Na Slovensku je toľko hradov a zámkov, že ak by ste chceli navštíviť tie najznámejšie a vyhradili si na každý z nich jeden víkend, zabralo by vám to vyše dvoch rokov. Niektorým slovenským hradom sme sa už venovali, ale vedeli ste, že v blízkosti našich hraníc so susednými štátmi sa tiež nachádzajú skvosty, ktoré sa oplatí vidieť? Ponúkame vám tipy na výlet za hradmi našich susedov.
Hrady v Poľsku
Hrad Krasiczyn
Hrad Krasiczyn bol vybudovaný v rokoch 1592-1618. Renesančnú stavbu navrhol taliansky architekt Galleazzo Appiani, má štyri veže a zaujímavosťou je, že sú pomenované po Bohu, pápežovi, kráľovi a šľachticovi, čo malo symbolizovať vtedajšiu spoločenskú hierarchiu. V Božej veži sa nachádza kaplnka. V Kráľovskej veži sídli galéria so zaujímavú expozíciou súčasných umelcov.
Hrad Niedzica
Stredoveký hrad Niedzica, známy tiež pod menom Dunajec, sa nachádza nad Czorsztynskou priehradou na hraniciach so Slovenskom. Zaujímavosťou je jeho spojenie s históriou Inkov. Manželka jedného z majiteľov hradu bola totiž dcérou posledného vládcu Inkov. Podľa legendy sa na hrade ukrývalo vzácne púzdro s uzlovým písmom, ktoré malo viesť k pokladu Inkov. Žiaľ, púzdro sa kdesi nenávratne stratilo.
Hrady na Ukrajine
Pevnosť Chotyn
Pevnosť Chotyn sa stala známou vďaka víťazstvu poľských a ukrajinských kozákov nad Osmanskou hordou v Chotinksej vojne v roku 1621. Ukrajinsko – poľské vojsko defacto zachránilo Európu od vtedajšej tureckej expanzie. Neskôr pevnosť preslávili filmy Ivanhoe, Robin Hood a ukrajinský film Taras Buľba, ktoré sa nakrúcali na jej území.
Lastovičie hniezdo
Lastovičie hniezdo je pseudogotický hrad na skalnatom výbežku mysu Aj-Todor. Bolo postavené v roku 1895 ako oddychové sídlo pre panovníka a pomenovali ho Milý hrad. Nechal ho postaviť jeden z ruských generálov a jeho majiteľom sa neskôr stal ruský cár. Po zvrhnutí cára v roku 1917 sa stal vyhľadávanou turistickou atrakciou
Hrad Nevický
Hrad Nevický stojí nad riekou Uh a je to zrúcanina mohutného gotického hradu z 12. storočia. Je najzachovalejšou hradnou zrúcaninou Zakarpatskej oblasti a vyhľadávanou turistickou atrakciou.
Hrady v Rakúsku
Palác Schönbrunn – Viedeň
Rezidencia cisárskeho rodu Habsburgovcov patrí k najkrajším barokovým palácom v strednej Európe. Súčasnú podobu zámok dostal v 18. storočí po prestavbe Nikolausa Pacassiho. Roku 1996 bol komplex zapísaný na Zoznam kultúrnych pamiatok UNESCO.
Zámok Schloss Hof
Pôvodná pevnosť bola vybudovaná na Moravskom poli pri Bratislave ešte v 12. storočí, no zámok sa z nej stal až neskôr počas vlády Márie Terézie. Na zámok a nádherné záhrady sa dá ísť pozrieť z Devínskej novej Vsi na bicykli, korčuliach, alebo aj peši. Na Schloss Hof sa konajú rôzne podujatia a slávnosti, pozrite si program na rok 2014
Zrúcanina hradu Hainburg
Hainburg je najvýchodnejším rakúskym mestom s malebnými uličkami, mohutnými stredovekými bránami a mestskými hradbami. Nad mestom sa vypína hrad, ktorý začali budovať v 11. storočí na príkaz cisára Henricha III. Každoročne v júni sa na hrade konajú Hradné hry Hainburg.
Hrady v Česku
Hrad Brumlov
Hrad sa nachádza neďaleko hraníc medzi ČR a SR. Bol postavený v polovici 13. storočia ako strážny hrad Vlárskeho priesmyku a patrí medzi najstaršie na území Čiech. Sila hradu sa ukázala počas husitských vojen, kedy ho niekoľkokrát neúspešne obliehali kráľ Zikmund aj olomoucký biskup Jan XII. Železný. Počas kuruckých vojen slúžil ako útočisko obyvateľom z okolitých obcí. Neskôr niekoľkokrát vyhorel a miestni obyvatelia ho začali pomaly rozoberať na stavebný materiál. V 20. storočí boli zvyšky hradu opravené a zrekonštruované.
Zámok Milotice
Prekrásny barokový zámok Milotice nazývaný aj perla juhovýchodnej Moravy je unikátne zachovalý komplex barokových stavieb a záhradnej architektúry. Pri zámku sa nachádza veľký francúzsky park a bažantnica.
Hrad Křivoklát
Hrad Křivoklát je jeden z najstarších kráľovských hradov v Českej republike. Viaže sa k nemu mnoho povestí a jedna z nich hovorí, že keď Blanka z Valois porodila na hrade Křivoklát dcéru Markétu, nechal jej manžel zniesť z okolitých lesov množstvo slávikov, aby spevom tešili jeho ženu Blanku. Neskôr už ako cisár Karol IV. rozkázal poddaným, aby to isté urobili pri každej kráľovnej, ktorá na Křivokláte privedie na svet dieťa. Na hrade sa nachádza knižnica obsahujúca viac ako 52-tisíc zväzkov a mučiareň.
Autor: Mária Lazárová
Slovenská spisovateľka a blogerka. Autorka románu Nauč ma povedať zbohom a rozprávkových kníh O medvedíkovi bez mena a Ema a ružová veľryba