Rázovitá dedinka Čičmany sa nachádza v prekrásnej prírode Strážovských vrchov. Mnohí obec poznajú iba vďaka olympiáde 2014 v Soči, pretože naši športovci mali oblečenie práve s čičmanským vzorom. Čičmany patria spolu s Vlkolíncom, Martinom, Bardejovom, Zubercom a Banskou Štiavnicou medzi najznámejšie skanzeny na Slovensku.
V dedine sa nachádza nádherná ľudová architektúra, tradičné slovenské drevenice a zruby, prekrásne kroje a kultúrne dedičstvo našich predkov.
Biele geometrické vzory na čičmanských domčekoch vznikli približne pred 200 rokmi, kedy gazdiné zdobili rohy drevených zrubov jednoduchými vzormi najmä vápnom. Ornamenty, ktoré sú na domčekoch dnes, sa však začali používať až po požiari v roku 1921, kedy vyhorela celá dolná časť obce. V súčasnosti sa viaceré rodiny snažia zachovať pôvodnú architektúru a udržiavať aj tradičné slovenské zvyky, akými sú aj fašiangy.
Fašiangy v Čičmanoch
Čičmany sme navštívili počas oslavy fašiangov. Domáci nám v nádherných krojoch zaspievali, zatancovali a prezradili niečo z histórie fašiangov v Čičmanoch. Fašiangy symbolizujú obdobie medzi tromi kráľmi a škaredou – popolcovou stredou, kedy sa začína 40-dňový pôst do Veľkej noci.
V minulosti v Čičmanoch chlapi obchádzali všetky rodiny, pýtali kúsok slaninky a vajíčka a pozývali mladších aj starších na praženicu, ktorú richtárka pripravovala pre celú dedinu. Posledný deň fašiangovej zábavy nechýbali ani pražené šišky, miestne špeciality, či tradičné „pochovávanie“ basy.
V sprievode nechýbal ani Turoň, maska zvieraťa s rohmi a zvoncami, ktorý v minulosti symbolizoval silu a plodnosť a počas fašiangov ho vyváľali v hnoji každej rodiny, aby mali hojnú úrodu.
Ak pôjdete cez menšie dedinky počas fašiangov, nezľaknite sa, ak vás zastavia miestni junáci v rôznych maskách s prosbou o malé mýto 😉
Kedy navštíviť Čičmany?
Čičmany sú krásne počas celého roka, a preto záleží, či preferujete lyžovanie na blízkom kopci v lyžiarskom stredisku Javorinka, alebo teplejšie mesiace, kedy sa dá ísť peši alebo na bicykli na krásne túry do okolitých Strážovských vrchov, či Rajeckej doliny. Ubytovanie a reštaurácie nájdete v hoteli Kaštieľ, či penzióne Javorina. V dedine sú aj ďalšie malé penzióny, kde sa dá prespať, nechýba ani obchod so suvenírmi a pohostinstvá. Cestovanie do tejto oblasti si môžete skrášliť aj návštevou Trenčianskeho hradu, Bojnického zámku, či pobytom v niektorých kúpeľoch v okolí (Turčianske, Rajecké, Trenčianske Teplice)
Ktorá slovenská dedinka sa najviac páči vám? 😉
Jedna odpoveď