Bohatá história mesta Kežmarok
Vďaka nálezom vieme, že toto miesto bolo osídlené už od doby kamennej, písomné zmienky sa začali od roku 1251 (darovacia listina kráľa Bela IV). Mesto hralo významnú obchodnú úlohu pre svoju polohu, a tiež vďaka viac ako 40-tim remeselníckym spoločenstvám – cechom. Kežmarok mal významnú bojovú históriu, odohralo sa tu celkovo trinásť vojen a povstaní. Kežmarok sa podpísal aj na objavovaní a sprístupňovaní Vysokých Tatier a viaceré miesta sú tam pomenované podľa mesta. Dnešný mestský erb Kežmarok používa od roku 1463.
Najvýznamnejšie kežmarské pamiatky
Drevený evanjelický artikulárny Kostol Najsvätejšej Trojice
Kostol postavený v rokoch 1687-1688 s pôdorysom rovnoramenného gréckeho kríža je v slohu ľudového baroka a zmestilo sa doň až 1541 osôb. Veriaci muži a ženy museli v laviciach na prízemí sedieť oddelene a zaujímavosťou bola aj povinnosť modliť sa na kolenách. Kostolný organ, je najstarším funkčným barokovým dvojmanuálovým nástrojom na Slovensku. Na Zoznam svetového klutúrneho a prírodného dedičstva UNESCO bol zapísaný 7. júla 2008.
Nový evanjelický kostol s mauzóleom Imricha Thökölyho
Len kúsok od dreveného artikulárneho kostola a lýcea sa hrdo týči Nový evanjelický kostol, ktorý vďaka svojmu orientálnemu štýlu pripomína skôr mešitu. V roku 1870 architekt Teofila Hansena daroval Evanjelickej cirkvi ako projekt už navrhnutý svätostánok pôvodne určený pre Orient. Aj preto má kostol mix byzantských, románskych, renesančných, maurských a rôznych orientálnych prvkov.
Mestský hrad a opevnenie
Medzi dominanty mesta Kežmarok patrí jeden z najzachovalejších hradov na Spiši. Hrad hral významnú rolu najmä v čase takmer 250-ročnej vojny medzi šľachtickými majiteľmi a samotným mestom. Z pôvodne gotickej pevnosti štyri generácie rodiny Thökölyovcov vybuddovali renesančnú rezidenciu. Mesto odkúpilo hrad v roku 1702, využívalo ho na rôzne účely a jeho múzeum je sprístupnené od roku 1931.
Evanjelické lýceum s historickou knižnicou
Budova evanjelického lýcea neďaleko spomínaných kostolov je známa aj vďaka jednej z najväčších a najvýznamnejších školských historických knižníc na Slovensku. Uchováva okolo 150-tisíc zväzkov a tisícky prvotlačí. Lýceum navštevovali alebo v ňom pôsobili aj také slávne mená ako Pavol Jozef Šafárik, Ján a Samo Chalupka, Janko Kráľ, Pavol Országh Hviezdoslav, Martin Rázus, či Karol Kuzmány.
Ďalšie zaujímavé miesta a pamiatky
- Rímskokatolícky kostol Bazilika Povýšenia svätého Kríža
- Kostol Navštívenia Panny Márie
- Mestská radnica
- Reduta
- Železničná stanica v secesnom štýle
Jedna odpoveď
Tak do Kežmarka som sa chystal už dávno vždy iba okolo prejdem keď idem na Bachledku alebo Pieniny. Tento článok ma dosť presvedčil fotky vyzerajú parádne, možno by som dal tip na nejaké odporúčané reštiky lebo je tam čo pozerať a človek pri tom vyhladne. Ďakujem za článok!