„Vstávaj, Honzo, hore, na baňu klopajú, ak neskoro prídeš, fárať ti nedajú. Neskoro som prišiel, fárať mi nedali, ešte ma hutmanskou palicou vydrali.“ Takto nejako sa spieva v známej slovenskej ľudovej piesni. Život baníka bol a je nepochybne namáhavý, práve od nich však závisí prílev rúd, zlata, diamantov a kovov do sveta.
Ich práca sa väčšinou drasticky podpíše na miestnej krajine a v zemi vznikajú obrovské krátery. Dnes sa do nich zadívame, prinášame vám prehľad niektorých z najväčších baní sveta.
1. Baňa Bingham Canyon
Blízko pri americkom Salt Lake City sa nachádza táto kolosálna diera. Je necelý kilometer hlboká (prvenstvo na svete) a neuveriteľné štyri kilometre široká. Ťaží sa tu meď a to nepretržite už od roku 1906. Ak by jama bola športovým štadiónom, usadilo by sa tu vyše deväť miliónov divákov.
2. Baňa Mirnyj
Táto sibírska baňa na diamanty je dnes už nefunkčná, no stále vzbudzuje rešpekt. Ide o najväčšie otvorené ťažisko diamantov na svete. Baňa má priemer úctyhodných 1200 metrov a hĺbku 525 metrov. Nad kráterom je uzavretý vzdušný priestor pre helikoptéry, nakoľko sa stalo, že stroj bol vtiahnutý vzdušným prúdom.
3. Baňa Grasberg
V Indonézii sa nachádza najväčšia zlatá baňa na svete (zároveň je aj na treťom mieste medzi medenými ťažiskami). Pracuje tu zhruba 19 500 baníkov. Počas svojej existencie čelila baňa viacerým nešťastiam a komplikáciám, vrátane ozbrojených útokov, štrajkov a spadnutých tunelov.
4. Baňa Kalgoorlie Super Pit
Najväčšia baňa v Austrálii je dlhá cca. 3,5 kilometra, široká 1,5 kilometra a hlboká 570 metrov. Otvorená bola už v roku 1893 a ročne sa v nej vyťaží približne 28 ton zlata. Jej zaujímavý tvar a rozmery sú viditeľné aj z vesmíru.
5. Baňa Diavik
Fotogenickosťou sa môže pochváliť táto kanadská baňa „uprostred vody“, nachádzajúca sa iba 220 kilometrov od polárneho kruhu. To znamená, že najmä počas zimných mesiacov tu chlad poriadne komplikuje práce. Ročne sa tu vyťaží približne 1 400 kilogramov diamantov. Koncom roka 2012 sa ťažba presunula pod povrch.
6. Baňa Chuquicamata
Najväčšia otvorená baňa na ťažbu medi na svete sa nachádza v severnom Čile. Hĺbka 850 metrov jej zabezpečuje druhé miesto v rebríčku najhlbších otvorených baní (po bani Bingham Canyon). Meď sa tu ťažila ešte pred príchodom španielskych kolonizátorov a dnes vývoz tohto kovu predstavuje zhruba tretinu celkového zahraničného obchodu krajiny.
7. Baňa Udačnaja
Patrí k najväčším diamantovým baniam na svete. Je treťou najhlbšou otvorenou baňou na svete, hlboká je až 600 metrov. Ložisko diamantov tu bolo nájdené v roku 1955 a o trinásť rokov neskôr tu začalo vznikať banské mestečko Udačnyj. Na „vyhĺbenie“ základov bola pri ložisko v hĺbke 98 metrov pod zemou odpálená 1,7 kilotonová atómová bomba.