Naša planéta je plná rôznorodých zákutí, plná čarokrásnych miest a prírodných divov. Nečudo teda, že cestovanie je vášnivým koníčkom mnohých ľudí. Spoznávať nepoznané totiž patrí k prirodzeným vlastnostiam človeka. Či už patríte k priaznivcom pláží a teplých lokalít, na ktorých sa zvítate so slnkom, prípadne uprednostňujete skôr hory, sneh, chlad a lyžovačku, na svoje si príde každý.
Na svete však existujú aj miesta, ktoré patria k rekordérom. Namerané teploty v týchto lokalitách presahujú únosné miery a človek tam môže fungovať iba za istých podmienok. A práve na takéto miesta sme si dnes posvietili a prinášame vám prehľad najteplejších a najchladnejších miest na zemi.
Tu sa riadne zapotíte
Dolina smrti, Kalifornia, Spojené štáty americké
Táto príjemne pomenovaná lokalita je najteplejším a najsuchším miestom Severnej Ameriky a vlastne aj celého sveta. Najvyššia nameraná teplota tu v roku 1913 dosiahla veľmi slušných 56,7 stupňov Celzia. Priemerne je tu „iba“ 47°C. To však platí cez deň, v noci tu neraz mrzne. Horúco tu je najmä kvôli tomu, že celé údolie je nízko položené, čiže teploty sa tu držia.
Azízija, Líbya
Azízija je malé mestečko v severozápadnej Líbyi. Ide o dôležitú obchodnú križovatku v krajine, ktorá sa zároveň môže popýšiť titulom najhorúcejšieho miesta v krajine a jedného z najteplejších na svete. V roku 1922 tu bola nameraná teplota 57,8°C. Táto hodnota bola neskôr spochybnená, nakoľko podmienky merania boli nedostatočné (nový teplomer, neskúsený meteorológ), avšak stále patrí k miestam, kde by sa zapotili aj čerti. A to tu žije cca. 24 000 obyvateľov
Timbuktu, Mali
Toto známe a historické mesto leží v západnej Afrike. V minulosti bolo jedným z centier islamizácie na čiernom kontinente. Dnes je známe skôr tým, že tu teplota neraz dosiahne aj viac než 50°C, rekordná je hodnota 54,5°C. O nič lepšie to nie je ani v zime, na Vianoce tu nezriedka majú aj 30°C. Šťastné a spotené!
Bangkok, Thajsko
Svetová meteorologická organizácia pridelila thajskej metropole titul najteplejšieho miesta na zemi. Dovolenkárom sa to môže zdať lákavé, opak je však pravdou. Priemerná ročná teplota je 28°C, od marca do mája sú to tropické hodnoty – 35°C a navyše aj 90% vlhkosť vzduchu. Práve druhý spomínaný faktor robí návštevu tejto exotickej lokality pomerne nepríjemnou, predierať sa totižto spotenými a zadychčanými davmi nie je práve zážitkom hodným fotografie.
A tu vám budú zuby drkotať
Stanica Vostok, Antarktída
V roku 1983 tu bol nameraný teplotný rekord (záporný) -89,2°C. Na tomto mieste pôsobia ruskí, americkí a francúzski vedci a sme si istí, že na guľovačku čas nemajú. Polárna výskumná stanica je pomenovaná podľa rovnomenného jazera, ktoré je však ukryté pod 4 kilometrovou hrúbkou ľadu. Ktovie, pod akou vrstvou oblečenia sú ukrytí ubytovaní vedci?
Ojmiakon, Rusko
Maličká ruská dedinka v Jakutsku. Najnižšia nameraná teplota zamrzla na hodnote -71,2°C. Zhruba 500 obyvateľov si tu však spokojne žije. Majú dokonca aj pravidelných návštevníkov, vodu im tu totiž musia dopravovať, prírodné zásoby sú totiž dlhodobo zmrznuté. Niekedy tu býva taká zima, že mrznú aj vtáky. Brrr!
North Ice, Grónsko
S hodnotou -66,1°C patrí tejto lokalite prívlastok najchladnejšie miesto Severnej Ameriky (fyziogeograficky patrí k tomuto kontinentu, kultúrne je previazaný skôr s Európou). Názov North Ice je prebratý od britskej výskumnej stanice, ktorá tu na krátky čas v 50-tých rokoch fungovala. Naozaj krátky, iba dva roky. Veď kto by v takom mraze vydržal?
Snag, Yukon, Kanada
Táto lokalita bola prvýkrát osídlená koncom 19. storočia, dnes tu však nenájdete ani živú dušu. Možno to je spôsobené najnižšou nameranou teplotou na úrovni -63°C. Zima tu je najmä kvôli tomu, že okolité hory bránia prísunu teplého vzduchu z Tichého oceánu. Počas druhej svetovej vojny tu dokonca bolo aj vojenské letisko, avšak nečudovali by sme sa, ak by lietadlá odmietali v takej zime naštartovať.