Jar zaklopala na dvere, všade kvitnú narcisy, tulipány, sirôtky a kosatce. Slnko nás vyháňa do prírody a tých šťastnejších do záhrad. Pozrite si s nami najkrajšie záhrady na svete.
1. Záhrada Keukenhof, Holandsko
Keukenhof prezývaný tiež „Záhrada Európy“ je najväčšou kvetinovou záhradou na svete. Park sa rozkladá na ploche 32 ha a ročne v ňom vysadia asi 7 miliónov cibuľovín. Keukenhof sa nachádza v Južnom Holandsku v malom mestečku Lisse a je otvorený každý rok od polovice marca do polovice mája, kedy sa návštevníkom predvádza v svojej najväčšej kráse.
2. Púštna botanická záhrada, Phoenix, Arizona
Táto botanická záhrada, založená v roku 1937, sa rozprestiera na území veľkosti 57 ha a je v nej vysadených viac ako 21 000 rastlín vrátane 139 druhov, ktoré sú vzácne alebo ohrozené.
3. Záhrada kozmickej špekulácie, Škótsko
Rozprestiera sa na 12-tich hektároch a navrhol ju záhradný architekt Charles Jencks vo svojom dome v blízkosti Dumfries v juhozápadnom Škótsku. Záhrada nemá množstvo rastlín, fascinujúca je geometrickými obrazcami a rôznymi artefaktami pripomínajúcimi sci-fi.
4. Záhrada Jannie Butchartovej, Vancouver Island, Britská Kolumbia
Záhrada Jannie Butchartovej patrí právom medzi najkrajšie na svete. Keď sa na toto miesto prisťahoval pán Robert Pim Butchart, priekopník výroby cementu, existoval tu len vápencový lom v blízkosti ktorého pán Butchart postavil cementáreň. Po tom , ako sa ťažba v lome skončila, jeho podnikavá manželka Jennie sa rozhodla prerobiť pusté miesto na niečo krásne. Doviezla do lomu tony ornej pôdy a kúsok po kúsku vytvárala v lome kvitnúci raj. Práca jej zabrala viac ako 25 rokov. Pán Butchart nezostal v ústraní a doplnil pozoruhodnú prácu svojej ženy dovážaním okrasného vtáctva z celého sveta.
5. Záhrada v Šu-Čou, Čína
Záhrada v Šu-čou je jednou z najkrajších v Číne. Nachádza sa v okrese Gusu a s ostatnými klasickými čínskymi záhradami je na zozname svetového dedičstva UNESCO.
6. Deväť záhrad pri vile Ephrussi de Rothschild, Francúzska Riviéra
Prímorská vila s výhľadom na Stredozemné more bola postavená pre barónku Béatrice de Rothschild. Vila je obklopená deviatimi záhradami – každá z nich je na inú tému. Florentská, španielska, francúzska, exotická, kamenná, japonská, ružová, provensálska a záhrada de Sèvres boli vytvorené v rokoch 1905 – 1912 pod vedením záhradného architekta Achille Duchêne.
7. Záhrady vo Versailles
Kedysi skvostná rezidencia francúzskych kráľov leží asi 20 km juhozápadne od Paríža. Park s nádhernou strednou častou má dĺžku 680 m a je príkladom francúzskeho záhradníckeho umenia 17.storočia. Prísna symetria a geometricky tvarované stromy a kríky, ktoré môžu niekomu pripadať neprirodzené, zodpovedajú ideálu francúzskej klasiky, ktorá v podobných výtvoroch videla výraz ovládnutia prírody človekom.
8. Záhrady Powerscourt, County Wicklow, Írsko
Záhrady pochádzajú z Viktoriánskeho obdobia a sú najkrajšie v Írsku. Obklopujú sídlo, ktoré navrhol architekt Richard Cassels na mieste bývalého normandského hradu. ich dnešnú podobu má na svedomí architekt Daniel Robinson, ktorý pôvodné záhrady spojil s terasami a doplnil sochami, okrasnými jazierkami a mozaikami.
9. Kráľovské botanické záhrady v Kew, Anglicko
Kewská záhrada má svoj pôvod v exotickej záhrade pri sídle Kew Park, ktorú založil lord Capel z Tewkesbury. Záhradu nechala rozšíriť princezná Augusta Sasko-Gothajská, pre ktorú sir William Chambers vybudoval niekoľko záhradných pavilónov. V roku 1840 boli tieto záhrady vyhlásené za národnú botanickú záhradu. V roku 1987 bol v Kew Gardens otvorený Skleník Princeznej z Walesu, v ktorom je 10 rôznych klimatických pásiem. Napriek londýnskemu počasiu nevhodnému na pestovanie mnohých rastlín záhrada obsahuje jednu z najrozmanitejších zbierok rastlín vo Veľkej Británii.
10. Záhrady v Stourhead, Anglicko
Neverili by ste, čo všetko dokáže inšpirovať tvorcov záhrad. Najlepším príkladom je záhrada Stourhead v juhovýchodnej Anglii. Táto záhrada je inšpirovaná dielom rímskeho básnika Vergília, ktorý popisuje cestu starogréckeho hrdinu Aenasa z horiacej Tróje až do Itálie, kam ho zavolali bohovia, aby sa oženil s kráľovskou dcérou. Architekt na veľkom priestore vytvoril jazero s okružnou cestou, ktorú lemujú chrámy, sochy, mosty a pramene symbolizujúce cestu gréckeho hrdinu.
11. Dumbarton Oaks, Washington D.C., USA
Na zoznam najkrajšie záhrady sa dostal aj Dumbarton Oaks, historický statok v blízkosti Georgetownu vo Washingtone, DC. Bývalá rezidencia a záhrada Roberta Woods Blissa (1875-1962) a jeho manželky Mildred Barnes Bliss.
Zdroj: wikipedia, National Geografic, www.topdreamer.com