Cesta do neznáma, dovolenka na konci sveta. Úvod na čínskom ostrove Taiwan v hlavnom meste Taipei. Ochutnali sme korytnačiu polievku, pozreli sa na mrakodrapy z 89. poschodia a vydali sa objavovať ostrovy Mikronézie. Palau – tyrkysová voda medzi zelenými „buchtičkami“ miniatúrnych ostrovov a šnorchlovanie s medúzami. Polynézsky večer na Guame a najväčší ostrov Mikronézie Pohnpei. Pláže sme tu nenašli, no hlavným cieľom našej návštevy boli staré ruiny Nan Madol, ktoré sú vrcholom každej mikronézskej cesty. Obrovská rozloha Marshallových ostrovov s minimom úrodnej pôdy a takmer žiadna civilizácia. Dovolenka ala Robinson Crusoe. Cestu sme zakončili na Havajských ostrovoch. Waikiki nás nezaujíma, chceme vidieť Havaj. Najvyšší vrch ostrovov Mauna Kea, najkrajšia príroda na Big Island a najlepšie pláže na Maui. Nabitý program, minimum spánku, ale lietanie business triedou a luxusné hotely všade, kde boli. Pozrite si rozprávanie Ľuboša Fellnera, majiteľa cestovnej kancelárie BUBO o jeho poslednej ceste, čerstvo po návrate.
Somálsko, Severný pól, západná Afrika – to sú tvoje posledné veľké cesty. Čo ťa viedlo k rozhodnutiu precestovať Mikronéziu?
Pripravoval som to 15 rokov. S nápadom prišiel vtedy Zdeno z Popradu, s ktorým sme prešli krížom cez Južnú Ameriku od Atlantiku k Pacifiku. Lenže na každý ostrovček bolo treba víza a veľvyslanectvo bolo v nedozerne… Južný Pacifik sme prešli v BUBO mnohokrát, od Nového Zélandu po Tahiti a Veľkonočný ostrov. Tá modrá nekonečná plocha na Googlemaps medzi Filipínami a Kaliforniou musí lákať každého s dušou cestovateľa. Tá oblasť, ktorá chýba na vašej mape… Na ploche 7,4 milóna km2 sa nachádza iba 2 200 km súše, čo je 9-krát menej než majú Havajské ostrovy, kde sme našu cestu končili.
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí cestovať do Mikronézie.
Najkrajšie ostrovy na svete. Najťažšie dostupné tropické ostrovy sveta. Každý ostrov je úplne iný. Palau je „zapadákovček“ s nádherným potápaním, Guam – to je bezcolná únia a polovičné ceny oproti Dubaju, Pohnpei je hornatý ostrov, najsýtejšia príroda sveta a jedna z troch najkrajších historických pamiatok, aké som v živote videl. Na Marshallových ostrovoch so stovkami atolov s najvyšším vrchom 3 metre nad morom sa budete cítiť ako Robinson. Ide naozaj o najkrajšie ostrovy sveta.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v Mikronézii najviac chutilo?
Na Palau je to o japonskej strave, na Guame o amerických rebrách, všade sú čerstvé kokosové orechy zadarmo. Nie sú turisti a tak nie sú ani luxusné reštaurácie. No jeden gurmánsky zážitok predsa mám. Konečne som chytil rybu. Bol to môj sen, chytiť rybu ako Hemingway. A tu som chytil wahoo, vyše 20 kg dravca, vyhláseného chutným mäsom. Naporcovali ho pre nás a my sme ho surového zjedli. So sójou a limetkou. Bolo to moje najčerstvejšie sašimi, čerstvejšie než z rybieho trhu Tsukiji v Tokiu.
V Džibutsku si sa potápal so žralokmi, na Antarktíde aj Severnom póle plával medzi kryhami, v Benine si zažil Voodoo rituál, čo sa ti podarilo v Mikronézii?
Keď som skočil do vody, často vedľa mňa plávali karety. Dokonca na Maui či na Waikiki. Sú tu najväčšie žraločie rezervácie, no žraloka som nevidel. Čo bolo geniálne, je plávanie v jazierku plnom medúz. Tieto palauské nepŕhlia. Musíte mať motorový čln a vstup do jazierka je 100 dollárov. Je to vyhlásená atrakcia. Čakal som, že to bude dobré. No bolo to oveľa lepšie. Tých medúz nie sú desiatky, ale desiatky milónov, každým záberom rúk sa medzi tou želatinou predierate. Možno to znie zvláštne, ale bolo to veľmi príjemné a ja som sa celú hodinu smial a nevedeli ma z tej vody dostať von.
Komu by si cestu do Mikronézie odporučil a prečo?
Mikronézia s BUBO je vhodná pre dvojice, ktoré si chcú dopriať cestovateľský darček. My sme všetci leteli v business triede a na každom ostrove sme bývali v tom najlepšom hoteli. No základom bol perfektný program na miestach, kde sme nestretli žiadneho iného turistu. Je to namáhavá cesta s oddychom na Havaji na záver.
Čo máš v pláne najbližšie?
Každý rok organizujem jednu akciu pre rodiny s deťmi. V BUBO tieto cesty dotujeme. Poznávacie zájazdy sú totižto drahšie a platiť to ešte deťom… hmm. No práve deti tieto cesty veľmi pozitívne vnímajú. Hlavne, ak sú v partii ďalších detí. Vtedy vydržia aj pamiatku, kde by svojim rodičom inak skučali. BUBO Family sú inteligentné zájazdy pre rodiny, ktoré investujú do vzdelania a celkového rozvoja svojich detí. Tento rok vyrážam v deň vysvedčenia 27.6. a našim záberom je antická Európa. Taliansko – Grécko. Bol som tu 20-krát, no idem opäť a po iných miestach. Srdečne Vás pozývam. Osobne dozriem na Vašu spokojnosť. Napíšte mi na bubo@bubo.sk
Nepoznáme človeka, ktorý by aktívne precestoval viac krajín sveta ako Ľuboš Fellner, zakladateľ a srdce originálnej cestovnej kancelárie BUBO. Už 22 rokov pripravuje prvoexpedície zo Slovenska, z Čiech a v mnohých prípadoch aj zo strednej Európy. Sedem sestier severovýchodnej Indie, Stredoafrická republika, Kongo, Čad – Ennedi, Sudán, Severný pól, Antarktída a Mikronézia sú tie najposlednejšie. V roku 2011 sa stal slovenským podnikateľom roka.