Operaen – Opera
Budova opery na ostrove Holmen v Kodani je neprehliadnuteľnou perlou Škandinávie. Je to dar zakladateľa najväčšej kontajnerovej prepravnej spoločnosti na svete MAERSK obyvateľom Dánska. Má nielen pozoruhodnú veľkosť (do 1700 divákov), akustiku a jedno z najlepších technických vybavení a divadelného zázemia na svete, ale pozoruhodná bola aj cena tejto stavby – viac ako 500 milioónov USD. Ak by ste žiadne predstavenie nestíhali, môžte si tu objednať stôl na večeru. Kartu si však vopred kvalitne dobite, ceny sú vo všeobecne v Dánsku v reštauráciách vysoké, asi o 50 – 100% vyššie oproti našim.
Den Sorte Diamant – Čierny diamant
Napriek hranatosti a ultramodernosti je budova národnej knižnice nádherná – čierna zrkadlová dáma. Ak sa vám práve nechce čítať, varia tam skvelú kávu, podávajú božské brownie a lehátko-sedátka otočené na operu sú v spoločnosti horeuvedených dobrôt poskytujú nekonečnú slasť. Dobre. Ak práve neprší, neleje a nefúka… 😀
Frederik’s Kirke
Je kostolom s najväčšou kupolou v Škandinávii. Leží na 12-tich stĺpoch s priemerom 32 metrov. Iste vám neujde podobnosť s chrámom sv. Petra vo Vatikáne. Vnútri je pokoj, ticho a pohoda. Okrem toho aj neskutočne krásne. Vstup voľný.
Nákupy, nákupy, nákupy
Ak ste fanúšikmi nakupovania, nevynechajte Strøget a jeho priľahlé ulice a uličky. Popri zvučných svetových značkách tu nájdete aj čínske butiky, pouličných umelcov, predavačov kebabu, zmenárne, šmeliny, fejky, najlepšie v cukre opečené horúce mandle. Frešká, čínske fastfoody, obľúbené Seven – eleven – sú drobné obchody so základnými potrebami na prežitie, ako je pivo, voda, sendviče, ovocie, sladkosti za prijateľnú cenu. Pôvodné manufaktúry – môj obľúbený výklad je ten z obchodu s rukavicami – majú všetky farby, štýly, veľkosti, strihy, materiály, aké si viete predstaviť. Nájdete tu najlepšie kaviarne, ešte lepšie pivárne – v Kodani sa predsa varí Carslberg!
Carlsberg Pivovar
Pivo na území Kodane začal variť pán J.C. Jacobsen. Svoju značku pomenoval po svojom synovi Carlovi a vrchu (berg), na ktorom pivovar umiestnil. Múzeum je vlastne prehliadka po starej prevádzke pivovaru. So vstupenkou dostanete 2x skvelé čapované podľa vlastného výberu, prevedú vás históriou nielen samotného pivovaru ale aj výroby piva. Fantastická je časť múzea, kde je za sklenými panelmi umiestnených viac ako 18 tisíc originálnych neotvorených fliaš piva zo všetkých kútov zeme. Vskutku pôsobivé. Vstupné 85 a 60 DKK.
Christianshavn – Malý Amsterdam
Kus Amsterdamu v Kodani. Smelý projekt kráľa Kristiána IV. ako milá pripomienka úzkych vzťahov s Holandskom. Na kedysi bažinatých miestach dal kráľ vybudovať samostatnú mestskú štvrť s obytnými domami, skladmi, kanálom. Mal tu prekvitať obchod aj vďaka kráľovej podpore a daňových úľavách.
Øresundsbron – Most z Kodane do Malmo
Existuje len slabý predpoklad, že si ho pôjdete omrknúť, ale spomenúť ho treba. Jednak preto, lebo vám padne do oka zakaždým, keď sa vyštveráte na niektorú z mnohých vyhliadkových miest v Kodani, jednak preto, lebo je staviteľským skvostom 21. storočia. Bol otvorený v roku 2000, je najdlhším mostom v Európe (8 km). Zvláštny je aj tým, že nadväzuje na 4 km dlhý podmorský tunel Drogden. Z výšky vyzerá, akoby sa strácal v mori. Je nádherný a mýto neskutočne drahé.
Desighnmuseum – Múzeum dizajnu
Moje obľúbené. Vstupné 100 DKK, študenti do 26 rokov zdarma. Nájdete ho na Bredgade 68. Nepotrebuje komentár. Výborné expozície, skvelý program na daždivé či slnečné dni.
Christiansborg – Parlament
Budova parlamentu, úradu vlády, najvyššieho súdu, kráľovské reprezentačné miestnosti, trónna sieň, kde sa prijímajú zahraničné návštevy, kráľovské stajne, vyhliadková veža a skvelá reštaurácia. Nachádza sa v srdci Kodane, výstup na vežu je zdarma, do ostatných častí 120 a 60 DKK.
Nyhavn
Môj obľúbený fotogenický Nyhavn. Najlepšie sa tu cítim ráno, ešte pred návalom húfov turistov – a tých je tu najviac. Iba 2 kaviarne sú v tom čase otvorené. Ale to stačí na skvelé ranné kapučínko, typické dánske palacinky a prebudenie sa. Najmalebnejší kanál v Kodani. Hrá všetkými farbami dúhy.
Slobodné mesto Cristiania
To najpikantnejšie na záver. Cristiania je slobodné mesto – kedysi hippisákov, dnes nezávislákov všetkých kategórií. Niekde v sedemdesiatych rokoch sa títo ľudia nasťahovali do opustených a nevyužívaných vojenských barakov na pobreží kanála Stradsgraven. Po niekoľko desiatok rokov trvajúcom naťahovaní sa s úradmi, políciou, raziami a zatýkaniami pred pár rokmi obe strany vyhlásili akúsi nepísanú toleranciu a v podstate si dávajú pokoj. V Cristianii sa môže všetko. Okrem utekania a fotenia. Tuším tam nemajú radi strelné zbrane a tvrdé drogy. Domy sa tu kúpiť nedajú, môžte sa zapísať na zoznam a niečo vám bude pridelené, ak by ste sa tu rozhodli usadiť. V podstate pozostáva z niekoľkých ulíc a dvoch – troch možností nakŕmiť sa. Je tu malý trh, kde si môžete „pořídit“ všetko, čo je k fajčeniu marihuany a hašiša nevyhnutné. Fajky – drevené, kovové, sklenené, papiere, papieriky, náustky, špičky, a kopec ďalších drobností, o ktorých vôbec netuším, na čo slúžia. 🙂
Jediné čo by sa vám v Kodani nepáčilo, je daň na osobné autá – tuším 180%. Na druhej strane treba povedať, že fungujúca mestská a skvelá medzimestská doprava (rýchlovlaky pohodlné, čisté a tiché ako vaša spálňa), nanovo spustené a ďalej rozširované metro a 350 km cyklotrás je niečo viac, ako len náplasť na privysoké dane na motorové vozidlá. Veď auto v Kodani vlastne ani nepotrebujete
Na ďalšie rozprávanie s Vami sa teší Bero