Doprava - cesta na Islande

Island – nádherná dovolenka pre dobrodruhov

Island – nádherná dovolenka pre dobrodruhov

Keď som z lietadla prvýkrát zazrela Island, napadla mi jediná otázka: „Čo tu budeme robiť štrnásť dní?“. Celý Island vyzerá zhora ako jedna ležérne v oceáne pohodená doska, na ktorej nie je ani náznak života a takmer pätinu krajiny pokrýva ľad. Čo Island ponúka?

Island - letecký pohľad
Letecký pohľad na Island

Prvý pohľad na Island z pevniny vám vyrazí dych znova…mesačná krajina. Kde oko dovidí, samá lávová skala pokrytá žiarivo zeleným machom. Pokiaľ nemáte okolo seba hmlu hustú ako mlieko, vidíte desiatky kilometrov pred seba a ani počas desiatok hodín v aute sa scenéria takmer nezmení.

Island - mach, láva a sopky

Skala, vodopád, sopka, skala, vodopád, sopka, sopka, vodopád, vodopád, vodopád…Na Islande sa nachádza 130 sopiek, nespočetné množstvo vodopádov a 800 horúcich prameňov, ktoré sú neskutočnými ukážkami sily matky prírody. Pokojne z ničoho nič natrafíte na pramene horúcej vody vyvierajúcej zo zeme s tabuľkou „teplota 80-100 stupňov“.

Počasie na Islande je vždy nevyspytateľné

Určite by som na Island nešla s očakávaním letnej dovolenky, pretože aj zdanlivo slnečný deň nevylučuje, že do večera nebudete potrebovať rukavice. Pre ľudí, ktorí sa odvážia sťažovať na Islande na počasie, majú domáci vždy v zálohe 2 odpovede:

1. Počkajte 10 minút, ono sa zmení.

2. Bude aj horšie 🙂

Najvyššie teploty sa aj v strede leta šplhajú len občas nad 25 stupňov, avšak výkyvy medzi dňom a nocou nie sú tak rapídne, ako sme zvyknutí v strede Európy. Vetru sa však nikdy nevyhnete, občas fúka tak silný, že je potrebné sa niečoho držať 😉 Ideálne je vrstvenie oblečenia, vždy mať po ruke šál a rukavice, ako sú zvyknutí aj domáci, potom vás nič nezaskočí. Vidieť niekoho s dáždnikom je aj pre domácich komickou záležitosťou (kvôli silnému vetru), ten v batožine miesto zaberať nemusí 🙂 Namiesto neho si radšej vezmite slnečné okuliare, v lete je tu slnko tak nízko, priamo oproti vám, že vám svieti vždy priamo do očí, čo je najmä pri šoférovaní veľmi nepríjemné.

 Akureyiri, camping - ubytovanie na Islande

Koľko vás bude stáť dovolenke na Islande?

Pokiaľ sa nerozhodnete pre hotely, ale vezmete svoj trip ako plnohodnotný zážitok a prenocujete v stanoch v kempingových zónach („tjaldstaedi“), ktoré sú na každom kroku a veľmi dobre vybavené, bude najdrahšou položkou po letenke prenájom auta a pomerne drahá strava. Za obedné menu zaplatíte 10-15 eur, najlacnejšim jedlom sú hamburgery, ktoré vychádzajú cca 12 eur. Islanďania si potrpia na ich kvalitu a najmä v Reykjavíku nájdete veľa vychytených prevádzok ponúkajúcich výlučne burgery. Ďalšou nákladnou položkou je alkohol: za pivo zaplatíte v bare cca 5 eur, „shot“ vodky vyjde na cca 12 eur, miešaný nápoj na približne 15-20 eur, na Islande sú veľmi populárne rôzne druhy tzv. Ciders. Alkohol nehľadajte v potravinách, dostať ho len v tzv. Liquer stores. Veľmi populárne sú Happy hours v baroch, cez ktoré vždy nejaký typ alkoholu dostane za polovicu (aplikácia Appyhour vám povie o každom mieste s happy hour kdekoľvek na Islande ste). Na Islande viete doslova všade, aj na najmenšom trhu v dedine s 12 obyvateľmi, platiť platobnou kartou a nech vás neprekvapí, že od vás nikto nežiada PIN kód. Islanďania majú na svojich kartách aj fotografie a používajú ich ako personal ID, ale od turistov často tiež PIN kód nežiadajú. Ja osobne som na Islande ich Islandskú korunu v ruke ani nedržala.

