Historické mesto v Štiavnických vrchoch patrí medzi najkrajšie miesta Slovenska. Od roku 1993 je zapísaná Banská Štiavnica aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa juhozápadne od Zvolena, čím sa stáva ideálnym miestom na výlet z ľubovoľnej oblasti Slovenska. Cestovanie z Bratislavy urýchlila najmä R1, vďaka ktorej môžete byť v Štiavnici za menej ako dve hodiny. My sme sa sem vybrali len na skok po ceste na chatu na Horehroní. Pozreli sme si Námestie svätej Trojice (Trojičné námestie), Radničné námestie a Nový zámok.
Historickú banícku techniku, 75 metrov dlhý tunel a vozíky sme si pozreli v Štôlni Michal, krátka prehliadka stojí 0,50€ na osobu. Ak vás zaujíma aj banícka história, rôzne nástroje a mechanizmy, ktoré baníci používali od stredoveku až po súčasnosť, určite navštívte Banské Múzeum v prírode v Štôlni Bartolomej. Nachádza sa smerom na Levice asi kilometer od Banskej Štiavnice a patrí medzi najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie expozície baníctva v Európe. Za zmienku stojí napríklad gápel na konský pohon, či vodnostĺpcový ťažný stroj. Unikátny banský zážitok vám bude popri zaujímavom a vtipnom výklade sprievodcu dotvárať vľhký vzduch, helma na hlave a baterka v ruke.
Ochutnali sme zbojnícky langoš z pizzového cesta, pretože sa nad nami zjavila prietrž mračien a na pol hodinu lialo ako besné. Ak si chcete niečo len zobnúť, určite zavítajte do úžasne útulnej až gýčovej kaviarne u Divnej pani.
Všetko zlé je na niečo dobré a napriek zmoknutiu sme aspoň mali šancu pozorovať po búrke nad Kalváriou nádhernú dúhu.
Romantické duše si môžu vyznať lásku pri dome Sládkovičovej Maríny, kde sa rozhodli viacerí spečatiť svoj vzťah zámkom.
Na botanickú záhradu s lesníckou školou už nezvýšil čas a tak sa do Štiavnice ešte radi vrátime, najlepšie na predĺžený víkend. Banská Štiavnica sa nachádza v prekrásnom prostredí a Štiavnické vrchy ponúkajú množstvo ďalších nádherných miest na výlet. Banská Štiavnica ponúka na výber viac ako 25 miest na ubytovanie. Pre milovníkov wellnessu sú v blízkosti kúpele Dudince, Sklené Teplice a Vyhne. Pre priaznivcov turistiky je určite zaujímavý najvyšší vrch Štiavnickych vrchov – Sitno. Poznám ho od detstva najmä vďaka povesti o Sitnianskych rytieroch. Údajne nám Sitnianski rytieri pomôžu, keď bude najhoršie a tak ak vám chýbajú peniaze, skúste ich poprosiť o pomoc =)