Vidieť niektoré z divadelných hier naživo býva mnohokrát zážitok na celý život. Existujú hry, ktoré sú vypredané aj na rok dopredu, a tiež herci, ktorí podávajú neuveriteľné výkony práve na „doskách znamenajúcich svet“. Mnohé divadelné stánky sú však pastvou pre oči aj bez hercov, kulís, či orchestra a patria medzi architektonické skvosty svetových metropol. Pozrite si s nami najkrajšie divadlá na svete.
1. Elgin a Divadlo zimnej záhrady – Toronto, Kanada
Sú to v skutočnosti dva divadlá nad sebou, čím sa vytvoril fenomén dvojposchodového divadla. Divadlo Elgin ukrýva v sebe tancujúcich cherubínov, nábytok bohato zdobený zlatom. Divadlo Zimnej záhrady má ručne maľované steny a strop zdobený sušenými bukovými listami.
2. Katalánsky palác hudby, Barcelona, Španielsko
Tento prekrásny architektonický skvost bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO.
3. Odeon Heroda Atticusa, Atény, Grécko
Odeon postavil v roku 161 n.l. bohatý aténsky aristokrat Atticus Herodes na počesť svojej manželky Aspasie Annie Regilly. Divadlo bolo z časti zastrešené strechou z drahého cédrového dreva a rovnako boli ozdobené aj lavice pre 5 000 divákov. Od roku 1950 sa stal miestom Aténskeho festivalu a rôznych benefičných koncertov, na ktorých účinkujú tie najslávnejšie osobnosti, akými boli Maria Callas alebo Frank Sinatra. Dvakrát tu účinkoval Luciano Pavarotti ale aj Elton John. V roku 2010 sa tu konal benefičný koncert Andreu Bocelliho, z ktorého prostriedky išli na výskum rakoviny.
4. Opera Garnier, Paríž, Francúzsko
Táto prekrásna budova patrila v období 1852-1870 medzi najdrahšie paláce v Paríži a stala sa inšpiráciou pre slávny román Gastona Lerouxa „Fantóm opery“. V roku 1896 sa jeden z ozdobných lustrov uvoľnil a zabil diváka v hľadisku. Aj táto hrôzostrašní scéna bola zakomponovaná do Lerouxovej hry.
5. Gran Teatro La Fenice, Taliansko
Jedna z najkrajších a najvyhľadávanejších stavieb v Taliansku. V 19. storočí bolo toto divadlo miestom premiér diel Rossiniho, Donizettiho alebo Verdiho. Jeho meno doslova odráža schopnosť bájneho vtáka Fénixa vstať z popola. Budova divadla vyhorela trikrát – v roku 1774, 1836 a v roku 1996. Posledný z požiarov bol skutočne zničujúci – z divadla zostali len vonkajšie steny. Divadlo bolo kompletne prestavané a otvorené v roku 2004.
6. Divadlo Minack, Anglicko
Poloha tohto divadla je taká úchvatná, že vás môže odpútavať od samotného divadelného vystúpenia. Na druhej strane je tu dobrá správa pre všetkých majiteľov mobilov, ktorí si ich zabúdajú vypnúť – vlny prehlušia každé zvonenie 🙂 Nápad sa zrodil v hlave Roweny Cade, ktorá sa rozhodla poskytnúť časť svojej záhrady pre vybudovanie tohto divadla. Predstavenia sa tam konajú medzi júnom a septembrom, ale otvorené je celý rok.
7. Margräfská opera, Nemecko
Toto divadlo bolo postavené v roku 1745 a je zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Považuje sa za najkrajšie barokové divadlo v Európe.
8.Dom umenia Mabel Tainterovej, Wisconsin
Väčší neznamená vždy lepší alebo krajší. Dôkazom je tento krásny dom, v ktorom nájdete vitráže zo skla, mosadzné krby a mnohé umelecké predmety. Budova divadla bola postavená v roku 1889 ako pamätník dcére kapitána Taintera – Mabel. Pri pohľade na dom máte pocit, že bol inšpirovaný „domčekom pre bábiky“.
9. Guangzhou Opera, Čína
Po vyhlásení medzinárodnej architektonickej súťaže v roku 2002 na budovu divadla v provincii Guangdong zvíťazil ambiciózny návrh irackej architektky Zahy Hadidy. Divadlo sa začalo stavať v roku 2005 a v súčasnosti patrí nielen medzi najväčšie ale aj najkrajšie divadlá na svete. Architektonický kritik Johnatan Glancey nazval divadlo „veľmi teatrálnym no vytrvalo jemným.“
10. Národné divadlo Noh, Japonsko
Zabudnite na cement a sadrokartón, toto divadlo bolo vystavané z dreva cyprusov. Hľadisko má tvar vejára a každá sedačka je vybavená tlačidlom na prepnutie japončiny do angličtiny. Slovo „noh“ znamená v japončine „zručnosť alebo talent“. Tradičné japonské predstavenia tu trvajú mnohokrát aj celý deň.
Prekrásnych divadiel je na svete ešte oveľa viac. A čo vy? Našli ste pri potulkách svetom tiež nejaký skvost?
2 Responses
Zdravím, Zaha Hadid je síce z Iraku, no je to žena a nie muž 🙂 a má na „svedomí“ tie najkrajšie budovy sveta. Aj v Bratislave by mala mať svoj projekt na pripravovanom území na Čulenovej ulici.
ďakujeme, chybu sme opravili 🙂