Cyklistika je čo raz populárnejšia aktívna forma oddychu nie len u nás. Slovensko ponúka krásne zákutia a na mnohé sa dá dostať na už spomínanom bicykli. Viete kde by ste hladali cyklotrasy na Slovensku? Stále sa vytvárajú nové a nové cyklotrasy. Poďme sa teda na niektoré spoločne pozrieť. Mnohé už poznáte a tu vám ponúkneme inšpiráciu na nové miesta, kam sa vieme takto dopraviť.
Okolie Bratislavy
Pokiaľ sa nachádzate v Bratislave a chcete niečo nenáročné tak vám odporúčame cestu na „Kačín“.
Trasu začneme napríklad pri Železnej studničke, pokračujeme dolinou popri reštaurácií „rotunda“ , kde zahneme vľavo. Čaká nás mierne stúpanie pričom prídeme až na Kačín, kde si môžeme odpočinúť, alebo pokračovať v ceste a po prudkom stúpaní skončíme v Lamači.
Pri studničke môžeme začať aj ďalšiu trasu no tento krát pôjdeme do Záhorskej Bystrice. Cesta je skoro totožná z predchádzajúcou. Tento krát pôjdeme žltou trasou, ktorá nás zavedie do Záhorskej Bystrice. Spiatočná cesta je trochu nepríjemná pre náročnejšie stúpanie, alebo si môžeme cestu uľahčiť a ísť späť po hlavnej ceste.
Ďalšou je cesta z Dlhých dielov na Devínsku kolibu, či z Malého Slavína do Modrého Kríža, alebo z Bieleho kríža do Borinky. Keď pôjdeme z Devínskej Kobily do Devína tak sa nám naskytne neopísateľne krásny pohľad na Devínsku Bránu.
Rozhodne stojí zato aj trasa po Petržalskej hrádzi do Čunova, či po Dunajskej hrádzi do Vojky a mnohe ďalšie.
Veľký hodrušský okruh
Presunieme sa teraz trošku východnejšie do Štiavnických vrchov. V danej Lokalite je okolitá príroda úchvatná no menej náročných trás je tu pomenej. Ako nám napovedá už názov jedná sa o okruh takže je možné začať v podstate kdekoľvek a vybrať sa ktoroukoľvek cestou na ktorej nás bude sprevádzať dostatok cykloznačiek. Z hľadiska čo najpríjemnejšieho a nie tak náročného zážitku odporúčame začať v Dolných Hámroch (223 metrou) kde prejdeme po moste smerom na Kopanice. Pokračujeme lesnou cestou asi 15 km, kým sa dostaneme do tejto malebnej dedinky. Na tejto trase po ľavej strane vidíme Hodrušu. Lesnou cestou pokračujeme až do dedinky Kopanice, kde sa odporúčame osviežiť a odpočinúť, pred nasledovným stúpaním. V stúpaní pokračujeme i v dedinke Domky, kde sa nám naskytuje krásna scenéria Kopanických Tájch, jedná sa o vodnú nádrž, lebo v týchto miestach sú len slabé prietoky vody. Pokračujeme ďalej až sa dostávame na najvyšší bod trasy Kerling (820 metrou). Upozorňujeme že cesta nie je v najlepšom stave. Dobrá správa čaká nás teraz 5 km klesania pričom prekonáme 600 výškových metrov. Cestou sa dostaneme do východiskového bodu kde sa okruh po 40 km uzatvára. Opačná trasa je náročnejšia.
Dĺžka trasy: 41,3 km
Prevýšenie: 1034 m
Orientačný čas: 4 hodiny
Beliansky okruh
Taktiež máme na výber dve varianty tej istej trasy. Tento okruh je už menej náročný aj kratší ako predošlí. Začneme ho v meste Banská Belá popri trati starej železnice, po ktorej premáva historická rarita „Štiavnicka Anča“. Na trase mám orientačné body, ako Lazy, Úkladiská, či Biela skala, Salaš a popri zásobárni vody Tajch sa dostávame späť do Banskej Belej.
Sliezky dom
Presunieme sa tento krát až k Vysokým Tatrám. Na úvod si povieme že ide o ťažšiu cyklotúru no dá sa pravdaže zvládnuť. Táto trasa má asvaltový povrch, no miestami korene urobili svoje, takže cestné bicykle radšej nechať doma. Táto trasa má len 7 km no patrí k tým náročným cestám.
Na tejto trase dôjde k prevýšeniu 675 metrov. Našu púť začneme v Tatranskej Polianke. Sme v Tatrách takže stúpame už od začiatku, prejdeme popri tenisových kurtoch, pokračujeme cez električkové rampy. Po prvom kilometri sa dostávame do lesa. Po troch kilometroch sa dostávame na Velický most a v tomto bode sme už prekonali výškový rozdiel 335 metrou. Cesta stúpa po boku Velickej Doliny, milovníci prírody si prídu na svoje. Ďalej cestou prichádzame k chate „Sliezky dom“ odkiaľ máme nádherný výhľad na vodopády.
Už viete aké cyklotrasy na Slovensku máme ale neviete, na akom bicykli ju absolvovať? Navštívte našu stránku Milujem Športovanie a radi vám poradíme ako si vybrať bicykel.