DUBROVNÍK – perla Jadranu, svetové dedičstvo UNESCO, jedno z najkrajších chorvátskych miest, obľúbená turistická destinácia. Všetci o ňom vieme, ale kto z nás vie niečo o jeho histórií? Prečo je toto mesto obohnané dvojkilometrovými vysokými hradbami? Kto za nimi žil a pred kým ho chránili? S príbehom tohto nádherného mesta sa môžete zoznámiť v šesťdielnom chorvátskom seriáli Dubrovník – Republika, ktorý vysiela TV stanica VIASAT HISTORY, od stredy 3. Mája o 21:00 hod.
V jadranskej oblasti, na území dnešného mesta Dubrovník, sa kedysi rozprestierala Dubrovnícka republika nazývaná Ragusa. Jej trvanie nebolo vôbec krátkym obdobím, táto štátna forma bola platná viac ako pol tisícročia, od polovice 14. až do začiatku 19. storočia.
V Európe predstavovala dôležité obchodné centrum, námornú veľmoc, ale aj centrum inteligencie, pokroku, slobody a demokracie. Republikou sa nieslo heslo: „Sloboda sa nedá kúpiť za všetko zlato!“ Vychovala takých chorvátskych velikánov ako bol spisovateľ Marina Držić alebo vedec Ruðera Bošković, ktorý ovplyvnil vývoj prírodných vied osemnásteho storočia.
Mohutné mestské hradby, za ktorými žilo v čase najväčšieho rozmachu mesta až 6000 ľudí, po stáročia spoľahlivo bránili mesto pred nepriateľmi. Práve tu bola vybudovaná jedna z prvých kanalizácii v Európe a tá funguje dodnes.
- Dubrovnícka republika ako prvá uznala USA ako samostatný štát.
- 150 rokov pred Anglickom a 450 rokov pred USA prijala zrušenie otroctva.
- Vybudovala prvú karanténu na svete.
- Prvý sirotinec na svete bol založený práve v Dubrovníku.
- Založila jedno z najstarších arborét na svete.
Tieto a mnohé ďalšie skutočnosti Dubrovníku právom vyslúžili európsky obdiv a uznanie.
Rozkvet a rozmach však so sebou priniesli aj odvrátenú stránku slobody a demokracie. V 17. storočí začali spoločnosť trápiť problémy s alkoholom, vznik nevestincov a pokles morálky. Následne mesto dostalo tvrdú ranu prírody a počas zemetrasenia, ktoré zasiahlo mesto, zahynula väčšina obyvateľstva. Táto tragická udalosť bola začiatkom postupného úpadku republiky, tak ako ju ľudia poznali.
Všetky tieto udalosti sa podpísali na charaktere mesta, z ktorého ulíc môžete ešte aj dnes intenzívne cítiť a vnímať históriu utváranú po stáročia.