http://youtu.be/nEv5snILNNw
Štvrtý najväčší ostrov sveta je možno najexotickejšie miesto na planéte Zem. Ostrov plný tajomstiev, nekonečných pralesov, s neuveriteľnou faunou a flórou s minimom turistov. Vašim tieňom budú mohutné baobaby, vašimi kamarátmi okaté lemure, predmetom vášho záujmu unikátne rastliny a živočíchy, ktoré nenájdete nikde inde. Koľko druhov lemurov poznáte? Ktorý je najväčší, najmenší a ktorý najkrajší? Videli ste už tancujúcich lemurov? Tajomné tradície miestnych, úžasné africké trhy a nedotknuté pláže. Pôjdeme aj po stopách kráľa Madagaskaru, Mórica Beňovského. Madagaskar je jedno veľké dobrodružstvo, zájazd zamerný na zážitky. Vo videu aj v rozhovore vás ním prevedie Martin Navrátil.
Ako by si charakterizoval Madagaskar? Čo ho vystihuje a nikde inde to nenájdeme?
Madagaskar je ostrov, ktorý ako keby ani nepatril do Afriky. Domorodé obyvateľstvo prišlo z ďalekej Indonézie a Malajzie, ale vďaka geografickej izolácií sa vyvíjalo úplne vlastným smerom. Izolovaná poloha krajiny mala vplyv v najväčšej miere na faunu a flóru a spôsobila, že takmer všetky rastliny a živočíchy sú endemity – nájdete ich výlučne na Madagaskare a nikde inde na svete. Lemure sú asi najpriateľskejšie zvieratká z celého afrického kontinentu a vôbec sa vás neboja. Ostrov má aj jeden z najzachovalejších dažďových pralesov bohatý na všetky druhy života. Vedeli ste ale napríklad, že na Madagaskare nežije žiadny jedovatý živočích?
Povedz 5 dôvodov, prečo sa oplatí cestovať na Madagaskar.
1. Jednoznačne lemure! Nielen známe lemure Kata z filmu Madagaskar, ale aj tvz. tancujúce lemure Sifaky, bambusové lemure a mnoho iných. Na Madagaskare ich dnes žije okolo 60 druhov. Ja osobne mám najradšej Aye Aye. Maličký lemur, ktorý si pazúrikom vyklopkáva stromovú dutinu a hľadá svoju dobrotu – červíka. A keď ho nájde, malými paprčkami ho uchopí ako najvzácnejší poklad a žuje ho s neskutočným pôžitkom. 🙂
2. Chameleóny – vo veľkosti vášho prsta až po takmer polmetrových. V pralese ich nájdete obrovské množstvo. A keď pre nich máte dobrotu v podobe mušky, hneď vám ukážu svoj veľký jazyk. Na Madagaskare sa stačí prechádzať pralesom a zvieratá stretnete takmer na 100 percent.
3. Domáci trh s dobytkom zebu. Každú sobotu sa schádzajú predajcovia v meste Ambalavu s tisíckami rohatých kráv. Také trhovisko už ťažko nájdete aj v Afrike.
4. Panenské, totálne exotické pláže, kam ešte vôbec nedorazil turistický ruch. Pláže máte pre seba, bez davu turistov a exotika spočíva v tom, že jedinou vašou každodennou starosťou je vybrať si, pod ktorú kokosovú palmu si ľahnete. Apropo, kvalitnejšie ubytovanie ako na Madagaskare som ešte nezažil.
5. Miestne zvyky určite patria medzi TOP zážitky. Afrika je bohatá na tradície a pre Madagaskar to platí dvojnásobne. Od tancov, cez spevy až po obyčajný každodenný život. Všetko je umocnené tým, že domáci sa veľmi radi predvádzajú a podelia o svoje zvyky.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti tu najviac chutí?
Gurmánskym zážitkom je pre mňa určite jazyk zo zebu v rajčinovej omáčke a k tomu kvalitné francúzske víno. Keďže Madagaskar je bývalou francúzskou kolóniou, silný vplyv trikolóry zostal aj v miestnej kuchyni a francúzske dedičstvo v tomto prípade nie je na zahodenie. Od štipľavých polievok až po šafránovú ryžu – každý deň môžete ochutnať niečo iné. Práve som dostal chuť na čerstvé kráľovské krevety na bylinkovom masle s bagetou…
Komu by si zájazd na Madagaskar odporučil a prečo?
Madagaskar jednoznačne odporúčam milovníkom nedotknutej prírody. Krásne skaly, divoké kaňony cez široké rieky, ryžové polia, pláže s tyrkysovým morom, mohutné baobaby, hravé lemure… Každý, kto má rád aktívnu dovolenku, jedinečné miesta a zvieratá si tu určite príde na svoje. Madagaskar je bezpečná destinácia s kvalitným ubytovaním a službami, ale stále je to Afrika. Máme tak z toho mix dobrodružstva a komfortu, ktorý je naozaj lákavý.
Na aký zážitok z tohoto ostrova nikdy nezabudneš?
Raz som bol na Madagaskare s našou sprievodkyňou Kamilou, ktorú donekonečna bavilo hrať sa s lemurmi. Mala na sebe aj šiestich naraz – len tak si vyskočili na jej ramená a vozili sa. Nosila so sebou trs banánov, ktorými ich kŕmila. V jeden deň to celé smutne sledoval lemur Sifaka, ktorý mal tiež chuť na sladké ovocie. Tajne sa prikradol ku Kamile, vyskočil a zobral jej banán z ruky. Jeden z voziacich sa lemurov sa tak zľakol, že Kamilu poškriabal. Keď sa bola dať doma na Slovensku vyšetriť, lekárka netušila, čo je to lemur, nikdy o takom zvierati nepočula. Do lekárskej správy napísala ,,poškriabanie od lenora“. Možno mala na mysli zajačika Lenora. Alebo Azuritka?
Martin Navrátil je, okrem majiteľa Ľuboša Fellnera, najscestovanejším sprievodcom cestovnej kancelárie BUBO. Navštívené krajiny už prestal počítať (aspoň to tvrdí). Keď nesprevádza klientov na piatich kontinentoch, cestuje sám. Vyštudovaný historik, ktorý vás bude baviť príbehmi, ktoré nenájdete v nijakej historickej knižke. Doma jednoducho neobsedí, hoci by mohol. Priletí domov zo Severnej Kórey a do odletu do Patagónie má dva týždne voľno. Čo urobí? Odletí si pozrieť gorily do Rwandy. Tvrdí o sebe, že miluje Čínu, no nadchýna ho aj New York alebo žraloky južnej Afriky.