Fascinuje vás umenie? Nosíte si z dovoleniek umelecké predmety, alebo sa uspokojíte návštevou galérie a pohľadom na nádherné obrazy, plastiky a sochy? Ak to nerobievate, možno vás inšpirujeme práve dnes. Pozrite si s nami najkrajšie a najnavštevovanejšie galérie na svete.
1. Múzeum Louvre, Paríž
Ročne ho navštívi viac ako 9,2 milióna návštevníkov. Je jedným z najväčších múzeí na svete a jednou z najslávnejších dominánt Paríža. Louvre vlastní vyše 5 000 umeleckých diel. V roku 1983 francúzsky prezident François Mitterrand navrhol plán modernizácie a architekt I.M. Pei navrhol sklenenú pyramídu, ktorá vytvorila nový vstup do hlavného objektu. Samotné múzeum skrýva skvosty ako je obraz Mona Lisa od Leonarda da Vinci, asýrske okrídlené zvery z 8. storočia pred n.l., fragmenty sôch z aténskej Akropoly, Michelangelových Spútaných otrokov, Dürerov Autoportrét, diela Boticelliho, Giotta, Raffaela, Rembrandta, Goyu atď.
2. Metropolitné múzeum umenia, New York
Metropolitné múzeum umenia v New Yorku je najväčšie múzeum umenia v USA a jedno z desiatich najväčších na svete. Ročne ho navštívi viac ako 6,1 milióna návštevníkov. V stálej zbierke sú umelecké diela z klasickej antiky a starovekého Egypta, obrazy a sochy takmer všetkých európskych majstrov a rozsiahla zbierka amerického a moderného umenia.V múzeu je zbierka hudobných nástrojov, kostýmov, starožitných zbraní a brnení z celého sveta. Vstupné je dobrovoľné, doporučuje sa 25 dolárov.
3. Národná galéria, Londýn
Londýnska Národná galéria obsahuje viac ako 2300 malieb od polovice 13. storočia do roku 1900 . Vstup do galérie je zadarmo. Impulzom pre vznik galérie bol dar Sira Georgea Beaumonta, ktorý v roku 1823 venoval galérii svoju súkromnú zbierku. Vďaka tomu sa do galérie dostali diela Rembrandta (Snímanie z kríža) a Canaletta (Benátky). Galéria ešte v tom istom roku získala Tizianovu Venušu a Adonis, Rubensov Únos Sabiniek, Rembrandtove Klaňanie sa pastierov. Ročne ju navštívi 5,1 milióna ľudí.
4. Vatikánske múzeá
Komplex múzeí sa nachádza vo viacerých vatikánskych palácoch a obsahuje jednu z najväčších umeleckých zbierok na svete. Základ tvorí zbierka klasických diel, ktorú od roku 1503 vo Vatikáne vystavil Július II. Ku komplexu patrí aj Sixtínska kaplnka s Michelangelovým Posledným súdom, Rafaelove izby s freskami, ktoré sa pokladajú za majstrovské diela renesancie, Pinakotéka s obrazmi Leonardo da Vinci a Rafaela, alebo Galéria máp. Ročne komplex navštívi viac ako 5 miliónov ľudí.
5. Ermitáž, Petrohrad
Ermitáž je jedna z najvýznamnejších a najväčších svetových umelecko-historických inštitúcií. Dnešné múzeum obsahuje viac ako tri milióny artefaktov svetového kultúrneho dedičstva od praveku až po súčasnosť, a je vystavované vo viac ako štyristo sálach. Ročne ho navštívi 2,8 milióna ľudí.
6. Museo del Prado, Madrid
Vzťah k umeleckým zbierkam mala u španielskych panovníkov dlhú tradíciu. Jej výsledkom bolo cieľavedomé budovanie kráľovských zbierok, ktoré tvoria základ expozícií tejto umeleckej galérie. Vo svojich expozíciách uschováva okrem maliarskych a sochárskych diel aj zbierku kresieb, medaily a tzv. Dauphinov poklad. Zbierkam dominujú diela umelcov – Velázqueza, Goyu, El Greca, Sandra Botticelliho, Raffaela, Andrea del Sarta, Tiziana, Petra Paula Rubensa, van Dycka, Rembrandta.
7. Národné palácové múzeum, Taiwan
V roku 2013 múzeum disponovalo viac ako 690-tisíckami umeleckých diel, ktoré zobrazujú 8000-ročnú čínsku históriu. Múzeum vzniklo z cisárskych zbierok v Pekinskom Zakázanom meste, ktoré boli v roku 1931 odvezené Šanghaja a neskôr do vnútrozemia, aby nepadli do rúk Japoncom. V roku 1948, v súvislosti s porážkou Čínskej republiky v občianskej vojne boli zbierky odvezené na Taiwan.
Zdroj obrázkov: Wikimedia commons
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba