Nádherné historické mesto Levoča leží na východe špišského regiónu a od roku 2009 je zapísané na svetový zoznam UNESCO. Krásne budovy a zaujímavá história radia toto mesto pod Levočskými vrchmi medzi najnavštevovanejšie slovenské mestá.
Čo sa oplatí vidieť v Levoči?
Pre milovníkov umenia a histórie je k dispozícii pamiatková rezervácia ohraničená mestskými hradbami. Veľké námestie zdobí jedna z najvýznamnejších sakrálnych stavieb na Slovensku – kostol sv. Jakuba zo 14. storočia. Okrem toho, že je to jeden z najväčších kostolov na Slovensku je významný najmä jeho interiér. Najvyšší drevený oltár sv. Jakuba meria až 18,6 metra a Majster Pavol z Levoče ho vyrobil z lipového dreva začiatkom 16. storočia. Medzi ďalšie krásne a významné stavby patrí levočská radnica, vysoká štíhla veža kostola z 19. storočia, či renesančný Thurzov dom.
Levoča je známa aj ako pútnické miesto. Nad mestom sa nachádza Mariánska hora, ktorú každé leto navštívia desaťtisíce veriacich, ktorí putujú a vzdávajú vďak v kostole Navštívenia Panny Márie.
Akú hrala úlohu Levoča v minulosti?
Prvé zmienky o Levoči sú z roku 1249, kedy sa ešte nazývala Leucha a svoj význam mala polohou na významnej obchodnej ceste Via Magna. Začiatkom 14. storočia bola vyhlásená za slobodné kráľovské mesto a ďalej sa rozvíjala vďaka miestnemu aj medzinárodnému obchodu. Miestni remeselníci vyrábali pre trhy a jarmoky po celom Uhorsku, dokonca aj Poľsku. Neskôr patrila medzi hlavné centrá renesancie a humanizmu v Uhorskej ríši.