K najväčším prírodným atrakciám (sopky, vodopády, národné parky či ľadovce ako Gullfoss, Geysir, Jokurlsarlon, Skulfoss, …) sa dostanete zatiaľ zdarma, avšak Islanďania zvažujú spoplatnenie niektorých atrakcií kvôli narastajúcemu počtu turistov. Najväčší nárast zaznamenali po výbuchu sopky Ejafjallajokull v roku 2010.

Doprava na Islande

kone na Islande

Krajinu môžete prejsť niekoľkými spôsobmi. Na viacerých farmách ponúkajú možnosť prenajatia koňa od cca 15 eur/deň  (Islandské kone ako jediné na svete dokážu klusať až piatimi spôsobmi, teda jedným špeciálnym krokom navyše oproti iným, vďaka čomu jazdu na koni zvládnu aj začiatočníci, kone sú nižšieho vzrastu a veľmi netradične, oddychujú poležiaci – keď uzriete pole plné na prvý pohľad zdochnutých koní, to nie je morbidita domáceho farmára, ale ide o konskú siestu 🙂
Doprava - cesta na Islande

Island ponúka niekoľko zaujímavých viac-denných peších túr (tu nájdete trasy) , alebo môžete zvoliť prenájom auta (benzínové stanice nie je problém nájsť, čo vás môže prekvapiť, je, že ich neobsluhuje ľudská sila, jednoducho zaplatíte kartou a idete ďalej). Z hlavného mesta Reykjavik je možné si objednať celodenné prehliadky autobusom so sprievodcom (vždy je dostupná aj alternatívna v angličtine, často sú však kombinované s Dánskym jazykom), tieto si môžete objednať na stránke www.re.is– väčšinu z nich stačí rezervovať deň vopred, jedine prehliadku tzv. „Golden circle“ je odporúčané rezervovať vopred (aspoň týždeň).

Najideálnejšou prepravou po Islande je auto. Diaľnice na ostrove nehľadajte, v princípe, mimo Rejkjavíku a okolia je iba jedna cesta prvej triedy, ktorá nie je vo všetkých jej častiach ani len asfaltová. Najvyššia povolená rýchlosť je aj preto 90 km/hodinu. Auto si na Islande môžete prenajať pohodlne vopred cez internet.

Obľúbené jedlo Islanďanov – Zmrzlina

Islandská zmrzlina

Napriek tomu, že teplota sa aj počas leta sotva vyštverá nad 25 stupňov C, je takmer národným športom všetkých mladých Islandčanov každý večer (a keď píšem každý, myslím KAŽDÝ) ísť na zmrzlinu. Prevádzky sú otvorené aj do polnoci. Aj podľa európskych štatistík je najväčšia spotreba zmzliny na obyvateľa práve v severských krajinách :).
Rad na zmrzlinu - Isbud Vestubaejaris

Nejde však o hocjakú zmrzlinu, väčšinou ide o prevádzky rodinného charakteru. Mladí sú pred nimi schopní stáť v rade aj 30 minút. Najčastejšie kupovaná zmrzlina má približne 250 gramov. V princípe si vyberáte medzi dvoma typmi základnej zmrzliny (smotanová – „nový typ“, alebo mliečna – „starý typ“) a následne si vyberiete 3 z mnohých ponúkaných prísad (od bobuľového ovocia, cez oriešky, drvené čokolády, mletý Snickers, až po cukríky). Následne sa so zmrzlinou presuniete do auta, zakúrite si a môže sa konzumovať :). Osobne v Reykjavíku odporúčam prevádzku Isbúd Vestubaejaris (má niekoľko pobočiek po celom meste), avšak bedekre tvrdia, že najlepšiu zmrzlinu robí už desaťročia malý rodinný podnik Brynja v 2. najväčšom meste Akureyri. Chcete na domácich zapôsobiť? Takto si vypýtate spomínanú zmrzlinu: „Halló, bragdaref, takk.“




Elfovia a ich domčeky

Keď cestujete cez Island a popri ceste krajinou zazriete menšiu či väčšiu skalu, ktorá má malé drevené dvierka, našli ste domček Elfov. Žijú výlučne v skalách, nie v horách a svoje domčeky si stavajú vždy veľmi prezieravo, neďaleko fariem. Elfov však môžu vidieť iba deti. Ide o veľmi pokojné a intelingentné tvory, pokiaľ ich nenahneváte, v opačnom prípade sa môže stať, že na vašej farme začnú umierať zvieratá, člena vašej rodiny zavalí vlečka, a podobne.

TIP: V meste Stokkseyri vás múzeum Draugasetri láka na prehliadku Elfov. Vstup do múzea Elfov stojí približne 12 eur a hneď vedľa neho je za ďalších 12 eur „Dom hrôzy“, pričom pri kúpe lístkov do oboch dostanete zľavu 1 euro 🙂 Elfov však v celom múzeu neuvidíte, v múzeu uvidíte dvoch či troch spiacich (veľmi málo kreatívne poňatých) trolov a asi 20 minútový film o polárnej žiare, ale pokiaľ vám je čas a budget na túto dovolenku vzácny, odporúčam múzeum nenavštevovať.

 

Páčil sa ti článok? Daj o nom vedieť známym:

Facebook
Twitter
Pinterest

31 Responses

  1. Ahoj Iva, Idem na Island cca 1 mesiac autom z Danska . Rad pred cestou si co to precitam o danej krajine. Postrehy od ludi ako siTy su stale vzacne. Do sveta vyrazam 5 krat do roka a verim ze island po Nordkape a Lofotach bude ceresnickou na torte !!!

    1. IVKA: Ahoj Dušan, veľmi pekne ďakujem, pre mňa je Island stále srdcovkou a chystám sa tam určite znova, tentokrát v zime. Ak máš otázky, na ktoré si v článkoch nenašiel odpoveď, kľudne sa pýtaj 🙂

    1. Ahoj Peťo, ak chceš cestovať a vidieť všetky krásy Islandu za svetla, ideálne je Island navštíviť v lete (jún-august). Ak by si na Island šiel kvôli polárnej žiare, tak november – február, tieto mesiace sú ale na cestovanie dosť nebezpečné a netreba islandskú prírodu podceniť. Na prvýkrát by som asi odporučila to leto 🙂

  2. Ahoj Ivka, zvažujeme s manželkou k našim tohtoročným okrúhlinám :-), poznávačku na Island, údajne je to najromantickejšie miesto na turistiku. Už som čo to Islande počítal, z netu a knižiek, len stále zvažujem, či ísť na vlastné riziko (nevieme ANG), alebo vybrať cestovku. A ešte či ísť aj s deťmi alebo bez nich. Takmer všade je upozornenie na to počasie, tak nevieme sa rozhodnúť. Čo by si nám poradila. Ďakujeme

    1. odpoveď od Ivky: „Ahoj Juro, rozmýšlaš úplne správne 🙂 Záleží aké veľké sú tvoje deti, ale ak sa obávaš počasia, tak na Islande to zas nikdy nie je extrémna zima, ak by s tebou radi stanovali napríklad pri 5-15 stupňoch, tak prečo nie. A Island sa dá kľudne poňať ako dovolenka z auta, teda zimy sa extrémne báť netreba. Čo sa týka toho ísť na vlastnú päsť, zvážila by som sprievodcu možno len pre ten jazykový dôvod, aby ste si vedeli odniesť čo najviac, je pravda, že bude všetko pravdepodobne v angličtine.“

    1. odpoveď od Ivky: „Ahoj Peťo, určite áno. Turistické oblečenie pomôže najmä pri silnom vetre, ktorý je na Islande vždy. Dobré turistické topánky tiež, keďže sa väčšinou pri vodopádoch aj výstupoch k niektorým turistickým atrakciám šmíka. Skôr by som si brala oblečenie vhodné pre vrstvenie sa, aby si vedel flexibilne zhadzovať a nahadzovať na seba 🙂 Šál, čiapku a aspoň obyčajné rukavice si zbaľ na 100% či ideš v lete alebo v zime, tiež kvôli vetru. Kvalitné slnečné okuliare v lete sú nevyhnutnosťou, pretože slnko máš 24 hodín presne oproti, keďže nevychádza a nezapadá ako u nás a pri šoférovaní to môže byť nepríjemné. Kvalitné turistické oblečenie sa dá super nakúpiť aj priamo na Islande, najmä v Reykjavíku.“

