Nič človeku nenahradí prechodené, prejazdené, preplávané a prelietané kilometre, cestovanie jednoducho treba zažiť na vlastnej koži. Nie vždy sa na to však nájde čas a predovšetkým peniaze. V takýchto prípadoch môžete uspokojiť svoj cestovateľský absťák rôznymi spôsobmi. Pozrite si napríklad dokument v televízii, navštívte cestovateľské blogy na internete, prípadne chyťte do ruky nejakú kvalitnú tematickú knihu. Trebárs vás inšpirujú tieto cestovateľské knihy.
Tibet – Sven Hedin
Pán Hedin bol švédsky cestovateľ a geograf, ktorý sa postaral o to, aby sa chýr o ázijských krásach dostal aj do západných krajín. Jednou z jeho obľúbených lokalít boli Himaláje, konkrétne Tibetská náhorná plošina. O jeho vášni k tomuto miestu vypovedá tento pútavý cestopis, plný zážitkov, opisov, napätie a kvanta zaujímavých informácií. Ako alternatívu odporúčame aj knihu od Heinricha Harrera, slávne sfilmované dielo Sedem rokov v Tibete.
Unlikely Destinations – Tony a Maureen Wheelerovci
Spoločnosť Lonely Planet patrí k najväčším vydavateľom turistických sprievodcov na svete. Táto kniha je príbehom jeho dvoch zakladateľov. Už len táto skutočnosť je prísľubom kvalitného čítania. V tomto autobiografickom diele sa dozviete nielen o udalostiach z množstva ich ciest po svete, ale autori vám priblížia tiež svoje podnikateľské začiatky. Ak ste sa narodili s ruksakom na chrbte, určite si doň zbaľte aj túto knihu.
Travels with Charley – John Steinback
Známy americký spisovateľ zdokumentoval svoju cestu po USA, na ktorej mu robil spoločnosť verný pudlík Charley. Ide o cestopis s výrazne pridanou osobnou hodnotou. Steinbeckov syn povedal, že otca k tejto výprave motivovala predovšetkým skutočnosť, že sa blíži jeho smrť a chcel svoju krajinu zažiť ešte raz na vlastnej koži. Výsledkom je približne 16 000 zdokumentovaných kilometrov naprieč Spojenými štátmi americkými.
In Patagonia – Bruce Chatwin
Len tak sa zbaliť a vypadnúť na druhý koniec sveta. Zhruba takto by sa dal opísať spisovateľský debut Brucea Chatwina zo Spojeného kráľovstva. Kniha je vystavaná veľmi netradične, pozostáva z 97 častí, z ktorých niektoré sú dlhé len jeden odsek. Ich spojením však vzniká mozaika, ktorá hovorí nielen o cestovateľských zážitkoch, ale aj o zmysle putovania a ľudskej existencie. Kniha sa právom radí medzi cestopisné klenoty.
CestoSpisy – Petr Horký
Na záver kniha, ktorá sa neberie veľmi vážne. Spiso-cestovateľ Petr Horký precestoval celý svet a jeho unikátny pohľad na rôzne navštívené miesta sa vám núka na stránkach tejto publikácie. Štýl akým autor píše je osobitý a jeho rozprávanie zaujímavé. Miestami sa stretnete aj s netradičnými názormi, nudiť sa však určite nebudete. Ideálna knižka na cesty.ˇ