Malé a hornaté Slovensko ponúka turistom až tucet verejnosti sprístupnených jaskýň, a tak môžete obdivovať krásy Belianskej jaskyne, Bystrianskej jaskyne, Demänovskej jaskyne slobody, Demänovskej ľadovej jaskyne, Dobšinskej ľadovej jaskyne, Domice, jaskyne Driny, Gombaseckej jaskyne, Harmaneckej jaskyne, Jasovskej jaskyne, Ochtinskej aragonitovej jaskyne a Važeckej jaskyne. Všetky sú nádherné, patria medzi národné pamiatky a lákajú návštevníkov z Európy aj z celého sveta.
Predstavíme si najkrajšie jaskyne na Slovensku, ktoré sa svojou unikátnosťou a významom zapísali do svetového prírodného dedičstva
- Dobšinská ľadová jaskyňa
- Domica
- Gombasecká jaskyňa
- Jasovská jaskyňa
- Ochtinská aragonitová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa
Rozprávkové kráľovstvo ľadu sa nachádza v Slovenskom raji, vo výške približne 920 metrov nad morom. Viac ako stotisíc kubíkov ľadu na niektorých miestach vytvorili až 26 metrov hrubé steny. Keďže teplota v jaskyni je nad bodom mrazu len tesne, aj to počas najväčších letných horúčav, voľakedy slúžila aj ako tréningová plocha pre korčuliarov. Pri prehliadke si môžete obzrieť nezvyčajnú ľadovú výzdobu, vodopády, kvaple, jazierka a ľadové stĺpy na takmer pol kilometrovej trase prehliadky.
Domica
Jaskyňa Domica sa nachádza v okrese Rožňava a je najznámejšou a najdlhšou jaskyňou Slovenského krasu. Výnimočná je pre bohaté archeologické nálezy (posvätné miesta s uhlovými kresbami, hrot oštepu starý 35 tisíc rokov…) a viacero druhov netopierov. Zdobia ju mnohé sintrové štíty a bubny. Jaskyňa Domica je s výnimkou Vianoc otvorená celoročne.
Gombasecká jaskyňa
Kvapľová Gombasecká jaskyňa sa nachádza v Slovenskom krase v okrese Rožňava a vchod leží vo výške 250 metrov nad morom. Patrí medzi najmladšie slovenské jaskyne, napriek tomu má nádhernú sintrovú výzdobu rôznych farieb. Nezvyčajné sú najmä 2-3 mm široké a niekedy až niekoľko metrov dlhé biele brčká. Jaskyňa slúžila v minulosti aj ako sanatórium, keďže relatívna vlhkosť 98%, stála teplota približne 9°C a priaznivé účinky minerálov pomáhali liečiť choroby dýchacích ciest.
Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa leží vo východnej časti Slovenského krasu pri brehu rieky Bodvy v nadmorskej výške 257 m, na východnom úpätí Jasovskej skaly. Nádhernú sintrovú výzdobu tvoria pagodovité stalagmity, stalagnáty, štíty, bubny, aj brčká. V jaskyni sa našli aj kosti jaskynného medveďa a hyeny, dnes tu žije niekoľko druhov netopierov. Jaskyňa je dlhá takmer 3 kilometre, návštevníci pri 45-minútovej prehliadke zdolajú viac ako tristo schodov a výškový rozdiel 360 m.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Jediná v Európe a len jedna z troch celosvetovo sprístupnených aragonitových jaskýň na svete (ďalšie dve sú v Južnej Amerike). Ak ste už videli mnoho jaskýň, nečakajte tradičné kvapľové útvary. Maličká jaskyňa v Revúckej vrchovine ponúka okúzľujúce kamenné kvety, strapce, chumáče a trsy. Medzi klenoty patria svetlé hviezdicovité útvary na strope z jednej dutín, ktoré sú prezývané aj Mliečna dráha. Samotnú jaskyňu tvorí vápencový základ, iba výzdobu tvorí aragonit. Prehliadka trvá približne pol hodinu a trasa má približne 300 metrov.
3 Responses