Severoafrické Maroko je čoby ste kameňom dohodili z Európy. Od nášho kontinentu ho totiž delí len úzky Gibraltársky prieliv. Kultúrna priepasť medzi tradičnými európskymi národmi a Marokom je už o čosi väčšia, aj keď v tomto kráľovstve sa miesi viacero vplyvov – arabské, židovské, africké, ale aj andalúzsky a starorímsky. Slovák si možno spája Maroko predovšetkým s Casablancou, najväčším mestom v krajine, ktoré dalo názov aj svetoznámemu filmu. Vedeli ste však, že štáb pri natáčaní tejto ikonickej snímky do Maroka ani nevstúpil? Dnes si zaujímavostí o tejto krajine povieme viac.
- Marocký kráľ Mohamed VI. si odvodzuje svoj pôvod priamo od rovnomenného proroka všetkých moslimov. Jeden zo sviatkov v krajine pripadá na 30. júl, pri príležitosti výročia jeho korunovácie v roku 1999.
- Krajina patrí k najväčším vývozcom hašišu na svete. Uvádza sa, že až 80% tejto drogy v Európe pochádza práve z Maroka.
- Druhé najväčšie marocké mesto – Fez – je domovom najstaršej nepretržite fungujúcej univerzity na svete. Tá je v prevádzke už od roku 859. Mesto je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO, v celom je zákaz používania áut (na dopravu sa používajú často osly) a prezývajú ho aj „africké Atény“.
- Smútočnou farbou v Maroku je biela. Žena, ktorej zomrie muž, nosí 40 dní po jeho smrti túto farbu na znak hlbokého smútku.
- Národným nápojom je zelený čaj s lístkami mäty. Volajú ho aj marocká, resp. berberská whiskey. Maročania ho často pijú pri pozeraní v televízii, v ktorej sledujú predovšetkým futbal – národný šport.
- V meste Marrákeš, ktoré prezývajú aj „Červené mesto“ je potrebné nosiť pokrývku hlavy počas celého roka. Človek tu ináč riskuje úpal, slnko tu intenzívne páli aj v zime.
- Symbolom lásky v krajine nie je znak srdca, ako sme zvyknutí, ale pečeň.
- Ak vám váš marocký hostiteľ ponúkne k jedlu nejaký druh mäsa, považuje sa to za hrubú urážku, ak odmietnete. Samozrejme, ako aj v iných dominantne moslimských krajinách, bravčové je tu zakázané.
- Vlajka Maroka je červená, so zelenou päťcípou hviezdou uprostred – volajú ju tzv. Šalamúnova pečať. Jej päť vrcholov má symbolizovať rovnaký počet pilierov islamu a celá predstavuje vzťah medzi Bohom a človekom. Pochádza z roku 1912.
- Marocká športovkyňa Nawal El Moutawekelová získala zlatú medailu v behu na 400 metrov cez prekážky na Letných olympijských hrách v roku 1984 v Los Angeles. Táto disciplína sa vtedy konala vôbec po prvý raz a Nawal sa stala prvou Afričankou a moslimkou, ktorá na olympiáde získala najcennejší kov. Neskôr sa stala marockou ministerkou športu.
- Tantanská Venuša je 300 000 až 500 000 rokov starý kamenný artefakt, údajne jeden z najstarších umeleckých predmetov zobrazujúcich ľudskú podobu. Jej autenticita je však spochybňovaná, kritici tvrdia, že jej tvar je prirodzeným výsledkom erózie.