Máte radi staré hradby, zámky, kostoly? Fotíte si historické budovy, cintoríny, alebo hrobky? Viete, koľko rokov majú egyptské pyramídy, a ktorá je najstaršia budova v Južnej Amerike? Pozrite sa s nami na najstaršie stavby na svete.
1. Kamenný múr pri jaskyni Theopetra, Grécko
Jaskyňa Theopetra, GréckoKamenný múr, ktorý blokuje dve tretiny vchodu do jaskyne Theopetra neďaleko gréckej Kalambaky, je najstaršou známou stavbou vytvorenou človekom. Jeho vek sa odhaduje na úctyhodných 25 000 rokov a bol postavený ako bariéra pred chladným vetrom.
2. Göbekli Tepe, Turecko
Göbekli Tepe (Pupočný vrch) je neolitická svätyňa v juhovýchodnej Anatólii v Turecku. Táto svätyňa je najstaršou známou náboženskou stavbou a vybudovali ju pred 11 600 rokmi. Jej nález v roku 1994 spôsobil revolúciu vo vedeckých kruhoch – dovtedy sa pokladalo za nemožné, aby ľudia dokázali postaviť takú veľkú stavbu. Svätyňu tvoria kamenné kruhy s priemerom 5 – 10 metrov, v ktorých sa nachádzajú opracované kamenné piliere s reliéfmi zvierat.
3. Okrúhle stavby v Chirokitii, Cyprus
Chirokitia je unikátne archeologické nálezisko na Cypre, ktorého začiatky siahajú do čias neolitu. Oblasť je známa ako jedna z najlepšie zachovaných prehistorických pamiatok Stredomoria a v roku 1998 bola vyhlásená za súčasť svetového dedičstva UNESCO.
4. Bernenez, Francúzsko
Táto neobyčajná stavba z kameňa vo Francúzsku patrí oprávnene medzi najstaršie stavby na svete, jej vznik sa odhaduje na 4 850 rokov pred n. l. Je 72 m dlhá, 25 m široká a meria viac ako 8 metrov. Niektorí archeológovia ju nazývajú praveký Partenón.
5. Kamenné domy, Hovar, Škótsko
Tieto kamenné domy sú staré 5 700 rokov a patria medzi najstaršie stavby v severozápadnej Európe.
6. Sechin Bajo, Peru, Južná Amerika
Šechina Bajo je starobylé kamenné námestie v pohorí Ánd, severozápadne od Limy v Peru. Námestie sa pokladá za jednu z najstarších stavieb na svete a za najstaršiu na celom americkom kontinente. Jeho vek sa odhaduje na 3 500 rokov pred n.l. Námestie objavili v roku 2008 archeológovia z Nemecka a Peru.
7. Tarxienský chrám, Malta
Popredný britský archeológ Colin Renfrew ho nazval „najstaršia voľne stojaca pamiatka na svete“. Nachádza sa na Malte a jeho vek sa odhaduje na 3 100 rokov pred n. l. Originál zobrazenej sochy je umiestnený v Národnom múzeu archeológie vo Vallette.
8. Pyramída v Sakkare, Egypt
Stupňovitá pyramída v Sakkare alebo Džoserova pyramída je najstaršou egyptskou pyramídou, ktorú poznáme. Bola vybudovaná ako hrobka pre faraóna Necericheta jeho veľkňazom Imhotepom 2 700 rokov pred n. l. Pyramída v Sakkáre je považovaná za druhú najstaršiu veľkorozmernú kamennú stavbu na svete. Najstaršou je pyramída pri meste Caral v Peru z obdobia okolo roku 3 000 pred Kristom.
9. Dholavira, India
Dholavira je archeologické nálezisko v štáte Gudžarát v západnej Indii, ktoré je pomenované podľa obce vzdialenej asi 1 km južne. Staroveké mesto, ktoré archeológovia odkryli, bolo postavené asi 2 500 rokov pred n.l. a je považované za najkrajšie mesto tej doby.
10. Agamemnónov hrob, Grécko
Agamemnónov hrob v Mykénach (nazývaný tiež ako Atreusova pokladnica) bol postavený okolo 1 250 pred n. l. Priečny kameň nad vchodom váži 120 ton a je najväčším kameňom na svete použitým na takúto stavbu. Hrobka pravdepodobne nemá nič spoločné s gréckym kráľom Agamemnónom, pretože archeológovia sa domnievajú, že panovník pochovaný v hrobe, vládol skôr ako spomenutý panovník. Označenie použil ako prvý slávny nemecký archeológ Heinrich Schliemann a názov je používaný dodnes.
Na záver:
Mnohé stavby a monumenty sú opradené legendami, no tá, ktorá zamestnáva vedcov asi najviac, sa skrýva pod morom!
Monument Yonaguni, Japonsko
Masívny skalný útvar pri pobreží Yonaguni je obľúbenou atrakciou potápačov a nevylúštenou hádankou. Od jeho objavenia vedci vedú polemiky, či je monument prírodným úkazom, alebo je to umelo vytvorená stavba. V prípade platnosti druhej teórie by mal monument aspoň 10 000 rokov a jeho vznik by sa datoval do doby, kedy pieskovcové dno v tejto oblasti vyčnievalo nad hladinu mora.
Zdroj: wikipédia
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba