Irán je a bude kontroverznou krajinou, no často si ju neprávom démonizujeme. Aký v skutočnosti je? Vedeli ste, že existujú dva Irány? Jeden je mediálny a druhý je ten skutočný ležiaci na Strednom Východe. Spoločne poodhrnieme závoj tejto neskutočne zaujímavej krajiny nabitej pamiatkami a úsmevmi Peržanov. Ocitneme sa v najposvätnejšom mieste iránskych šiítov, v elektrizujúcom Mašade pri hrobke emáma Rezu, ktorú navštevuje viac ľudí než posvätnú Mekku. Navštívime perzských básnikov a stretneme sa v Túse s perzským Shakespearom. Teherán prekvapí svojimi palácmi, bazármi a vysokými horami na periférii. Prvý čaj so škoricou, šafranová zmrzlina a geniálny kebab. Hovorí Vám niečo zurcháne? Nadýchneme sa najkrajších perzských záhrad, v rozprávkovom Abyaneh nebudeme veriť, že takéto miesto stále existuje a v čarovnom Esfaháne pochopíme prečo ho prezývajú „polovica sveta“. Kresťanská katedrála v srdci Iránu? Irán je plný prekvapení! V púštnom Yazde sa stratíme v labyrinte hlinených uličiek, vylezieme na veže ticha. Poznáte zoroastriánske náboženstvo? Na chvíľu sa staneme súčasťou starovekej Perzskej ríše, ktorá naháňala strach mnohým národom a zničila mnohé grécke mestá. Slávny Perzepolis, Alexander Veľký, Kýros Veľký a nekropole perzských kráľov. Čaj pri hrobke básnika Haféza, najkrajšie bazárové uličky, záhrady, vôňa korenín a desiatky nových známych. Irán sa dostáva do srdca a človek si túto krajinu zamiluje.
Keď sa povie dovolenka v Iráne, nevyvoláva to práve pocit bezpečia. V čom sa líši od svojich susedov ako Afganistan, Pakistan, Irak alebo Saudská Arábia?
Pocit bezpečia meno Irán nevyvoláva najmä kvôli veľmi zlému mediálnemu obrazu, ktorý si krajina neprávom vyslúžila a preto hovorím, že Irány sú dva. Jeden mediálny a druhý, ten skutočný, ktorý leží na Strednom východe. Kto sa ocitne v tom reálnom Iráne, ten po chvíli sám zistí, že tu takmer žiadne nebezpečenstvo nehrozí, priam naopak, bude šokovaný príjemnými stretnutiami s domácimi. Irán je neskutočne odlišný od krajín akými sú Irak, Afganistan či Pakistan, najmä kvôli bezpečnosti, ktorú si po dlhé roky drží. V Iraku po americkej okupácii je dnes ešte viac problémov ako predtým kvôli Islamskému štátu, Afganistan sa ešte nevymotal zo špirály vojny a Pakistan má v sebe veľa nebezpečných miest. V Iráne si človek môže pohodlne vyjsť do bazáru, sadnúť si na trávu do parku, k fontáne, k hrobke básnika, popíjať čaj a zhovárať sa s domácimi. Najväčším nebezpečenstvom bude pohostinnosť Peržanov, pretože akonáhle sa prelomia bariéry, zahrnú Vás pozornosťou, čajom, jedlom a nebude sa Vám chcieť odchádzať. Ani so Saudskou Arábiou sa Irán nedá porovnať. Kým v arabskej krajine panuje nesmierne konzervatívny islam, v ktorom ženy nemôžu sami šoférovať, vychádzať z domu bez mužského príbuzného a prakticky v bežnom živote neexistujú, v Iráne je všetko naopak a ženy sú mimoriadne vzdelané, rozhľadené, hovoria anglicky, francúzsky, recitujú poéziu, zaujímajú sa o svet a tešia sa, ak si môžu s turistom v parku pokecať.
Povedz 5 dôvodov, pre ktoré sa jednoznačne oplatí cestovať do Iránu.
Ľudia, ľudia a ľudia. Všetkých päť dôvodov by sa dalo vyplniť týmto slovíčkom, pretože aj keby nemal Irán žiadnu pamiatku, žijú tu skvelí a pohostinní ľudia, z ktorých sa ešte nevytratilo ono povestné „Hosť do domu, Boh do domu“. Irán má však veľmi veľa dôvodov prečo sa sem vybrať a medzi tých 5 najhlavnejších patrí:
- Peržania – vzdelaný, kultúrny národ, ktorý každého prekvapí, pretože si o ňom človek podvedome myslí niečo negatívne.
- Fascinujúca história, ktorá kráčala touto oblasťou od slávnych kráľov Achajmenovskej dynastie, cez prvé islamské kalifáty až po perzské dynastie, ktoré zveľaďovali mestá a premenili ich na obrazy z orientálnych rozprávok Tisíc a jednej noci v podobe Esfahánu, Yazdu či Širázu.
- Perzská kuchyňa – mnohí si myslia, že Iránci jedia iba kebab, ale nie je to vôbec tak.
- Tradície krajiny – od starobylého perzského športu zvaného zurcháne, ktorý nemá vo svete obdoby až po čítanie poézie pri hrobkách básnikov, akými bolio Ferdúsi, Haféz či Sádi.
- Iránska príroda – púšte, polopúšte, zasnežené pahorky vysokých hôr, zelené údolia naplnené riekami a pocit, že každý kraj je odlišnou krajinou.
Ako je to s gurmánskymi zážitkami? Čo ti v Iráne najviac chutí?
