Island je zaujímavou a rozmanitou krajinou ľadu, sopiek a zelených vrchov. V hlavnom meste Reykjavik žijú takmer dve tretiny obyvateľstva (120 tisíc) a ponúka mnoho nádherných a zaujímavých miest. Cez „Hlavnú ulicu“ – Laugaveguru sa dostanete k vysokému štíhlemu kostolu Hallgrímskirkja (rovnaký architekt navrhol taktiež kostol v 2. najväčšom meste Akureyri).
Za cca 4 eurá sa dostanete aj do vrchola kostola, ktorý je zaujímavou rozhľadňou, avšak na vyhliadku mesta viac odporúčam Perlan – sklenená pologuľa, ktorá leží na šiestich zásobníkoch teplej vody, nájdete v nej aj luxusnú reštauráciu, kaviareň, či múzeum islandských povestí a vstup na „vyhliadkovú vežu“ (resp. balkón) je zdarma.
Život v hlavnom meste Reykjavik
Pri prístave zas nájdete pôsobivý architektonický skvost Harpha – miesto konania väčších koncertov a hudobných, či kultúrnych udalostí a konferencií – budova celá zo sklených kociek, ktoré v noci svietia rôznymi farbami. V hlavnom meste sa nachádza aj „prírodné múzeum“ Árbæjarsafn, umelo vytvorená tradičná dedina, kde môžete stráviť aj niekoľko hodín prechádzaním sa pomedzi všetky typy historickej architektúry príznačnej pre jednotlivé obdobia Islandu, môžete zájsť do radnice, dielne, školy, drevených chalúpok, kostola, sušiarne rýb, príbytkov domorodcov z rôznych etáp života ostrova, posedieť si v historickej kuchyni, či prezrieť si históriu stavby domov, najete sa v typickej reštaurácii a všade vás budú vítať pôvodní obyvatelia v tadičných kostýmoch, ktorí vo vás vyvolávajú pocit, že ste sa preniesli stovky rokov do histórie.
Na okraji Reykjaviku leží z diaľky viditeľná skupina domov oddelená od ostatnej časti mesta, Álftanes, toto je rezidencia prezidenta. Celý objekt je neohradený a viete sa dostať až k dverám. Keď sa odvážite zaklopať, je veľmi pravdepodobné, že vám domáci otvoria a spýtajú sa vás, či vám môžu nejako pomôcť. Avšak spavidla sa za pomyselnú čiaru – kostol, nechodí. Na tomto mieste bývala aj prvá ženská prezidentka Vigdis Finnbogadóttir zvolená v roku 1980.
Bary a reštaurácie v Reykjaviku
Na spomínanej „hlavnej ulici“ Reykjaviku nájdete väčšinu barov a reštaurácií. Na Islande je najviac hudobníkov na počet obyvateľov, čo zaručuje, že milovníci akéhokoľve štýlu si tu určite nájdu minimálne jeden živý koncert každý večer. Pokiaľ je v bare živá hudba, často sa platí (symbolické) vstupné, opäť zaplatíte ľahko aj platobnou kartou. Najznámejšou diskotékou je B5 (po kríze ich zostalo iba pár, väčšinu zavreli), zaručene budete cez víkend čakať aj 30 minút na vstup, ale je to prakticky jediné miesto, ak chcete diskotéku s čisto komerčnou hudbou. V B5 tiež každý štvrtok môžete zažiť niektorú z islandských hviezd hudobného neba naživo. Ďalšou domácimi navštevovanou diskotékou je Danske Bar. O koncertoch eventoch sa dozviete zo stránky www.midi.is, kde si môžete priamo zakúpiť lístky, alebo navštívte túto stránku. Z mnohých barov v Reykjavíku odporúčam navštíviť: Dolly (tanečná a hip-hop hudba), B5 (komerčná hudba a živé koncerty 1x do týždňa), Lebowski bar, Naesti bar – bar bez hudby, ak preferujete tichšie stretnutia (mnoho Islanďanov si tu dáva spicha aj kvôli nižším cenám).
Z reštaurácií odporúčam Vegamot. Je možné, že budete musieť na stôl čakať aj hodinu, avšak je možné si ho ísť osobne objednať a potom sa prejsť niekde po meste. Veľmi „fancy“ a známa reštaurácia medzi mladými Islanďanmi je aj Grillmarkadurinn, alebo ak máte chuť na rybacie špeciality, určite sa zastavte v Fiskamarkadurinn. Výborný hamburger dostanete aj v Hamborgarabullan (Geirsgotu 1, prístav), na prvý pohľad nie veľmi pôsobivom pube. Avšak už po pár minútach vás atmosféra tohto domáckeho podniku úplne pohltí. K hamburgerom odporúčam domácimi zbožňovanú omáčku „Coctail sauce“, ktorú dostanete doslova všade. Za návštevu určite stojí aj reštaurácia Hamborgarafabrikkan (The Hamburger Factory), kde vás prekvapí časté tlieskanie návštevníkov – do reštaurácii chodia ľudia oslavovať svoje narodeniny a patrí sa každému oslavujúcemu zatilieskať, na stene tu zas visí počítadlo „novo-narodených“ na Islande (tiež sa tlieska pri každom pretočení).
