Cestovanie je vzrušujúce a môže sa stať veľkým dobrodružstvom, ak si vyrazíte na exotické miesta zriedkakedy navštevované turistami. No ešte vzrušujúcejšie je, ak pristanete na jednej z najťažších pristávacích dráh na Zemi. Pozrite si s nami najnebezpečnejšie letiská na svete.
1. Medzinárodné letisko Gibraltár, Gibraltár
Medzinárodné letisko Gibraltár je civilné letisko na britskom území Gibraltáru. Letiskové dráha sa pretína s Winston Churchill Avenue, cestou vedúcou k hraniciam so Španielskom. Doprava preto musí byť zastavená zakaždým, keď lietadlo pristáva, alebo vzlieta.
2. Letisko Tenzing Hillary, Nepál
Tenzing Hillary letisko je pomenované po Sirovi Edmundovi Hillarym a Tenzingovi Norgayovi – prvých ľuďoch, ktorí dosiahli vrchol Mount Everestu. Nachádza sa na mieste, kde turisti začínajú svoj výstup do základného tábora Mount Everestu. Keďže toto miesto takmer vždy zápasí s veľkým vetrom a oblačnosťou, viditeľnosť je nepredvídateľná, aj keď v hlavnom meste Káthmandu svieti slnko. Pilot má na vzlet a pristávanie k dispozícii len 460 metrov, takže sa tu využívajú iba malé lietadlá a vrtuľníky.
3. Medzinárodné letisko Barra , Škótsko
Medzinárodné letisko Barra je jediné letisko na svete, ktoré v skutočnosti využíva namiesto dráhy pláž. Keď príde príliv, dráhy sa ocitnú pod vodou, takže lety sú plánované na základe prílivu.
4. Letisko Courchevel, Francúzsko
Courchevel Airport má stúpajúcu pristávaciu dráhu , ktorá je v tesnej blízkosti obľúbenej oblasti pre lyžiarske zjazdovky. Hmla a nízka oblačnosť znemožňuje akékoľvek pristávanie, pretože piloti sa nemôžu spoľahnúť na prístroje, potrebujú vizuálny kontakt.
5. Ice Runway, Antarktída
Ice Runway je hlavnou pristávacou dráhou pre návštevníkov Antarktídy v priebehu letnej sezóny. Povrch dráhy tvorí sneh a ľad. Zatiaľ, čo piloti tvrdia, že povrch je rovnako stabilný ako betón, problém nastane, keď sa lietadlo zastaví. Môže sa totiž zaboriť do ľadu a je ťažké ho odtiaľ uvoľniť.
6. Letisko Juancho E. Yrausquin, ostrov Saba
Toto letisko sa nachádza na ostrove Saba. Jeho dráhy majú dĺžku iba 400 metrov a končia sa útesom klesajúcim do mora. Navyše, jednu stranu lemujú vysoké kopce. Manévrovanie je také nebezpečné, že letisko bolo oficiálne uzavreté pre dopravu, aj keď Úrad pre civilné letectvo z Holandských Antíl poskytuje niektoré výnimky.
7. Letisko Paro, Bhután
Jediné medzinárodné letisko v Bhutáne patrí medzi naozaj najnebezpečnejšie na svete. Môžu za to vrchy vysoké takmer 5 kilometrov, ktoré obklopujú letisko z každej strany. Na konci roka 2009 bolo na svete len 8 pilotov, ktorí mali oprávnenie pristáť, aj to len za priaznivého počasia, vynikajúcej viditeľnosti a len počas denného svetla.
8. Princess Juliana International Airport, Saint Marten
Letisko na karibskom ostrove Saint Marten ste už pravdepodobne videli na mnohých fotkách. Krátka pristávacia dráha a blízke pohorie spôsobujú dychvyrážajúce fotky lietadiel doslova pár metrov nad opaľujúcimi sa turistami.
9. Letisko Qamdo Bamda, Tibet
Je to letisko v najvyššej nadmorskej výške (4334 m) a je postavené uprostred ničoho. Pre veľmi riedky vzduch má najdlhšiu verejne využiteľnú dráhu (5,5 km) so spevneným povrchom. Vysoká poloha a riedky vzduch v mieste pristátia spôsobuje vystupujúcim závraty a točenie hlavy.
Ak radi lietate, pozrite si aj najkrajšie letiská na svete.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba
4 Responses