  3. Ahoj, chcela by som sa spýtať, kde sa dajú prenajať tie kone, na súkromných farmàch rovno na mieste? Na nete som totiž našla samè agentúry, ktoré ponúkajú koňa na 2 hodiny okolo 70 eur. Ďakujem

  4. Ahoj Soni, ideálne je objednať si ich vopred. Väčšinou ich len tak na počkanie a na opýtanie sa na farme neposkytujú. Objednávky cez internet sú spoľahlivé.

  5. Ivka ! Chcem sa ta opýtať kde sa da/Okrem Reykjaviku/ kúpiť oblečenie také ich severské a ci vôbec. V Nórsku som si kúpil a rad v tom chodím aj po EÚ. Na island idem v júni cez faerske ostrovy.auto mam prichystané a som už aj nabaleny. Beriem si aj naf. čln s el. motorom. Myslíš si že ze ho použijem? Hlavne na chytanie rýb na večeru, v Nórsku som si nachytal aj z brehu.ale videl som zábery ze tam sa plavili okolo ľadu. To môže byť tiež zážitok. Autom chcem ísť aj na Oskjuvatn /Askja/ sopka s vodným kráterom.kde pôjdete najbližšie? Som si myslel ze za polárnou žiarov pôjdem do Nórska. !

    1. Ahoj Dušan, najlepšie nakúpiš v Reykjaviku, obchodíky majú aj v menších mestách, ale pomerne k veľkosti. Keďže druhé najväčšie mesto Akureyri má 17000 obyvateľov, tak aj výber v obchodoch bude v pomere k obyvateľom :). Rybolov žiaľ nie je moja špecialita, v tom ti žiaľ neporadím.

  6. Ahoj Ivka, veľká vďaka za článok! Je to skvelá pomoc pri zisťovaní základných info o Islande. Chystáme sa tam teraz niekedy v priebehu jún-júl. Super, že článok nie je zbytočne dlhý, a pri tom píšeš presne tie veci, ktoré ma zaujímali 🙂

  7. Ahoj Ivka, v júli ideme „dať“ Island z trošku iného ako dovolenkového dôvodu … dovážam od tadiaľ mačky plemena nórska lesná, a tak som si pobyt predĺžil o nejaké dva dni, keď už tam budeme, aby sme si niečo aj pozreli. ubytovanie sme si zabezpečili v Keflavíku, pár km od letiska, auto je už tiež rezervované. viem, že to nie je veľké mesto, ale určite sa aj tam dá niečo vidieť, čo-to pofotiť … nablízku sú najslávnejšie prírodné kúpele … Blue Lagoon … to už viem, ale s prihliadnutím na to, že všetky hlavné lákadlá sú na SZ krajiny a relatívne ďaleko, čo by si doporučila určite nevynechať a ísť si pozrieť. za 4 dni sa toho dá dosť vidieť, ale zároveň chceme prespať už v zaplatenej ubytovni v Keflavíku. auto bude len „klasické“ na bežné cesty, žiadne off road alebo 4×4. zatiaľ ďakujem. už sa nevieme dočkať. a sám neviem, čo od toho vlastne očakávať … 😀 … o to je to zaujímavejšie.

    1. Ahoj Rasťo, sám Keflavík je veľmi pekné mesto. A vôbec never tomu, že všetky lákadlá sú na SZ krajiny. Určite si prejdite celý poloostrov vrátane Reykjavíku, ja by som volila ist do Rejkjaviku na 1 den na otočku (pozrite si môj článok KRÁSY ISLANDU – REYKJAVIK A OKOLIE https://www.milujemcestovanie.sk/krasy-islandu-reykjavik/), a potom za 1 deň si dajte trasu Seltjarnares, Kopavogur Gardabaer, Seltjarnares, Harnafjordur, Gardur aj Gardoskagi. Ak vám vystane čas, skúste Blue Lagoon ako si písal. Alebo ďalšia alternatíva, na ktorú vám stačí 1 deň je práve rezervovaný vílet na Golden circle (tiež info v článku Krásy Islandu) a tým pokryjete top atrakcie. Neboj sa 4 dní, určite si z nich vezmite čo najviac, oddychovať budete až doma 🙂

      1. Ahoj, tak s odstupom takmer 2 mesiacov sa ozývam ohľadom môjho „výletu“ … povedal som si, že tam musím ísť znova, a to aj napriek niektorým nie zrovna ideálnym záležitostiam … až 2 mesiace mám požičovňou áut blokovaný depozit … nič som nevyriešil žiadnym spôsobom … NEDOPORUČUJEM tankovať palivo na benzínkach bez obsluhy, 50 eurový účet vám môže bloknúť na karte 187 eur, ako mne na dlhé 3 týždne. je to skrátka tak. vymákli sme asi najkrajšie počasie, aké sme mohli mať … krásne slnečno a teplo (na ich pomery domácim bolo teplo) … 18 stupnov cez den a krátke tričká sme mali … ani kvapka celý pobyt … vietor nám vôbec nevadil. mal som jediný problém … 3 dni som si zvykal na ten „odporne čistý“ vzduch, čo tam bol … na prehliadku ostrova sme „použili“ kamarátky mačkárky … videli sme všetko podstatné, čo sa vidieť dá … Reykjavík (nádherné veľké mesto), všetkým doporučujem Nepálsko-Indickú reštauráciu, Národné múzeum osídľovania Islandu (kamarátka tam pracuje skoro s celou rodinou), Seljalandsfoss, Urridafoss, Selfoss, Skógafoss, Gullfoss, Black beach pri Víku, sopku Eyjafjallajokull, Mys Dyrhólaey, gejzíry Strokkur, národný park Dingvellir … okrem toho málo známy zachovalý 1 z 3 originálnych vikingských domov kúsok od Selfossu, žiaľ len zvonka, lebo mali akurát zatvorené, škoda … v Selfosse doporučujem ísť na black grilled hot-dog (tuším tak sa to presne volá), niečo nezameniteľné … v Reykjavíku určite nevynechať Íslenski barinn a šecialitku z veľryby a fritované zemiaky (bezkonkurenčné) … fotky nemám dodnes spracované … okrem iného väznicu pre cudzincov (to vypadalo ako kemp) … skrátka WAW … musím ísť znova … 😀

  8. Dobrý deň, prosím vás neviete o niekom kto by nás po Islande povolil? Chceli by sme ísť, le ešte nevieme kedy. A hľadáme sprievodcu slovensky alebo česky hovoriaceho. Ďakujem s pozdravom Iva

  9. Ahojte,my sa chystame na Island v decembri…Mate niekto skusenost?Kde sa da dostat aj v zime?Viem,ze k sopkam sa nedostanem…Dajte niekto tip na cestovanie v zime

    1. mozem ti zistit, u kamaratiek na Islande, do vnutrozemia asi urcite nie, a ked, tak len na 4×4, to maju osetrene, a podla mna inak vsade, vsetko je volne pristupne pri hlavnych tahoch ciest.

  10. Pekný deň prajem 🙂
    Rada by som sa spýtala, keď vidím ten Rasťov príspevok, ako je to s tými depozitmi na kreditných kartách… používam kreditnú kartu veľa a často pri cestovaní aj platení cez internet, len mam trošku obavu, keď mi všade budú blokovať vyššie čiastky ako skutočne miniem, tak sa bojím, že mi moja kreditka nebude na Islande stačiť 2 týždne :)) a to mam úverový rámec 5000 Eur… A ešte premýšľam nad jednou vecou…autopožičovni bude vadiť, keď na kreditnej karte je moje meno ale šoférom bude manžel??
    ďakujem za prípadne odpovede 🙂
    m.

    1. z mojej skusenosti je problem len na tych pumpach bez obsluhy, tym sa treba vyhybat aklo cert kriza. kartou zaplatis uplne vsade, aj na WCku v Narodnom parku … 🙂 … zalezi od nasej banky, ci si bude uctovat aj platbu za realizaciu tranze v inej mene, SLSP to tak robi, co som nevedel v tom case. za normálnych okolnosti ti obsluha ukaze, kolko platis v ISK alebo v EUR, alebo si sama na terminali vyberies menu platby … je to velmi prehladne a jednoduche, ale vsade inak. depozit urcite bude chciet autopozicovna, SIXT konkretne zadrziaval mne rovne 2 mesiace 300,- EUR a mal som pozicany Opel Astra na 4 dni za nejakych 451,- … len nechapem preco az taku dlhu dobu, neda sa to nijako ovplyvnit, zial. okrem tej pumpy pri letisku bez obsluhy a tohto depozitu … NO PROBLEM … ani som nevidel, ako vypadaju ich peniaze … vlastnej videl, lebo mi ich baby dovolili odfotit … 🙂 … ak bude soferovat tvoj manzel, mozno bude problem s kartou, ze nebude na jeho meno, to si zisti dopredu u autopozicovne. a mam pocit, ze robia rozdiely, ci e karta kreditna alebo debetna … doporucujem radsej debetnu, s vlastnymi zdrojmi pred kreditnou. ale mozem sa mylit.

  11. Pekný deň prajem 🙂
    Veľmi krásne fotky a užitočný článok, vďaka za cenne informácie 🙂
    Ked uz vidim ten prispevok od Rasta, rada by som sa spýtala, ako je to s depozitmi na kreditných kartách… používam kreditnú kartu veľa a často pri cestovaní aj platení cez internet, len mam trošku obavu, keď mi všade budú blokovať vyššie čiastky ako skutočne miniem, tak sa bojím, že mi moja kreditka nebude na Islande stačiť 2 týždne :)) a to mam úverový rámec 5000 Eur… A ešte premýšľam nad jednou vecou…autopožičovni bude vadiť, keď na kreditnej karte je moje meno ale šoférom bude manžel??
    ďakujem za prípadne odpovede 🙂
    m.

  12. Ahoj…premýšľame ísť na týždeň na Island na konci októbra, len sa obávame, či je to vhodné obdobie, hlavne keď si budeme chcieť len také normálne malé autíčko prenajať, žiadne 4×4. Myslíš, že to bude všetko zjazdné a v poriadku? Ďakujeme

  13. Ahoj, chcem sa opýtať máme záujem ísť na island koncom oktobra začiatko novembra, aku moznost prenocovania by si odporucala? je tam nieco ako hostel,motel ,privat a podobne? na stan myslim ze bude zima a hotel je drahy..tak nieco medzi (?) Vďaka…

    1. Veronika my sme napriklad vyuzili airbnb a boli sme spokojni. Hotely su o dost drahsie ako taketo privatne ubytovanie u niekoho doma a podla nas je to komfortnejsie ako hostel, kde je casto aj 4+ ludi na izbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto stránka podporuje tvorbu Cookies, pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s uložením Cookies vo Vašom prehliadači. viac informácií

Súbory cookie:
S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie tejto webovej lokality ukladáme niekedy na vašom zariadení malé dátové súbory, tzv. cookie. Je to bežná prax väčšiny veľkých webových lokalít.

Čo sú súbory cookie? Súbor cookie je malý textový súbor, ktorý webová lokalita ukladá vo vašom počítači alebo mobilnom zariadení pri jej prehliadaní. Vďaka tomuto súboru si webová lokalita na určitý čas uchováva informácie o vašich krokoch a preferenciách (ako sú prihlasovacie meno, jazyk, veľkosť písma a iné nastavenia zobrazovania), takže ich pri ďalšej návšteve lokality alebo prehliadaní jej jednotlivých stránok nemusíte opätovne uvádzať.

Ako kontrolovať súbory cookie Súbory cookie môžete kontrolovať a/alebo zmazať podľa uváženia – podrobnosti si pozrite na stránke aboutcookies.org. Môžete vymazať všetky súbory cookie uložené vo svojom počítači a väčšinu prehliadačov môžete nastaviť tak, aby ste im znemožnili ich ukladanie. V takomto prípade však pravdepodobne budete musieť pri každej návšteve webovej lokality manuálne upravovať niektoré nastavenia a niektoré služby a funkcie nebudú fungovať.

Zavrieť