Termálne kúpalisko Blue Lagoon
Mnoho zaujímavých destinácií leží v okolí Rejkjavíku, jednou z nich je prírodné geotermálne spa s liečivými účinkami. Blue Lagoon (modrá lagúna) vás očarí žiarivo modrou vodou a ak máte šťastie a je slnečno, tak aj výhľadom na čierne lávové pole obklopujúce kúpele. Vstupné sa pohybuje okolo 40 Eur a každým rokom stúpa, čo spôsobilo, že Islanďana tu nájdete len zriedka. Voda aj biele bahno, ktorým si relaxujúci natierajú pleť obsahuje veľké množstvo oxidu kremičitého a minerálov.
Golden Circle, vodopády a gejzíry
Golden Circle je názov okruhu, ktorý si môžete kľudne naplánovať ako jednodenný výlet. Začína najväčším národným parkom Þingvellir (Laugavatn), ktorého súčasťou sú napríklad najväčšie jazero na ostove – Þingvalllavatn (pokrýva plochu 84 km2), či miesto kde sa stretávajú dve tektonické dosky (Euroázijská a Severo-Americká doska).
Tu sa oplatí odparkovať auto a prejsť sa cez strmo spadajúce skaly, ktoré vás vyvedú k vyhliadke na široké údolie s miestom každoročného zhromaždenia islandského parlamentu Almannagjá a asi po 1 km prídete k vodopádu Oxarárfoss, do ktorého v minulosti hádzali odsúdených na smrť. V rámci Golden Circle určite stojí za to zastaviť sa a zrelaxovať v prírodných kúpeloch Fontana, ktoré sa rozprestierajú na pokraji jazera Laugarvatn (ak sa odvážite vojsť do jazera, pri plávaní vás prekvapia striedajúce sa časti extrémne ľadovej s horúcou vodou, jazero v preklade totiž znamená „Jazero horúcich prameňov“), či už v kúpeloch Fontana alebo pri Geysir area (Haukadalur) vás určite poctia ukážkou varených vajíčok v horúcom prameni a pečenia chleba v zemi. Surový chlieb zakopú pri horúcom prameni asi 20 cm pod zem a po 24 hodinách ho vyberú upečený.
Ďalšou zastávkou bude oblasť Haukadalur – oblasť horúcich prameňov a prírodných gejzírov, z ktorých napr. Strokkur strieka každých 15 minút vodu do výšky až 15 metrov.
Golden Circle pokračuje zastávkou pri Gullfoss (Zlatý vodopád), ktorý je považovaný za jeden z najkrajších na zemi s vodou padajúcou z výšky 30 metrov.
Pri okužnej jazde neprehliadnite ani Skálholtu – biskupské sídlo, či početné rybárske dedinky (odporúčam Stokkseri), alebo prírodné múzeum v obci Selfoss.
Pláž Djúpalónssandur
Z okolia Reykjavíku vrelo odporúčam pláž Djúpalónssandur pri obci Driftvik. Na pláž sa od parkoviska pri ceste dostanete romanticky vyloženým dreveným chodníkom cez vysoké skaly. Po ceste k pláži si vyskúšajte vašu silu zdvihnutím kameňov „Steintok“ ako to robili aj námorníci vyplávajúci z Driftvíku.
Prichádajúc k pláži prejdete okolo ležérne pohodených kusov železa, ktoré Islanďania nechali na pláži po stroskotaných lodiach ako kultúrnu pamiatku. Ležiac na pláži z kameňov, cítite energiu, ktorá sopečným kameňom zaručila popularitu aj pri masážach. Na jednej strane sa pred Vami naskytne pohľad na úžasnú pláž so skalami týčiacimi sa do výšok (skamenený trolovia) a za vami sa vypína ľadovec Snæfellsjökull (v ktorom sa vraj stretávajú mimozemšťania, ale popri tom je známy aj svojou magickou a liečivou silou).
Po stopách Vikingov
Neďaleko od pláže Djúpalónssandur sa nachádza rybárska obec Hellnar, odkiaľ niekoľkokrát denne vypláva loď na tzv. Viking sushi tour. Ako na každej plavbe loďou, prejdete sa pomedzi skalné útvary a kapitán lode vám porozpráva o všetkých druhoch vtákov žijúcich na skalách (najmä pre Island typických „Puffins“), v druhej časti plavby vám na loď vylovia sieť s morskými plodmi (mušle, hviezdice, ježkovia a všeličo iné), na provizórnom stolíku máte pripravenú aj sójovú omáčku, zázvor a wasabi k čerstvým, pred vami otváraným mušliam. Pre menej odvážnych ponúkajú aj aperitív, alebo pohár vína. Tour trvá asi 1,5 hodiny.
Geotermálna oblasť Seltún
Zo severo-východného okolia Reykjaviku uričte stojí za zmienku geotermálna oblasť Seltún (Krýsavík), ktorá vás očarí svojou farebnosťou a bublajúcou vodou, kam sa len obzriete. Stretáva sa tu niekoľko geotermálnych polí s vyvierajúcim blatom a vodou. Menej náročná túra na vrch hoy vám ponúkne úchvatný výhľad aj na jazero Kleifarvatn a celú geotermálnu oblasť.
Jedna odpoveď