Aj keď Couchsurfing (kaučsurfing) vznikol už viac ako pred 10-timi rokmi a používajú ho milióny ľudí z celého sveta, dopočul som sa o ňom len nedávno. Práve takúto ideu sme totiž mali, keď sme zvedavo nakúkali v andalúzskych uličkách mesta Mijas do skromných domčekov a rozmýšľali sme, ako asi vyzerá život domácich za maľovanými okenicami. V doslovnom preklade couchsurfing znamená surfovanie po gaučoch, reálne umožňuje prespať u niekoho domáceho na pohovke alebo posteli namiesto ubytovania v drahom hoteli. Spoznávanie mesta, v ktorom bývate, cestovanie po svete a ubytovanie cudzích ľudí u seba, to sú hlavné piliere projektu.
Ako vznikol couchsurfing?
Zakladateľ stránky Casey Fenton sa vraj po kúpe lacnej letenky na Island rozhodol, že krajinu nespozná, ak bude bývať v hoteli. Chcel spoznať, ako žijú domáci, kam sa chodia zabávať, a ako v skutočnosti vyzerá ich každodenný život. Napísal teda asi stovke študentov na Islande, či by u niekoho nemohol prespať a či by mu neukázali zopár zaujímavých miest. Vďaka skvelým zážitkom to zopakoval ešte niekoľko krát, až sa napokon rozhodol, že takýmto spôsobom môže existovať celosvetová komunita cestovateľov. Dnes využíva couchsurfing viac ako 6 miliónov ľudí z viac ako 100-tisíc miest po celom svete.
Aké sú najväčšie výhody couchsurfingu?
„Na svete máme množstvo priateľov, ktorých sme však zatiaľ nestretli.“
Toto motto couchsurfingu naznačuje, že nejde len o peniaze a možnosti cestovať lacnejšie. Samozrejme, výhodou najmä pre študentov je možnosť prespať niekde zadarmo, ale cestovanie cez couchsurfing umožňuje spoznať krajinu, zvyky a kultúru práve vďaka intenzívnejšiemu kontaktu s domácimi. Ak máte záujem ochutnať lokálne jedlá, či pochopiť ľudí a ich zvyky, určite to bude zložitejšie z luxusnej izby hotela či fakultatívnych výletov v autobuse. Stretnúť a spoznať priateľov v zahraničí, zistiť v akých podmienkach žijú v iných krajinách, učiť sa cudzie jazyky a tolerovať rozdielne názory a kultúry je pre mnohých z nás fascinujúce. Ak aj neplánujete lacné cestovanie, môžete couchsurfing využiť ako hostitelia a pomôcť cudzincom spoznať krásy Slovenska. Vyplniť profil je naozaj jednoduché, môžete si nastaviť preferencie, sami si zvolíte, kedy a koho by ste chceli ubytovať.
Bezpečnosť a riziká
Samozrejme, každá minca má dve strany a aj couchsurfing vám môže priniesť nepríjemné prekvapenie či sklamanie. Vzhľadom na etnické, náboženské a kultúrne rozdiely je dobré zvážiť, do ktorej krajiny sa vyberiete a u koho sa rozhodnete prespať. Stránka couchsurfing má prepracované možnosti overovania a bezpečnosti, všetky couchsurfingy archivuje a snaží sa predísť nedorozumeniam tým, že ľudia o sebe čo najviac napíšu, dajú si do svojho profilu záujmy, fotografie, podrobné informácie o posteli/pohovke, či osobné preferencie (lokalita, pohlavie, fajčiarske/nefajčiarske priestory atď.). Kým si to však nevyskúšate na vlastnej koži, je dobré mať v danej lokalite aj nejaký „plán B“ (hostel / hotel), kam sa môžete presunúť, ak by vám hostiteľ alebo podmienky jednoducho nevyhovovali. Určite je užitočné dôkladne si prečítať profil, referencie iných používateľov a prípadne im aj napísať. Aj tu však platí, že všetko je o ľuďoch, a tak záleží na oboch stranách, či zažijete množstvo zábavy pri prehliadke mesta a zostanete priateľmi, alebo čo najrýchlejšie vypadnete a hostitelia po vás operú posteľnú bielizeň.
2 Odpovede
Chcela by som sa prihlásiť dom databázy couchsurfingu ale nedarí sa mi nakoľko neovládam moc angličtinu,neni prihlasovací formulár v slovenčine?Vie mi niekto pomôsť?Ďakujem.
Dobrý deň, dá sa použiť google translate na preloženie, prípadne si pozrite video návod – http://www.couchsurfing.com/about/how-it-works/, avšak bez angličtiny môže byť dosť komplikovaná komunikácia s hosťami / hostiteľmi 😉