Po svete behá kopec podnikavých ľudí, nanešťastie úmysly nie každého z nich sú čisté. Vízia obohatenia sa na úkor iného je pre mnohých ako magnet. A kto je najľahším cieľom? No predsa turista. Naivný, neskúsený, zvedavý, hladný turista. A práve na dovolenke na vás môžu striehnuť v uliciach veľkých miest ako na potenciálnu obeť. Ak si nechcete z dovolenky doniesť o čosi viac nepríjemných zážitkov (a o čosi menej peňazí), čítajte ďalej ako odhaliť najčastejšie cestovateľské podvody a turistické pasce.
Pouličný predaj
V niektorých metropolách je na každom rohu podnikavý predavač, ktorý sa vôbec neštíti presvedčiť vás o „kvalitách“ svojich výrobkov. Hodinky, šperky, menšia elektronika, okuliare – ich sortiment je, zdá sa, nekonečný. Ide však o pofidérne predmety, bez skutočnej kvality a nesmierne predražené. Nehovoriac o tom, že šikovný komplic vás pri prezeraní dokáže obrať o obsah vašich vreciek.
Vyhýbajte sa tiež predavačom tzv. náramkov priateľstva, lacných voňaviek, ruží pre partnerku a podobných záležitosti. Akonáhle na vás zavesia nejaký šperk, prípadne vás naparfémujú, začnú od vás žiadať peniaze. Ak odmietnete, začnú robiť pred všetkými divadlo, prípadne sa budú vyhrážať. Dávajte si pozor, čo po vás na ulici vešajú, dôsledne odmietnite, zbystrite pozornosť a kráčajte ďalej.
Naši milí taxikári
Taxikári patria medzi najprefíkanejších podvodníkov. Česť výnimkám. Turista neznalý miestnych pomerov je ľahká korisť, ktorej taxikár iba ťažko odolá. V dobe smartfónov však máte viacero možností ochrany. Napríklad využite Uber, resp. podobné služby, kde máte možnosť overiť si vodiča predtým, než k nemu nasadnete a cena je nastavená transparentne na základe premávky a trasy.
Ak už ale musíte využiť taxík, skúste si napr. na Google Maps pozrieť najvýhodnejšiu trasu a potom pozorne sledujte, či ňou auto aj skutočne ide. Určite sa vopred spýtajte na približnú cenu, ale bo si ju vygooglite. Často je možné nájsť informácie o orientačných cenách z letiska do centra atď. Ak sa vám niečo nezdá, okamžite šoféra upozornite, alebo ho požiadajte o zastavenie a vystúpte. Zbytočne dlhá trasa vás totiž nevyjde lacno a ktovie kde nakoniec môžete skončiť.
Keď si za ochotú priplatíte
Aj keď určite máte možnosť stretnúť aj kvantum dobrých a srdečných miestnych, vždy sa nájde aj zopár „dobrákov“, ktorí vo vás vidia iba chodiace bankovky. Ochotný domáci sa ponúkne, že vám poukazuje kvalitné miestne atrakcie, reštaurácie, obchody a povodí vás po nich. Ide však o predražené podniky, ktorých majitelia si najímajú takéto volavky len kvôli profitu na turistoch. Najväčším sklamaním pre nás boli ochotní odporúčatelia v Thajsku, ktorí sa nás pýtali kam ideme, opakovane nám klamali, že tá a tá atrakcia je pre sviatok zavretá a máme ísť radšej tam a tam..
Nikdy nemeňte peniaze na ulici s cudzincami, nech vyzerajú akokoľvek dôveryhodne. V rukách vám môže skončiť falošná bankovka a na krku zbytočné problémy. Odmietnite aj ich pomoc pri výbere z miestneho bankomatu. Vyhýbajte sa pouličným hrám, nikto nerozdáva peniaze z dobroty srdca. Pozor tiež na prílišnú filantropiu, vy síce prispejete žobrákovi do klobúka, neďaleký vreckár však už vidí, kam ste odložili peňaženku.
Vo všeobecnosti platí, používajte zdravý rozum a dôsledne si strážte osobné veci. Prílišná dôvera vás môže vyjsť naozaj draho.
Jedna odpoveď
Ako je odporučané uchovávať peniaze a doklady ? Doklady dať niekde do vnútra/stredu batohu, väčšie bankovky tiež do batoha na ťažšie prístupné miesto a len malé peniaze do ľadvinky ? Vďaka.