnom pobreží Brazílie má rozlohu asi 300 kilometrov štvorcových a je úžasnou skladačkou bielych piesočných dún a krištáľovo modrých lagún. Počas obdobia dažďov sa lagúny naplnia vodou, rybami, krabmi a korytnačkami. V období sucha sa voda vyparí, ikry rýb a krabov však prežijú vo vlhkom piesku.
7. Najväčšie zrkadlo na svete
Púšť Salar de Uyuni je jedným z kultových miest Bolívie. Je veľká ako Libanon ( 10 582 km2) a kedysi bola dnom jazera, ktoré postupne vyschlo. Je prakticky plochá a počas obdobia záplav sa zmení na najväčšie zrkadlo na svete.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba