Sopky sú už dlho zdrojom mýtov a legiend, ktoré im pripisujú silu bohov. Aj keď vieme, že sopky sú v skutočnosti výsledkom tektonických pohybov zemskej kôry, nič to nemení na fakte, že ich sila je fascinujúca. Pozrite si s nami najúžasnejšie sopky na svete.
1. Vulkán Mayon, Filipíny
Vulkán Mayon je nazývaný tiež Perfect cone (Perfektný kužeľ) pre takmer dokonalý kužeľovitý tvar. Horné svahy tejto úžasnej sopky sú strmé (35-40 stupňov) a končia malým kráterom. Mayon je najaktívnejšia z Filipínskych sopiek, za posledných 400 rokov vybuchla viac ako 45-krát. K najničivejšej erupcii došlo v roku 1814, keď láva a vyvrhnuté skaly zabili 2 200 miestnych obyvateľov.
2. Kilimandžáro, Tanzánia
Kilimandžáro je v súčasnej dobe neaktívny vulkán v severovýchodnej Tanzánii, neďaleko hraníc s Keňou. So svojimi 5892 m je najvyšším vrcholom Afriky a najvyššou voľne stojacou horou sveta. Pre relatívne ľahké stúpanie je jednou z najobľúbenejších destinácií horolezcov a peších turistov z celého sveta. Hoci sa nachádza v blízkosti rovníka, jeho vrchol je stále pokrytý snehom.
3. Sopka Yasur, ostrov Tanna
Yasur je aktívna sopka na ostrove Tanna a týči sa do výšky 361 m nad hladinou mora . Žiara sopky bola zrejme to, čo priťahovalo kapitána Jamesa Cooka na prvej európskej ceste na ostrov v roku 1774 . Je to jedna z najľahšie prístupných sopiek sveta, ktokoľvek môže vyšliapať priamo hore a nahliadnuť do jej ohnivého brucha. Erupcie sa zvyčajne vyskytujú niekoľkokrát za hodinu.
4. Sopka Cotopaxi, Ecuador
Cotopaxi je druhý najvyšší vrchol v Ecuadore dosahujúci výšku 5897 m. Táto sopka je pokrytá jedným z mála rovníkových ľadovcov na svete, ktorý sa začína vo výške 5 000 m. Cotopaxi je jedna z najvyšších sopiek na svete a s viac ako 50-timi erupciami za posledných 300 rokov patrí aj k najaktívnejším. Najväčšie nebezpečenstvo vyvolané erupciou je roztopenie snehu a ľadu z jej okolia, ktoré by prinieslo obrovské záplavy.
5. Sopka Arenal, Kostarika
Vulkán Arenal je najaktívnejšia sopka Kostariky, nachádza sa 90 km severozápadne od San José . Je to najmladšia a zároveň najaktívnejšia sopka krajiny a spolu s jazerom Arenal je súčasťou národného parku Parque Nacional Volcán Arenal. Ešte na jar roku 1968 bola považovaná za vyhasnutú, no 29. júla 1968 sa prebudila k životu a erupcie si vyžiadali 87 obetí. Od tohto dňa je sopka nepretržite aktívna, erupcie sa opakujú každých 5-10 minút.
6. Etna, Taliansko
S výškou 3 323 metrov je to najvyššia sopka v Európe. Názov pochádza z gréckeho slova aitho (horieť). Sopka Etna leží približne 29 km od Catanie. Na jej úpätí sa nachádzajú vinice, olivové, figové a citrusové sady, vrchol je odlesnený a väčšiu časť roka sa na ňom drží sneh. Posledná katastrofická erupcia sa udiala v marci roku 1669, lávové prúdy vtedy zničili mestečko Nicolosi. V rokoch 2002 – 2003 sopka vyprodukovala veľké mračná popola, ktoré boli viditeľné až z vesmíru
7. Bromo, Jáva
Sopka Bromo sa nachádza vo vulkanickom komplexe Tengger, ktorý pozostáva z piatich navzájom sa prekrývajúcich stratovulkánov. Najmladší člen Bromo je zároveň aj jedným z najaktívnejších vulkánov Indonézie. S výškou 2 329 m nepatrí medzi najvyššie vrcholy masívu, ale určite medzi najznámejšie. Táto oblasť je jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií na Jáve. Okolie sopky je pokryté jemným sopečným pieskom, čo tvorí nádherné divadlo v porovnaní s okolitými zelenými údoliami a kopcami.
8. Vulkán Krakatoa, Jáva
Krakatoa je vulkanický ostrov medzi Jávou a Sumatrou. Erupcia hory Krakatoa v auguste 1883 bola jednou z najničivejších sopečných udalostí v moderných dejinách Zeme. Erupcia bola 13 000- krát väčšia ako výbuch atómovej bomby , ktorá zničila Hirošimu. Explóziu bolo zreteľne počuť až v západnej Austrálii. V roku 1927 spôsobila erupcia vznik nového sopečného ostrova, ktorý rastie v priemere 7 metrov za rok.
9. Sopka Osorno, Čile
Sopka Osorno (2652 m) sa nachádza v Los Lagos v Čile. Stojí na juhovýchodnom brehu jazera Llanquihue a je známa po celom svete ako symbol krajiny a tiež tým, že pripomína horu Fuji . Osorno je jedna z najaktívnejších sopiek v čílskych Andách a pre jej polohu uprostred národného parku ju mnohí považujú za najkrajšiu sopku na svete.
10. Sopka Kilauea, Hawai
Kilauea je najnovšia zo série sopiek, ktoré sa vytvorili na havajskom súostroví. Ide o veľmi nízky, plochý štít sopky, ktorý sa líši od známych profilov a vrcholov iných vulkánov. Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na Zemi a neoceniteľným zdrojom poznatkov pre vulkanológov. Od r. 1952 vybuchla 33-krát.
Zdroj: wikipédia
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba
Jedna odpoveď