Malebná rakúska dedinka Hallstatt v okrese Gmunden pri Halstattskom jazere (Hallstätter See) bola do 19. storočia dostupná len po jazere alebo horským priechodom. Aj napriek tomu, že má menej ako tisíc obyvateľov, patrí medzi turisticky najzaujímavejšie miesta v Rakúsku. Spoločne s Dachstein pohorím a historickou oblasťou Inneres Sallzkammergut patrí do Svetového dedičstva UNESCO.
V roku 1846 boli nad dedinou Hallstatt objavené obrovské polia hrobov zo staršej železnej doby a odhalená bola aj jedna z prvých kováčskych železných dielní. Práve vďaka rozvinutej spoločnosti v okolí náleziska z obdobia 4-7. storočie pred našim letopočtom bola pomenovaná podľa tejto oblasti halštatská kultúra. Aj keď sa neskôr počas rímskej ríše nespomína výrazne, v 14. storočí získal Hallstatt trhové právo, ktoré potvrdzuje hospodársky význam obce. Prečo sa však do Hallstattu oplatí ísť na výlet dnes?
1 | Krásna príroda a jazero
Osem a pol kilometrové jazero široké 1-2 kilometre je obkolesené horami, ktoré dodávajú prírode škandinávsky nádych. Jazero je miestami hlboké až 125 metrov, má krásne malé pláže, nádherné okolie a láka turistov z celého sveta. Od potápania, cez rybačku, plavbu na člne, či bicyklovanie v okolí.
2 | Uličky, námestie a krásne domčeky
Námestie, úzke uličky s domčekmi, ktoré obrastajú konáre stromov a zdobia kvety v oknách, si ihneď zamilujete. Ešte aj policajná stanica je v Hallstatte štýlová 😉
3 | Fotogenické kostoly
Na konci 18. storočia cisár Jozef II. povolil aj protestantom vyznávať vlastné náboženstvo, a tak si najskôr postavili jednoduchý dom modlitieb bez veže, či zvonov, ktorý bol neskôr prestavaný na krásny kostol. Ten dnes patrí medzi najvyhľadávanejšie pohľadnicové motívy Rakúska.
V katolíckom kostole len desiatky metrov vzdialenom od spomínaného kostola sa v kaplnke sv. Michala nachádza turistická atrakcia, tzv. „Dom kostí“ s kolekciou stoviek lebiek, ktoré pre nedostatok miesta na cintoríne začali zhromažďovať v kaplnke. Mnohé z lebiek sú pokreslené.
4 | Najstaršia soľná baňa
Ak sa nevyberiete do najstaršej soľnej bane, v ktorej sa ťažila soľ už v 15. storočí, kúpte si z nej soľ aspoň ako suvenír. Od kuchynskej soli s peknými soľničkami až po soľné lampy ju nájdete v rôznych podobách. Ak sa vyberiete do hallstatského sveta soli na kilometer vysoký vrch Salzberg, určite si užijete aj krásny výhľad z historickej Rudolfovej veže. Navyše zistíte zaujímavosti o 300-ročnej histórii ťažby soli, či zakonzervovanom tele z r. 1734 nazvanom „Muž v soli“. Pre deti je hlavným lákadlom 64-metrov dlhá drevená šmykľavka, najdlhšia v Európe. Keďže je otvorená len apríl až november, určite sa sem ešte vrátime.
5 | Múzeum a história
V Hallstatte sa nachádza múzeum svetového dedičstva (Welterbemuseum Hallstatt), ktoré ponúka históriu oblasti za posledných 7 tisícročí – od najstaršej soľnej bane, až po získanie štatútu UNESCO. Dozviete sa o mnohých érach pomocou multimediálnych infopanelov aj artefaktov. Nálezisko prehistorického pohrebiska zas odhaľuje život 5000 – 1000 rokov pred naším letopočtom na základe viac ako 4-tisíc mŕtvol a mnohých archeologických nálezov.