Perzská kuchyňa je veľmi zaujímavá, hoci pre našinca pomerne neznáma, pretože obvyklá predstava hovorí o tom, že Iránci jedia len kebab. Nie je to úplná pravda, hoci kebaby v mnohých variáciách patria k chrbtovej kosti miestnej kuchyne. Tým najtradičnejším je chello kebab, mleté mäso na špajdli s ryžou ochutenou šafranom, ale obľúbenými sú aj kuracie, jahňacie či hovädzie kebaby. Bravčové mäso by sme v Iráne hľadali márne, ale nikomu tu ani nechýba. Medzi vynikajúce perzské jedla patrí fesendžun, mäso v omáčke z granátových jabĺk a vlašských orechov so šafranovou ryžou, do ktorej sa hodia ešte brusnice. Úžasný zážitok a spleť chutí, na ktorú sa vždy veľmi teším, keď sa v Iráne ocitnem.
Okrem toho medzi skvelé jedlá patrí aj jedlo zvané dizi – hlinená nádoba naplnená duseným mäsom, zemiakmi, rajčinami, zeleninou a človek k tomu dostane mažiar, ktorým si pripraví zmes, všetko roztlačí a napokon má z toho chutnú kašu.
Používa sa tu veľa zeleniny, baklažánov a človek sa diví, aké divy z nich dokážu vytvoriť. Medzi miestne špeciality, na ktoré si netrúfne každý, patrí kále páče – varená ovčia hlava, ktorú dostanete na tanier.
Národným nápojom je čierny čaj, ktorý sa v Iráne tiež pestuje. Alkohol by sme tu hľadali márne, no čaj ho dokonale nahradí a čajovne sú krásnymi miestami, kde sa človek vždy stretne s domácimi a skončí pri rozhovore či vodnej fajke. Iránsky čaj milujem natoľko, že si vždy domov priveziem veľké balenia. Miestni ho niekedy dochucujú šafranom či škoricou a vytvorí to príjemný staroperzský nádych.
Na aký zážitok z tejto krajiny nikdy nezabudneš?
Medzi najkrajšie zážitky v Iráne patria stretnutia s ľuďmi. Pamätám si svoju prvú cestu do Iránu, kedy sme ešte v autobuse z Istanbulu stretli iránsku rodinku a po niekoľkých hodinách cesty sa nás pýtali, kde budeme spať a kým sme zo seba vystrelili odpoveď vypadlo z nich, že musíme ísť k ním. Pozvali k sebe neznámych ľudí a starali sa o nás, akoby sme boli členovia rodiny. Dostali sme izbu, večer sme strávili pri čaji, zmrzline a rozhovore a na ďalší deň nás vzali do mesta, nakupovali sme na perzskom bazári, túlali sa uličkami, mešitami a keď sme sa vrátili domov, čakal nás na koberci prestretý obrus plný tanierov a mištičiek s perzskými špecialitami. Stará mama rodiny prišla domov, aby všetko pre nás navarila. Dve hodiny sme hodovali a keď sme museli odísť na autobus, zavolali taxík, zaplatili ho za nás a popriali všetko dobré. Vtedy si človek uvedomí, že Iránci sú krásni ľudia a je mu ľúto z toho zla, ktoré sa na nich valí z médií, pretože to nie je pravda. Pohostinnosť je u nich na prvom mieste a ukážu ju neznámym ľuďom bez toho, aby od nich na oplátku niečo čakali. Vtedy sa vždy pýtam samého seba, ako by to vyzeralo, keby po Slovensku cestovali Iránci. Stalo by sa im niečo podobné?
Ktoré iránske mesto je podľa teba najkrajšie?
Keďže je krása subjektívnym vnemom, podľa mňa to je mesto Esfahán v centrálnej časti Iránu. Je to miesto, ktoré akoby ani nepatrilo na tento svet, pre Iráncov je Esfahán polovicou sveta a hovorí sa, že keby aj zvyšok sveta bol tak krásny ako Esfahán, svet by sa podobal na raj. Byť tu v strede obrovského Emámovho námestia a vidieť okolo seba klenoty perzskej architektúry v podobe mešity šejka Lotfolláha, Emámovej mešity, paláca Ali Qapu a napokon vstup do bazára Qesariyeh je to, čo si človek bude pamätať do konca života. Ak sa k tomu pridajú farebné fontány, svetlá bazárov a nočná obloha pokrytá hviezdami, telom budú zmietať zimomriavky. Všade tu vládne pohoda, ľudia sedia na trávniku, behajú, hrajú futbal, korčuľujú sa, sedia v konských drožkách a rodiny sem prichádzajú piknikovať. Prejdem sa námestím, na rohu si dám tradičnú perzskú zmrzlinu faludé, napokon nechám plynúť čas v čajovni a som v perzskej rozprávke. Toto miesto sa nedá nemilovať. Esfahán nesf-e džahán, bude znieť v hlave už naveky. Esfahán je polovicou sveta.
Sprievodca CK BUBO Tomáš Kubuš je vyštudovaný historik s veľkým srdcom. Získa si vás obetavosťou (vie o vašich prianiach skôr, než si ich uvedomíte vy) a ohromnými znalosťami. Miluje Áziu a krajiny Stredného východu. Stretnete sa s ním v Iráne aj v Uzbekistane, v Jordánsku aj v Izraeli. Do novšej histórie si chodí oddýchnuť do juhovýchodnej Ázie. S láskou vás prevedie Indočínou, Thajskom či Malajziou. Veľmi rád píše a jeho články nájdete v mnohých slovenských časopisoch aj na našom blog Od pólu k pólu.