Páči sa vám prechádzka popri mori? A čo tak pohľad na romantické mólo? Poďte s nami na virtuálnu prehliadku a pozrite si najkrajšie móla na svete.
Los Muertos, Mexiko
Toto prekrásne mólo je jedným z najromantickejších miest v meste Puerto Vallarta. Bolo otvorené v roku 2013 a navrhol ho architekt José de Jesús Torres Vega. Je dlhé 328 m a náklady na jeho stavbu presiahli 2,4 milióna dolárov. Je vyhľadávané najmä zaľúbencami, ktorých nedokáže odstrašiť ani jeho zvláštne pomenovanie. Los Muertos totiž v preklade znamená „mŕtvi“.
Sellin, Nemecko
Keď navštívite Sellin, budete mať nielen nádherný zážitok zo samotnej budovy, ale aj z cesty tam! Nádherná ulica Wilhelmstraße, ktorá vás privedie až k brehu Baltského mora, je lemovaná úžasnými hotelovými komplexmi. Ulicu vytvoril Wilhelm Malt I, princ z Putbusu. Netrvalo dlho a všetky pozemky okolo sa vypredali. Wilhelmstraße okamžite prilákala architektov z celého sveta, aby tu postavili domy pre bohatých obyvateľov mesta.
Huntington Beach, Kalifornia
S dĺžkou 560 metrov sa mólo na Huntington Beach radí medzi najdlhšie v USA. Stalo sa predlohou mnohých obrazov a nájdete ho na každej pohľadnici z tejto oblasti. Bolo otvorené v roku 1914 a počas druhej svetovej vojny zohralo významnú úlohu pri obrane pobrežia. Na jeho konci nájdete prekrásnu reštauráciu s ponukom dobrých jedál.
Busselton, Austrália
Busseltonské mólo je najdlhším mólom na Južnej pologuli. Pozdĺž celej dĺžky jazdí železnica a na jeho konci sa nachádza podmorské observatórium. Mólo meria 1841 metrov a bolo otvorené v roku 1865.
Clevendone, Veľká Británia
Bristolské mólo bolo postavené v r. 1869 a na jeho stavbu sa použilo 370 ton tepaného železa. Malo slúžiť cestujúcim prichádzajúcim na parníkoch z Devonu a Walesu. Vybudovanie železničného tunela Severn, ktorý presmeroval cestujúcich na iný okruh, otriasol jeho dôležitosťou, nie však krásou. Dnes sa právom radí nielen medzi najkrajšie móla v Británii ale aj na celom svete.
Brighton, Veľká Británia
Mólo v Brightone má za sebou pohnutú históriu, bolo otvorené v roku 1899, no v roku 2001 jeho veľkú časť zničil požiar. Zahralo si v dráme „The End of the Affair“ a ročne ho navštívi 4 mil. ľudí. Meria 524 m, takže ak by ho chcel prebehnúť Usain Bolt v svojej najlepšej forme, trvalo by mu to viac ako 50 sekúnd 🙂 Jeho súčasťou je zábavný park a nákupné pasáže.
Scheveningen, Holandsko
Stavba púta nielen dĺžkou (328 m) ale aj neobyčajnou konštrukciou, ktorá znázorňuje štyri ostrovy umiestnené na pilieroch.
Základná konštrukcia bola postavená v roku 1959, o 40 rokov neskôr ju odkúpila hotelová firma Van der Valk Hotels za symbolickú cenu jedného guldenu. Na móle sa nachádza reštaurácia, kasíno a zábavný park pre deti.
Sopot, Poľsko
Drevené mólo v poľskom Sopote je jednou z najstarších atrakcií a pýchou mesta. Je zároveň najdlhšou stavbou z dreva v Európe. Tiahne sa 511 metrov do mora a je 10 metrov široké.
Heringsdorf, Nemecko
V rokoch 1891 – 93 bolo v nemeckej osade Heringsdorf postavené drevené mólo, ktoré bolo v tom čase najdlhším dreveným mólom v Európe. Miestni obyvatelia ho pomenovali po nemeckom cisárovi Wilhelmovi II. (Kaiser Wilhelm Brücke). V roku 1958 ho zničil požiar. Súčasné mólo sa začalo stavať 27. mája 1994 a o rok bolo dokončené. Nachádza sa na ňom Múzeum koncernu Shell, kino, kaviareň, reštaurácia, fitnes centrum a obchody so suvenírmi.
Blankenberge, Belgicko
Mólo bolo postavené v roku 1933 na návrh Julesa Soeta. Je vybudované z betónu, meria 350 m a rozprestiera sa nad Severným morom. Bolo zároveň prvým mólom postaveným na európskej pevnine zo strany Atlantického oceánu.