Fascinujú vás krásne prírodné úkazy? Vodopády, sopky, alebo kaňony? A čo jaskyne? Pozrite sa s nami na najkrajšie jaskyne na svete.
Jaskyňa Thien Duong , Vietnam
Táto jaskyňa patrí medzi najmladšie a najkrajšie jaskyne na svete. Leží v Národnom parku Phong Nha-Ke Bang a miestni obyvatelia ju objavili v roku 2005. Sprístupnená je od roku 2010. Jaskyňa je dlhá 31 km, na niektorých miestach dosahuje výšku 100 m a šírku 150 m. Britskí jaskyniari, ktorí ju mapovali, boli ohromení jej krásou a pomenovali ju Rajská jaskyňa – Paradise Cave.
Jaskyňa Domica, Slovensko
V rebríčkoch krásy sa pravidelne umiestňuje aj slovenská jaskyňa Domica nazývaná „Pýcha Gemera“. Vďaka unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Turistom ponúka atraktívnu plavbu v podzemných priestoroch a zoológom, zaoberajúcim sa životom netopierov, šestnásť druhov týchto neobyčajných živočíchov, ktorí žijú v jej útrobách.
Mendenhallská ľadovcová jaskyňa, Aljaška, USA
Mendenhallský ľadovec v Juneau na Aljaške je obľúbenou turistickou atrakciou, málokto sa však dostane k najväčšej kráse, ktorá je skrytá pod ľadovcom. Vplyvom globálneho oteplenia sa 19-kilometrový ľadovec zmenšil o dva kilometre, roztápajúca voda vytvorila pod ľadovcom neobyčajne krásne jaskyne očarujúcich tvarov s blankytne modrou farbou. Prístup je veľmi náročný a nebezpečný, takže len málo zvedavcov riskuje, že sa im na hlavu zrúti ľadová klenba.
Mramorová jaskyňa, Patagónia (Argentína, Čile)
Mramorové jaskyne na jazere Carrera na pomedzí Čile a Argentíny sú jedným z najkrajších miest našej planéty. Mramorové oblúky osvetlené slnečným svetlom, ktoré sa odráža od hladiny jazera, vytvárajú nezabudnuteľnú scenériu. Miestni tvrdia, že ak niekde existuje nebo, musí vyzerať presne takto. Komplex týchto jaskýň je zároveň najväčším ložiskom mramoru na zemi. Jeho zásoby sa odhadujú na 5 miliónov ton. Jazero Carrera je jedným z desiatich najhlbších jazier na svete.
Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovensko
Jej štruktúra je jedinečná, nikde na svete nenájdete miesto, kde by more vytvorilo hexagonálne stĺpy z čadiča. Ich pravidelnosť dokonca vyvoláva otázku, či jaskyňu nevytvorila ľudská ruka. Nie je to pravda, jaskyňa naozaj vznikla len pôsobením prírody. Jej meno je spojené s bojovníkom a dobrodruhom zvaným Fingal (Finn MacCumhaill), ktorého mnohí prirovnávajú ku kráľovi Artušovi. Tento severský bojovník sa so skupinou verných zastavil aj na pobreží Škótska a jeho meno dnes zdobí zvláštnu jaskyňu opradenú mnohými legendami.
Jaskynný kláštor na Sri Lanke
Jaskynný komplex na Sri Lanke patrí do svetového dedičstva UNESCO. Zdokumentovaných je asi 80 jaskýň, najvzácnejších je päť z nich, v ktorých sa nachádzajú vzácne sochy a obrazy.
Jaskyňa svätého Beátusa, Švajčiarsko
Vysoko nad jazerom Thun leží vápencová jaskyňa sv. Beátusa, ktorá nikdy neprestane udivovať návštevníkov svojou krásou. Legenda rozpráva, že svätý Beátus počas svojho pôsobenia pri jazere Thun porazil draka, ktorý tu znepríjemňoval ľuďom život. V jaskyni potom ďalej žil aj so svojím žiakom Achátom a po smrti tu bol aj pochovaný.